Գերմանիան անելիք ունի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշողությունը եվրոպական հիշողության մաս դարձնելու գործում. Սմբատյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը պաշտոնավարման ավարտի կապակցությամբ հարցազրույց է տվել «The Armenian Mirror-Spectator»-ին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույցն ամբողջությամբ:
Հարց. Գերմանիայի հետ Ձեր ունեցած 30-ամյա կապի ընթացքում՝ որպես գիտնական, ուսուցիչ և դիվանագետ, այստեղ և Երևանում Դուք ականատես եք եղել իրապես պատմական զարգացումների՝ Գերմանիայի վերամիավորմանը և ՀՀ անկախացմանը: Ո՞րն է Ձեզ համար՝ որպես դեսպանի, լավագույն ձեռքբերումը, ո՞ր իրադարձությունն է ամենամեծ ազդեցությունը թողել Ձեր կյանքում:
Աշոտ Սմբատյան. Հետահայաց գցելով վերջին վեց տարիների հայ-գերմանական հարաբերություններին՝ թերևս սխալված չեմ լինի, եթե պնդեմ, որ դրանք զարգանում էին դինամիկ կերպով՝ արտացոլելով երկու պետությունների շահերը և՛ երկկողմ, և՛ բազմակողմ մակարդակներում:
Թե՛ ժամանակագրության և թե՛ կարևորության առումով պետք է միանշանակ առանձնացնել 2016թ. հունիսի 2-ին ԳԴՀ Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը, որը ոչ միայն առաջընթաց էր Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացում, այլև Գերմանիայի վերաբերմունքն էր արտահայտում մարդկության դեմ նմանատիպ ոճրագործությունների նկատմամբ: Բանաձևի ընդունումն ինչ-որ առումով նոր էջ բացեց նաև հայ-գերմանական հարաբերություններում՝ գերմանական հասարակության ուշադրությունը բևեռելով ոչ միայն Մեծ Եղեռնի միջազգային ճանաչման գործընթացի վրա, այլև Հայաստանի՝ որպես Եվրոպայի համար մշակութային, քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում հետաքրքրություն ներկայացնող պետության վրա:
Վերջին տարիներին երկկողմ մակարդակով տեղի են ունեցել ՀՀ երկու նախագահների մեկական, վարչապետի՝ երկու, ԱԺ նախագահի՝ մեկ պաշտոնական այց Գերմանիա: Ի դեպ, ՀՀ խորհրդարանի խոսնակի մակարդակով վերջին այցը ԳԴՀ կայացել էր ավելի քան 20 տարի առաջ: Գերմանական կողմից պետք է առանձնացնել 2018թ. կանցլեր Անգելա Մերկելի առաջին այցը Հայաստան:
Դա ԳԴՀ կանցլերի մակարդակով առաջին պաշտոնական այցն էր: Բնականաբար, այն նշանակալից էր քաղաքական, իհարկե նաև տնտեսական համագործակցության խորացման առումով: Այստեղ ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել Բեռլինում ԹՈՒՄՈ կենտրոնի բացումը, ինչն իրականություն դարձավ կանցլեր Մերկելի անմիջական նախաձեռնությամբ:
Գերմանիայի՝ Հայաստանում տնտեսական լայն ներկայացվածության մասին է փաստում նաև այն հանգամանքը, որ այս տարիներին Հայաստանում հիմնադրվել է Գերմանական տնտեսական միավորումը, կայացել են նաև գերմանացի գործարարների մի շարք այցեր Հայաստան:
Ուրախ եմ նաև նշել, որ այս տարվանից Լուֆթհանզա գերմանական խոշորագույն ավիաընկերությունը վերստին սկսեց թռիչքներ իրականացնել Մայնի Ֆրանկֆուրտից դեպի Երևան:
Ինչ վերաբերում է կրթության և գիտության ոլորտում առկա հարաբերություններին, ապա ուրախալի է, որ աշխուժություն նկատվում է նաև գերմանական կողմից: Այս տարիներին Երևանում բացվեց Գյոթեի անվան կենտրոնը, որը Գյոթեի լիարժեք ինստիտուտի հիմնման ճանապարհին կարևորագույն փուլ է: Լիահույս եմ, որ մոտ ժամանակներս արդեն Գյոթեի ինստիտուտը լիակատար կգործի Հայաստանում:
