Հայաստանը Պորտուգալիայից 400 հազար դեղաչափ Pfizer պատվաստնայութ կստանա
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արևելյան գործընկերության երկրներ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի մատակարարման գործընթացի շրջանակում Հայաստանը նոր խմբաքանակ կստանա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Եվրոպական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքը՝ ներկայացնելով ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեի հայտարարությունը: Ըստ հայտարարության՝ առաջին առաքումը կլինի Պորտուգալիայից Հայաստան՝ Pfizer պատվաստանյութի 400 հազար դեղաչափի տեսքով:
«COVID-ի համաճարակի յուրաքանչյուր նոր ալիք մեծացնում է պատվաստումների մակարդակը բարձրացնելու հրատապությունը։ Նույնը տեղի է ունենում նոր տարբերակի՝ Omicron-ի պարագայում: Միայն պատվաստումն է, որ կարող է փրկել մեզ բոլորիս։ Մենք խոսում ենք արևելյան գործընկեր երկրների մասին, որտեղ պատվաստումների միջին մակարդակը կազմում է ընդամենը 28 տոկոս: Այսպիսով, ժամանակն է օգնել նրանց արագացնել պատվաստումների գործընթացը և բոլորին լիարժեք պատվաստել»,-նշել է հանձնակատարը:
Եվրոպական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 13-ին 35 մլն եվրոյի համաձայնագիր է ստորագրել Լեհական զարգացման բանկի հետ՝ Արևելյան գործընկերության երկրներ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի մատակարարման գործընթացում ԵՄ անդամ պետություններին օժանդակելու նպատակով նորարարական մեխանիզմ ներդնելու վերաբերյալ։ Լեհաստանի դերն է օգնել համապատասխանեցնել ԵՄ անդամ պետություններում առկա պատվաստանյութերի դեղաչափերը Արևելյան գործընկերության երկրների զարգացող կարիքների հետ, ինչպես նաև վերահսկել ցանկացած անհրաժեշտ պայմանավորվածություն պատվաստանյութ արտադրողների հետ: Վերավաճառքի դեպքում Լեհական զարգացման բանկը կօգտագործի ԵՄ ներդրումը դոնոր անդամ երկրներին ոչ առևտրային հիմունքներով պատվաստանյութերի ծախսերը փոխհատուցելու համար: Ծրագիրը կգործի մինչև 2023 թվականի հունիսը կամ մինչև ԵՄ ներդրան սպառումը:
Այս մեխանիզմի շրջանակում նախատեսված առաջին առաքումը կիրականացվի առաջիկա շաբաթների ընթացքում Պորտուգալիայից Հայաստան։ Մի շարք այլ անդամ երկրներ արդեն ազդարարել են այս ծրագրին մասնակցելու իրենց պատրաստակամության մասին:

Армения от Португалии получит 400 000 доз вакцины Pfizer
В рамках процесса поставки вакцин от COVID-19 в страны Восточного партнерства Армения получит еще одну партию.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальный сайт Европейской комиссии, представляя заявление комиссара ЕС по вопросам соседства и расширения Оливера Вархели.
«Каждая новая волна эпидемии COVID повышает актуальность повышения уровня вакцинации. То же самое происходит и с новым штаммом омикрон. Спасти всех нас может только вакцинация. Речь идет о восточных странах-партнерах, где средний показатель вакцинации составляет всего 28%. Итак, пришло время помочь им ускорить процесс вакцинации, полностью вакцинировать все население», - заявил Оливер Вархели.
13 декабря Европейская комиссия подписала с Польским банком развития соглашение на сумму 35 миллионов евро о внедрении инновационного механизма помощи государствам-членам ЕС в поставках вакцин против COVID-19 в страны Восточного партнерства. Роль Польши заключается в том, чтобы помочь привести имеющееся в государствах-членах ЕС количество доз вакцин в соответствие с развивающимися потребностями стран Восточного партнерства, а также контролировать любую необходимую договоренность с производителями вакцин. В случае перепродажи Польский банк развития использует вклад ЕС для компенсации странам-донорам расходов на вакцины на некоммерческой основе. Программа продлится до июня 2023 года или до истечения срока инвестиций ЕС.
Первая доставка вакцин из Португалии в Армению в рамках этого механизма будет осуществлена в ближайшие недели. Ряд других стран-участниц уже заявили о своей готовности участвовать в этой программе.