Ծանրորդ Վարազդատ Լալայանը ԱԱ-ի փոխչեմպիոն է, Գոռ Մինասյանը` բրոնզե մեդալակիր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականի անդամ Վարազդատ Լալայանը դարձավ աշխարհի փոխչեմպիոն, իսկ Գոռ Մինասյանը` բրոնզե մեդալակիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում ավարտված աշխարհի առաջնությանգերծանր քաշային կարգում հիմնական պայքարը ծավալվեց Վրաստանի ներկայացուցիչ, Օլիմպիական խաղերի կրկնակի, աշխարհի 4-ակի չեմպիոն Լաշա Տալախաձեի և Հայաստանից ՕԽ փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանի և Վարազդատ Լալայանի միջև:
Գերծանր քաշում Գոռ Մինասյանն առաջին մոտեցմամբ բարձրացրեց 205 կգ, սակայն երկու փորձից գլխավերևում չֆիքսեց 213 կգ-ն: Հրում վարժությունում Մինասյանը հաջորդաբար հրեց 240 կգ, 243 կգ, սակայն չբարձրացրեց 253 կգ: Երկամարտի 448 կգ արդյունքով Մինասյանը դարձավ աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Վարազդատ Լալայանը նախ պոկեց 202 կգ, հետո 207 կգ և վերջում 211 կգ: Այս ձևում Լալայանը դարձավ փոքր արծաթե մեդալակիր: Հրում վարժության ժամանակ նախ չբարձրացրեց 240 կգ, սակայն հաջորդիվ գլխավերևում պահեց 242 կգ, իսկ վերջին մոտեցմամբ բարձրացրեց 246 կգ: Երկամարտի 457 կգ արդյունքով Լալայանը դարձավ աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր:
Այս քաշում աշխարհի չեմպիոն դարձավ Վրաստանի ներկայացուցիչ Լաշա Տալախաձեն` երկամարտի 492 կգ արդյունքով:

Штангист Вараздат Лалаян на чемпионате мира занял второе место, а Гор Минасян - третье
Член сборной Армении по тяжелой атлетике Вараздат Лалаян стал вице-чемпионом мира, а Гор Минасян - бронзовым призером.
Как сообщает «Арменпресс», основная борьба в супертяжелой весовой категории завершившегося в Ташкенте чемпионата мира, шла между представителем Грузии, двукратным олимпийским чемпионом, 4-кратным чемпионом мира Лала Талахадзе и Вараздатом Лалаяном
Гор Минасян в супертяжелом весе с первого подхода поднял 205 кг, но по двум попыткам над головой не поднял 213 кг. В толчке Минасян поднял 240 кг, 243 кг, но не поднял 253 кг. По общему результату 448 кг в парном разряде Минасян стал бронзовым призером чемпионата мира.
Другой представитель Армении, Вараздат Лалаян, поднял сначала 202 кг, затем 207 кг и, наконец, 211 кг. В этом виде Лалаян стал малым серебряным призером. Во время упражнения толчок он сначала не поднял 240 кг, но в следующем упражнении над головой поднял 242 кг, а последним подходом поднял 246 кг. Лалаян с результатом 457 кг. стал серебряным призером чемпионата мира.