Շարունակելով գիտակրթական համագործակցության թեման՝ կցանկանայի առանձնացնել հայկական և գերմանական մի քանի բուհերի միջև համագործակցության համաձայնագրերի կնքումը: ԵՊՀ-Յենայի, ԵՊՀ-Սաարբրյուքենի, ԵՊՀ-Հալլեի, ԵՊԲՀ-Մագդեբուրգի համալսարաններ, ՀՊՃՀ-Քյոլնի տեխնիկական համալսարան:
Ապակենտրոնացված համագործակցության խորացման վառ օրինակներ էին գործընկերությունների հաստատումը Երևան և Լայպցիգ, Գյումրի և Հալլե քաղաքների, ինչպես նաև Դավթաշեն-Մուգգենշտուրմ և Գետափ-Ցուխաու համայնքների միջև:
Գերմանիայում կարևոր է հայագիտական կենտրոնների գործունեության շարունակականության պահպանումը՝ ի դեմս Հալլե քաղաքի Մարտին Լյութերի անվան համալսարանում գործող ՄԵՍՐՈՊ հայագիտական կենտրոնի: Իր հերթին, Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ոլորտում կարևոր ավանդ ունի Պոտսդամում գործող Լեփսիուսի տունը: Չի կարելի չհիշատակել նաև Բոխումի համալսարանում գործող Սփյուռքի և ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ինստիտուտը:
Վերջին տարիների ընթացքում ԳԴՀ-ում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսների թիվն ավելացել է 5-ով: Ներկայիս դրությամբ ՀՀ պատվավոր հյուպատոսների գրասենյակներ են գործում Բադեն-Վյուրթենբերգ, Բավարիա, Համբուրգ, Սաքսոնիա, Սաքսոնիա-Անհալթ, Շլեզվիգ-Հոլշտայն երկրամասերում: Պատվո հյուպատոսներն իրենց առջև դրված խնդիրները նույնպես կատարում են շատ արդյունավետ:
Այսպիսով, կարող եմ վստահաբար նշել, որ գործադրվել է ամեն ջանք՝ մեր առջև դրված խնդիրները լուծելու նպատակով՝ ի նպաստ մեր երկու երկրների միջև համագործակցության խորացման:
Հարց. Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ դասեր կարելի է քաղել Հայաստանում ժողովրդավարության հետագա զարգացման առումով գերմանական փորձից:
Աշոտ Սմբատյան. Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանը երիտասարդ ժողովրդավարական երկիր է։ Այս տեսանկյունից, այն շատ բան ունի սովորելու եվրոպական կայացած ժողովրդավարական երկրներից, այդ թվում՝ Գերմանիայից: Ժողովրդավարության որոշ ասպեկտներ, իհարկե, կարող են փոխառվել գերմանական քաղաքական համակարգից, ինչն ի դեպ արդեն որոշակիորեն կատարվել է՝ ի դեմս Հայաստանում խորհրդանական կառավարման համակարգի ներմուծման, որը շատ նման է գերմանական մոդելին: Այստեղ պետք է ինչ-որ առումով հարմարեցվեն նաև Հայաստանի քաղաքական մշակույթի առանձնահատկությունները:
Ինչպես գիտեք, Հայաստանի և Գերմանիայի ընտրական համակարգերը քիչ թե շատ նման են, և Հայաստանը փորձում է մեծացնել քաղաքական կուսակցությունների դերը ժողովրդավարական որոշումների կայացման գործում ինչպես պետական, այնպես էլ տարածաշրջանային մակարդակներում: Անձամբ ես կցանկանայի, որ Հայաստանի քաղաքական կուսակցությունները նմանվեին գերմանականներին՝ ունենալով գաղափարական հենք, իսկ համախոհները կենտրոնանային գաղափարների և տվյալ կուսակցության կողմից առաջարկվող ծրագրերի վրա։ Այս տեսանկյունից, մենք շատ բան ունենք սովորելու գերմանական փորձից։
