Ծանրորդ Սիմոն Մարտիրոսյանն աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Սիմոն Մարտիրոսյանը դարձավ աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում ընթացող աշխարհի առաջնության109 կգ քաշայինկարգում հիմնական պայքարը ծավալվեց Ուզբեկստանի երկու ներկայացուցիչների, որոնք նախորդ երկու Օլիմպիական խաղերի չեմպիոններն են և Հայաստանից Սիմոն Մարտիրոսյանի միջև:
Պոկում վարժության առաջին մոտեցման ժամանակ Մարտիրոսյանը բարձրացրեց 188 կգ, հաջորդիվ չկարողացավ ճիշտ ֆիքսել193 կգ, հետո էլ 196 կգ: Այս ձևում Սիմոն Մարտիրոսյանը նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ: Հրում վարժության առաջին մոտեցման ժամանակ բարձրացրեց 228 կգ, հետո չբարձրացրեց 237 կգ: Երկամարտի 416 կգ արդյունքով հայ ծանրորդը բրոնզե մեդալակիր է:
Այս քաշում աշխարհի չեմպիոն դարձավ Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ Ակբար Ջուրաևը` երկամարտի 433 կգ արդյունքով:
Դեկտեմբերի 17-ին գերծանր քաշային կարգի ծանրորդների մեջ մեդալների համար կպայքարեն Վարազդատ Լալայանը և Գոռ Մինասյանը: Մրցելույթի մեկնարկը՝ 15:00-ին:

Тяжелоатлет Симон Мартиросян стал бронзовым призером Чемпионата мира
Член сборной Армении по тяжелой атлетике, серебряный призер Олимпийских игр Симон Мартиросян стал бронзовым призером Чемпионата мира.
Как сообщает Арменпресс, основной поединок в весовой категории 109 кг на чемпионате мира в Ташкенте прошел между двумя представителями Узбекистана, чемпионами двух предыдущих Олимпийских игр, и Симоном Мартиросяном.
В первом подходе рывка Мартиросян поднял 188 кг, затем он не смог правильно зафиксировать 193 кг, а затем 196 кг. В этом упражнении Симон Мартиросян выиграл малую серебряную медаль. За первый подход в толчке армянский тяжелоатлет поднял 228 кг, потом не подняла 237 кг. С результатом 416 кг Мартиросян стал бронзовым призером.
В этой весовой категории с результатом 433 кг чемпионом мира стал Акбар Джураев из Узбекистана.
17 декабря Вараздат Лалаян и Гор Минасян поборются за медали в супертяжелой весовой категории. Начало соревнований в 15:00.