Հայաստանն ու Սերբիան դիտարկում են համատեղ ձեռնարկություններ հիմնելու հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Սերբիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչին: Հանդիպմանը ներկա էին նաև նախարարի տեղակալներ Արշակ Ասլանյանն ու Ռաֆայել Գևորգյանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ողջունելով հյուրին՝ Վահան Քերոբյանը կարևորել է տնտեսության ոլորտում փոխշահավետ հարաբերությունների ընդլայնման անհրաժեշտությունը։ Նախարարն ընդգծել է, որ հայ-սերբական տնտեսական հարաբերություններն ունեն ընդլայնման մեծ ներուժ և առաջարկել է նախանշել այն հիմնական ուղղությունները, որոնցում առավել նպատակահարմար է համագործակցությունը։ Այդ նպատակով Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչին համառոտ ներկայացվել են ՀՀ կառավարության տնտեսական առաջնահերթությունները, տնտեսության գերակա ճյուղերն ու գործող պետական աջակցության ծրագրերը։
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ Հայաստանն ու Սերբիան կարող են համագործակցել, մասնավորապես, թեթև և ծանր արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, արևային էներգիայի, ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաների, մեքենաշինության, ադամանդագործության, դեղագործության ոլորտներում։
Տեղեկացնելով, որ Հայաստանում նախատեսվում է ստեղծել բարձրորակ ենթակառուցվածքներով 3 արդյունաբերական պարկ՝ նախարարն առաջարկել է սերբական ընկերություններին նույնպես ներգրավվել այս գործընթացին։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում գերակա ոլորտներում սերբական ընկերությունների ներդրումների իրականացմանը, դիտարկվել հայ-սերբական համատեղ ձեռնարկությունների հիմնման, գործարար համաժողովի կազմակերպման և B2B ձևաչափով հանդիպումների անցկացումը։
Քննարկվել են նաև հայ-սերբական տնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծման հնարավորությունները։

Армения и Сербия рассматривают возможность создания совместных предприятий
Министр экономики Армении Ваан Керобян 13 декабря принял принял временного поверенного в делах Сербии в Армении Татьяну Панайотович-Цветкович. На встрече также присутствовали заместители министра Аршак Асланян и Рафаел Геворгян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, приветствуя гостя, Ваан Керобян подчеркнул необходимость расширения взаимовыгодных отношений в сфере экономики. Министр подчеркнул, что армяно-сербские экономические отношения имеют большой потенциал для расширения, и предложил обозначить основные направления, по которым сотрудничество является более целесообразным. Для этого Татьяне Панайотович-Цветкович были кратко представлены экономические приоритеты правительства Республики Армения, приоритетные отрасли экономики и текущие программы государственной поддержки.
Затем собеседники обсудили широкий круг представляющих взаимный интерес вопросов. Ваан Керобян отметил, что Армения и Сербия могут сотрудничать, в частности, в сферах легкой промышленности, сельского хозяйства, солнечной энергетики, информационных технологий, высоких технологий, машиностроения, обработки алмазов, фармацевтики.
Сообщив, что в Армении планируется создать 3 индустриальных парка с качественной инфраструктурой, министр предложил привлечь к этому процессу и сербские компании.
Были затронуты вопросы осуществления инвестиций сербских компаний в приоритетных сферах в Армении, создания армяно-сербских совместных предприятий, организации бизнес-форума и проведении B2B встреч.
Были обсуждены также возможности создания межправительственной комиссии по армяно-сербскому экономическому и научно-техническому сотрудничеству.