Հարց.Երեք տարի առաջ Պոտսդամում գտնվող Լեփսիուսի տուն-թանգարանում Դուք խոսեցիք արտաքին հարաբերություններում հավասարակշռված քաղաքականություն վարելու Հայաստանի ջանքերի մասին՝ բնութագրելով այն որպես «Եվրոպայի և Ասիայի միջև աշխարհագրական կամուրջ»: Հայաստանը սերտ հարաբերություններ է զարգացնում Եվրոպայի և Եվրամիության հետ՝ միաժամանակ պահպանելով լավ հարաբերություններ նախկին Խորհրդային Միության երկրների հետ՝ ԵԱՏՄ միջոցով: Ինչպե՞ս եք գնահատում ներկա իրավիճակը:
Աշոտ Սմբատյան. Իրապես, Հայաստանի և ընդհանուր տարածաշրջանի աշխարհագրական դիրքն այնպիսին է, որ այն կարող է կամուրջի դեր խաղալ Եվրոպայի և Ասիայի միջև: Այս մոտեցումը երկար տարիների ընթացքում եղել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնասյուներից մեկը: Այդ համատեքստում, մենք մի կողմից ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններ ենք կառուցել ՌԴ-ի հետ: Մյուս կողմից, Հայաստանը նաև ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի անդամ է, և մեծ կարևորություն է տալիս այս ձևաչափերին:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը պահպանում է գործընկերային սերտ հարաբերություններ ԵՄ-ի հետ՝ որպես կառույցի, ինչպես նաև վերջինիս անդամ երկրների հետ՝ երկկողմ ձևաչափով: ՀՀ անկախացումից ի վեր ԵՄ-ն մեծ ներդրում է ունեցել Հայաստանում մի շարք ոլորտներում բարեփոխումների կյանքի կոչման հարցում և մեծ աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարացման գործընթացներին: Ինչպես գիտեք, 2009թ.-ից սկսած ԵՄ-ն գործարկեց Արևելյան գործընկերության ձևաչափը, որում, 5 այլ երկրների հետ մեկտեղ, ներառվեց նաև Հայաստանը: Հենց ԱլԳ շրջանակներում ծավալված համագործակցության արդյունքում 2017թ. ՀՀ և ԵՄ միջև ստորագրվեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA), որը նոր փուլ բացեց ՀՀ-ԵՄ փոխհարաբերություններում և նախանշեց համագործակցության հեռանկարներն առաջիկա տարիների համար: Այն այսօրվա ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների «սահմանադրությունն» է: Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարացման գործընթացներով պայմանավորված՝ առկա են ԵՄ ֆինանսական և այլ բնույթի օժանդակության ավելացում ակնկալելու բոլոր հիմքերը։
Ամփոփելով և կարևորելով ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները՝ հույս ունեմ, որ ԵՄ-ում ճիշտ կվերլուծվի և կգնահատվի այն, որ ժողովրդավարության ճանապարհն ընտրած և լայն քայլերով առաջ գնացող հայ հասարակությունը 44-օրյա պատերազմի օրերին ավելին էր ակնկալում ԵՄ-ից:
Հարց. Նախորդ տարվա Արցախյան 44-օրյա պատերազմը հանգեցրեց տարածաշրջանում իրավիճակի կտրուկ վատթարացման և Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի վերսկսման վախի։ Ըստ Ձեզ՝ ինչպե՞ս կարող է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջընթաց գրանցել՝ արդար դիվանագիտական լուծման հասնելու ուղղությամբ: Ի՞նչ դեր կարող է խաղալ Գերմանիան։
