Հայաստանն ու Սերբիան դիտարկում են համատեղ ձեռնարկություններ հիմնելու հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Սերբիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչին: Հանդիպմանը ներկա էին նաև նախարարի տեղակալներ Արշակ Ասլանյանն ու Ռաֆայել Գևորգյանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ողջունելով հյուրին՝ Վահան Քերոբյանը կարևորել է տնտեսության ոլորտում փոխշահավետ հարաբերությունների ընդլայնման անհրաժեշտությունը։ Նախարարն ընդգծել է, որ հայ-սերբական տնտեսական հարաբերություններն ունեն ընդլայնման մեծ ներուժ և առաջարկել է նախանշել այն հիմնական ուղղությունները, որոնցում առավել նպատակահարմար է համագործակցությունը։ Այդ նպատակով Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչին համառոտ ներկայացվել են ՀՀ կառավարության տնտեսական առաջնահերթությունները, տնտեսության գերակա ճյուղերն ու գործող պետական աջակցության ծրագրերը։
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ Հայաստանն ու Սերբիան կարող են համագործակցել, մասնավորապես, թեթև և ծանր արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, արևային էներգիայի, ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաների, մեքենաշինության, ադամանդագործության, դեղագործության ոլորտներում։
Տեղեկացնելով, որ Հայաստանում նախատեսվում է ստեղծել բարձրորակ ենթակառուցվածքներով 3 արդյունաբերական պարկ՝ նախարարն առաջարկել է սերբական ընկերություններին նույնպես ներգրավվել այս գործընթացին։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում գերակա ոլորտներում սերբական ընկերությունների ներդրումների իրականացմանը, դիտարկվել հայ-սերբական համատեղ ձեռնարկությունների հիմնման, գործարար համաժողովի կազմակերպման և B2B ձևաչափով հանդիպումների անցկացումը։
Քննարկվել են նաև հայ-սերբական տնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծման հնարավորությունները։

YEREVAN, 13 DECEMBER, ARMENPRESS. Minister of Economy of Armenia Vahan Kerobyan on December 13 received Chargé d'Affaires of Serbia Tatyana Panayotovich-Tsvetkovich. Deputy Ministers Arshak Aslanyan and Rafayel Gevorgyan were also present at the meeting. AREMENPRESS reports Minister of Economy of Armenia informs that greeting the guests, Vahan Kerobyan highlighted the necessity of expansion of mutually beneficial relations in the economic sphere. The Minister emphasized that Armenian-Serbian economic relations have a big potential of expansion and offered to outline the main directions which are more expedient for cooperation. For that purpose, Tatyana Panayotovich-Tsvetkovich was briefed on the priorities of the Government of Armenia, the priorities of economy and the ongoing state- supported programmes.
Then the interlocutors discussed a wide range of issues of bilateral interest. Vahan Kerobyan mentioned that Armenia and Serbia can cooperate, in particular, in light and heavy industry, agriculture, solar energy, information technology and high technology, mechanical engineering, diamonds, pharmaceuticals.
Informing that in Armenia is planned to create 3 industrial parks of high-quality infrastructures, the Minister offered that Serbian companies also get included in this process.
A reference was made to the implementation of investments by Serbian companies in priority fields in Armenia, the establishment of Armenian-Serbian joint ventures, organization of business forum and holding meetings in B2B framework were observed.
The opportunities of creation of intergovernmental committee on issues of Armenian-Serbian economic and scientific-technological cooperation were discussed.