Ամերիաբանկը 20 մլն դոլարի վարկային պայմանագրեր է կնքել responsAbility-ի և GCPF-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիաբանկը 20 մլն ԱՄՆ դոլարի նոր վարկային պայմանագրեր է կնքել «responsAbility» ընկերության և Կլիմայական գործընկերության համաշխարհային հիմնադրամի հետ (GCPF)` Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների և «կանաչ» նախագծերի ֆինանսավորման նպատակով: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ից։
«Որպես պատասխանատու ֆինանսական հաստատություն` մենք մշտապես աշխատում ենք ավելի մեծ ներդրում ունենալ շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործում և ուրախ ենք այդ ճանապարհին համագործակցել մեր բազմամյա գործընկերներ responsAbility ընկերության և GCPF հիմնադրամի հետ: Փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորումը և հատկապես «կանաչ» ծրագրերի իրականացումը մեզ համար առաջնահերթ կարևորություն ունեն: Ստացված նոր վարկային միջոցները թույլ կտան ընդլայնել Հայաստանում գործող փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման ծավալները և միևնույն ժամանակ նպաստել շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը», - նշել է Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«responsAbility ընկերությունն ուրախ է Ամերիաբանկին տրամադրել երկարաժամկետ առաջնային վարկեր` GCPF-ի հետ համատեղ: Ամերիաբանկը մեր երկարամյա և խոշորագույն գործընկերներից մեկն է ողջ աշխարհում: Հուսանք` նշված ֆինանսավորումը թույլ կտա առավել մեծ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի ՓՄՁ ոլորտին և «կանաչ» նախագծերին` այդպիսով նպաստելով 2020թ. կրկնակի ցնցումներից հետո Հայաստանի տնտեսության վերականգնմանը», - նշել է ընկերության Մերձավոր Արևելքի, Հյուսիսային Աֆրիկայի և կովկասյան տարածաշրջանի գծով ավագ ներդրումային մասնագետ Յունես Բոազիսը:
responsAbility Investments AG ընկերություն
responsAbility ընկերությունը 2013 թ-ից ի վեր ավելի քան 11 մլրդ ԱՄՆ դոլար է ներդրել զարգացող շուկաներում: Որպես ակտիվների պատասխանատու կառավարիչ` ընկերությունը հիմնականում կենտրոնանում է կլիմայի տեսանկյունից նշանակալի, սննդի կայուն արտադրության և ֆինանսական գործիքների հասանելիության ընդլայնման ծրագրերի վրա: Ընկերությունը սերտորեն համագործակցում է տեղական շուկաների ներկայացուցիչների հետ: Այն ունի 8 գրասենյակ աշխարհի տարբեր երկրներում, որոնք թույլ են տալիս ռազմավարական քայլեր ձեռնարկել ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանն ուղղակիորեն աջակցելու ուղղությամբ: Ներկայումս responsAbility ընկերության ակտիվները կազմում են 3.6 մլրդ ԱՄՆ դոլար, որոնք ընկերությունը ներդրել է շրջակա միջավայրի պաշտպանության, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարման բարձր չափանիշներ ունեցող ավելի քան 300 ընկերությունում`աշխարհի շուրջ 80 երկրում:
Կլիմայական գործընկերության համաշխարհային հիմնադրամ (GCPF)
Կլիմայական գործընկերության համաշխարհային հիմնադրամը Լյուքսեմբուրգի օրենսդրության համաձայն գործող ներդրումային ընկերություն է, որի գործունեությունն ուղղված է զարգացող երկրներում ցածր ածխածնային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականացվող ծրագրերի համար բավարար ֆինանսավորման ապահովմանը: Այն հիմնադրվել է Գերմանիայի շրջակա միջավայրի, բնապահպանության և միջուկային անվտանգության դաշնային նախարարության, KfW Entwicklungsbank-ի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից 2009 թ-ին` որպես պետություն-մասնավոր գործընկերություն: Կատալիտիկ կապիտալը տրամադրվել է Գերմանիայի շրջակա միջավայրի, բնապահպանության և միջուկային անվտանգության դաշնային նախարարության, Միացյալ Թագավորության բիզնեսի, էներգետիկայի և արդյունաբերական ռազմավարության դեպարտամենտի և Դանիայի զարգացման համագործակցության ընկերության կողմից: Այլ մասնավոր և պետական ներդրողների թվում են ASN բանկը, Ärzteversorgung Westfalen-Lippe-ն, FMO-ն, OeEB-ը, Sparkasse Bremen-ը, Եվրոպական ներդրումային բանկը (EIB) և Heilsarmee-ն:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է, դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին և ունի հստակ ձևակերպված թվայնացման օրակարգ: Հանդիսանալով առաջին ներդրումային բանկը Հայաստանում՝ Ամերիաբանկը տրամադրում է նորարար բանկային ծառայությունների լայն փաթեթ: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: 2021 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով Ամերիաբանկը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, կապիտալ):

Ameriabank signs USD 20 million loan agreements with responsAbility and the Global Climate Partnership Fund
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. Ameriabank has signed USD 20 million loan agreements with responsAbility Investments AG and the Global Climate Partnership Fund (“GCPF”) aimed at financing small and medium size enterprises and green projects in Armenia, ARMENPRESS was informed from Ameriabank.
Artak Hanesyan, Ameriabank CEO, commented: “As an impact-aware financial institution, we constantly work on improving our environmental footprint further, and we are delighted to have our long-standing partners at ResponsAbility and GCPF with us on this journey. SME financing and green projects in particular are a priority for us, and with these facilities we will be able to expand access to finance for Armenian SMEs at the same time ensuring positive environmental impact.”
“Together with the Global Climate Partnership Fund, responsAbility is glad to support Ameriabank with long term Senior Loans. The latter is a long-standing partner and one of our largest exposures worldwide. We look forward to, through this funding, strengthen our support to local SME’s and green projects, and thus contribute to the economic recovery of Armenia, following the dual shock witnessed in 2020,” commented Younes Bouaziz, Senior Investment Officer, responsAbility, MENA and Caucasus.
About responsAbility Investments AG
responsAbility has invested over USD 11 billion in emerging markets since 2003, and as an impact asset manager, focuses on climate finance, sustainable food production, and financial inclusion. It works closely with players in local markets, as it maintains eight offices around the globe, in order to strategically take steps to directly contribute to reaching the UN’s Sustainable Development Goals. Currently, responsAbility manages USD 3.6 billion in assets invested in over 300 ESG-vetted high-impact companies in nearly 80 countries.
About the Global Climate Partnership Fund (GCPF)
The Global Climate Partnership Fund is an investment company under Luxembourg law dedicated to tackling the shortage of appropriate financing for low-carbon projects in developing economies. It was established by the German Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety (BMU), KfW Entwicklungsbank and the International Finance Corporation (IFC) in 2009 as a public-private partnership. Junior catalytic capital is provided by BMU, the department for Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS) of the UK, Denmark’s development cooperation (Danida). Other private and public investors include ASN Bank, Ärzteversorgung Westfalen-Lippe, FMO, OeEB, Sparkasse Bremen, the European Investment Bank (EIB) and Heilsarmee.
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia with clearly formulated digital agenda. Being the first investment bank in Armenia, Ameriabank provides a large package of innovative banking services. Now Ameriabank is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the largest bank in Armenia according to the most recent reportable data, with assets exceeding AMD 1 trillion.