Աշոտ Սմբատյան. ԼՂ հակամարտության կարգավորման միջազգայնորեն ճանաչված և ընդունելի միակ ձևաչափը շարունակում է մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը։ ԼՂ հակամարտության հիմքում ընկած խնդիրը՝ ԼՂ կարգավիճակի հարցը, լուծված չէ, այն կարող է լուծվել բացառապես ԼՂ բնակչության կամարտահայտության միջոցով: ԵԱՀԿ ՄԽ աշխատանքներին այսօր մեծապես խանգարում է Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքը: Միջազգային հանրության առջև տարածաշրջանում համակեցություն և խաղաղություն ապահովելու կեղծ պատրաստակամությամբ հանդես եկող Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ գերիներին՝ չնայած նրան, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ առկա է հստակ դրույթ, որ երկու կողմերը պարտավոր են բոլոր գերիներին վերադարձնել, ինչը հայկական կողմն արդեն արել է: Ավելին, Ադրբեջանը 2021թ. մայիսից սկսած, ինչպես նաև ևս մեկ անգամ վերջին օրերին ագրեսիա իրականացրեց ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Խոսել երկու ժողովուրդների խաղաղ համակեցությունից և գնդակահարել գյուղատնտեսական կամ շինարարական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց, ինչը տեղի ունեցավ բոլորովին վերջերս, պարզապես անհամատեղելի է:
Այսպիսով, մինչև Ադրբեջանը չդադարեցնի իր սանձարձակ և անպատասխանատու վարքը, լիակատար խաղաղության կամ դրա շուրջ արդյունավետ բանակցությունների մասին խոսելը թերևս վաղ է: Միայն մեկ կողմի ցանկությունը և մեկնած ձեռքը երբեք բավարար չեն երկարատև և կայուն խաղաղության հաստատման համար:
Ինչ վերաբերում է ԳԴՀ դիրքորոշմանը, ապա Հայաստանը մշտապես կարևորել է Գերմանիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամի հավասարակշռված կեցվածքը, առավել ևս, որ ԳԴՀ կառավարությունը մշտապես աջակցել է այդ ձևաչափին: ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ ընթացող գործընթացներին Գերմանիան միշտ հետևել է ուշադրությամբ և փորձել նպաստել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Բացի այդ, կարևոր է արձանագրել, որ այսօր ԵՄ-ն կարող է հասցեական հումանիտար օժանդակություն ցուցաբերել Արցախի հայ բնակչությանը և դրանով իր նպաստը բերել տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը: Այս առումով, ինչու ոչ, Բեռլինից նույնպես պետք է ակնկալել ակտիվ քայլեր:
Հարց. Հայաստանը, ինչպես և Գերմանիան, ունեն մշակութային հարուստ ժառանգություն՝ գրականության, արվեստի, ճարտարապետության և հատկապես երաժշտության ոլորտներում: Երկու երկրների մշակութային հաստատությունների միջև զարգանում է արդյունավետ համագործակցությունը: Վերջինիս թվին են դասվում համագործակցությունը Մատենադարանի, Ֆրաունհոֆեր ինստիտուտի, Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD) հետ, Գերմանիայում Հայաստանի փոքրիկ երգիչների և Հայաստանում Ars Musica տղամարդկանց երգչախմբի համերգները, մի շարք գերմանական քաղաքներում անցկացվող Հայկական մշակութային օրերը, քաղաքային գործընկերությունների հաստատումը: Ձեր կարծիքով՝ ինչպե՞ս կարելի է հետագայում առավել զարգացնել այս համագործակցությունը:
Աշոտ Սմբատյան. Ինչպես իրավացիորեն նշեցիք, Հայաստանի և Գերմանիայի միջև համագործակցությունը մշակույթի, արվեստի բնագավառներում մինչ այժմ բավականին արդյունավետ է եղել։ Այստեղ հիմնական գաղափարը ոչ միայն այդ ոլորտներում առկա ձեռքբերումների պահպանումն է, այլ նոր ընդհանուր կետերի որոնումը, որոնք, ի վերջո, կարող են ճանապարհ հարթել համագործակցության նոր ձևաչափերի համար։ Օրինակ՝ անցյալ տարի ԳԴՀ կառավարության աջակցությամբ գերմանական ISAR կազմակերպության ջանքերով առողջապահության ոլորտի գերմանացի 16 առաջատար մասնագետներ մեկնել էին Հայաստան՝ աջակցելու հայ մասնագետներին Covid-19-ի դեմ պայքարում։ Սա «նորահայտ ոլորտում» համագործակցության բավական վառ օրինակ է։
Իմ կարծիքով` մեր բազմադարյա և հարուստ մշակույթի պատշաճ ներկայացումը մեր քաղաքականության մեջ պետք է ունենա ռազմավարական տեղ, քանի որ թե՛ մշակույթի ներկայացման իմաստով, թե՛ տաղանդաշատ մշակութային գործիչների կատարողական հնարավորություններով հնարավոր է Հայաստանի մշակութային հարստությունը պատշաճ ներկայացնել արտերկրում և Հայաստանը գրավիչ դարձնել արտերկրի հյուրերի համար:
Հարց. Պատմաբաններն ու ցեղասպանագետները բարձր են գնահատում այն, թե ինչպես է Գերմանիան առերեսվում իր անցյալին՝ Շոայի պատմության միջոցով և հիշողության մշակույթ կառուցելով: Ի հիշատակ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված ցեղասպանության զոհերի` վերջին տարիներին նախաձեռնություններ են իրականացվել, օրինակ, Բեռլին-Շարլոտենբուրգի Ավետարանական Լուիզենկիրխոֆի մոտ հուշաքարի, Բեռլինում և այլուր խաչքարերի տեղադրումը, ինչպես նաև ապրիլի 24-ին ամենամյա ոգեկոչման արարողությունները: Այդուհանդերձ, դպրոցներում և համալսարաններում Հայոց ցեղասպանության մասին դասարանային ուսուցումը դեռևս շատ հազվադեպ է իրականացվում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ 2016թ. Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձևը կոչ էր անում նման ծրագիր ներդնել: Ի՞նչ կասեք այս կապակցությամբ:
Աշոտ Սմբատյան. Հիրավի, 2016թ. հունիսի 2-ին ԳԴՀ Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը կարևորագույն իրադարձություն էր, որով ԳԴՀ օրենսդիր մարմինը պատշաճ գնահատական տվեց 20-րդ դարասկզբին հայ ժողովրդի նկատմամբ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հանցագործություններին: Այս բանաձևը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԳԴՀ նախագահ Յոախիմ Գաուկի և Բունդեսթագի նախագահ պրոֆ. դր. Նորբերտ Լամմերթի հայտարարությունների հետ մեկտեղ, Գերմանիայի արժեքավոր ներդրումն է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում, այլև ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման համամարդկային պայքարի համատեքստում:
Կարծում եմ՝ Գերմանիան, որպես իր պատմությանը առերեսված երկիր և հիշողության քաղաքականության հստակ կրող, ունի անելիք, որպեսզի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշողությունը դառնա եվրոպական հիշողության մաս: Այս առումով Ձեր հարցադրումը շատ տեղին էր, քանզի հենց կրթության միջոցով՝ հատկապես դպրոցական տարիներից պետք է խոսել նմանօրինակ հանցագործությունների մասին, դա է այդ հանցագործությունների կանխարգելման ճանապարհը:
Դուք նաև տեղին հիշատակեցիք Գերմանիայի տարբեր քաղաքներում խաչքարերը կամ հուշակոթողները, այո՛, նրանք ոչ միայն խորհրդանշում են և հավերժացնում զոհերի հիշատակը, այլև ունեն ուսուցողական նշանակություն, քանզի յուրաքանչյուր այցելողը հասկանում է հարցի էությունը:
Այս իմաստով, Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձևում առկա այդ դրույթը մշտապես եղել է մեր ուշադրության կենտրոնում: Կարծում եմ այստեղ թե՛ դեսպանությունը, թե՛ համայնքն անելիք ունեն, քանզի պաշտոնապես միայն 4 երկրամասերում է, որ կրթական ծրագրերում պատմություն առարկայի շրջանակներում առաջարկվում է ծանոթանալ այդ թեմային՝ օգտվելով դիդակտիկ նյութից: Սակայն Գերմանիան ունի 16 երկրամաս և այս առումով անելիք կա:
Նշեմ նաև, որ Գերմանիայի մշակույթի նախարարների համաժողովը, որը համակարգում է դպրոցական կրթությունը Գերմանիայում, նույնպես իր առաջարկն ուղարկել է իր երկրամասերին, որպեսզի վերջիններից յուրաքանչյուրը քննարկի և որոշում ընդունի խնդրո առարկայի շուրջ: Իհարկե, հայ համայնքը նույնպես անելիք ունի երկրամասերում Լանդթագերի առաջ հարցը բարձրացնելու գործում:
ԳԴՀ Բունդեսթագի «Նամիբիայի բանաձևով» և Նամիբիայի ցեղասպանության ճանաչմամբ ԳԴՀ կառավարությունը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց իր հատուկ վերաբերմունքը հիշողության քաղաքականության նկատմամբ: Չպետք է մոռանալ նաև, որ կանցլերի այն ժամանակվա խոսնակ պարոն Չ. Վիրցը բանաձևի ընդունման նախորդ օրը գերմանական լրատվամիջոցներին հայտնել էր, որ կանցլերը պաշտպանում է Հայոց ցեղասպանության բանաձևը։
Հարց. Այստեղ են բնակվում ծագումով թուրք մի քանի գերմանացի մտավորականներ, ովքեր ուսումնասիրուշ են ցեղասպանության թեման, օրինակ՝ կինոռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինը և վերջերս մահացած վիպասան և դրամատուրգ Դողան Աքանլին։ Ինչպե՞ս եք գնահատում նման նախաձեռնությունների դերը կրթության, երկխոսության և հիշողության գործընթացում։
Աշոտ Սմբատյան. Իրապես, Հայոց ցեղասպանության թեման, որպես 20-րդ դարի ամենաաղետալի իրադարձություններից մեկը, չի շրջանցվել համաշխարհային, այդ թվում նաև թուրքական ծագում ունեցող արվեստագետների կողմից, ինչը միանշանակ գովելի է: Այստեղ կցանկանայի հիշատակել նաև Նոբելյան մրցանակակիր Օրհան Փամուկին:
Անձամբ ներկա եմ եղել նաև կինոռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի «The Cut» ֆիլմի պրեմիերային, ճանաչել եմ նաև ցավոք վաղաժամ կյանքից հեռացած Դողան Աքանլիին: Նրանց կարևորագույն առաքելություններից մեկն այն է, որ նրանք իրենց մայրենի լեզվով՝ թուրքերենով, փորձել են խիզախությամբ և ազնվությամբ թուրքական հասարակության մեջ ճեղքվածք մտցնել: Ցավոք սրտի, հետահայաց գցելով՝ կարելի է ասել, որ տարիներ առաջ թուրքական մտավորականության մեջ այս առումով անհամեմատ ավելի խիզախ էին խոսում, քան վերջին տարիներին՝ հաշվի առնելով վերջին տարիներին Թուրքիայում ժողովրդավարության անկումը, մարդկանց հանդեպ ճնշումները: Հետևաբար, այսօրինակ մարդկանց միշտ պետք է խրախուսել և աջակցել:

Германияможет многое сделать, чтобы память о Геноциде армян стала частью европейской памяти. Смбатян
Посол Армении в Германии Ашот Смбатян по случаю окончания своеймиссии дал интервью The Armenian Mirror-Spectator.
Арменпресспредставляет интервью полностью.
Вопрос.За 30 лет Вашейсвязи с Германией в качестве ученого, учителя, дипломата, здесь и в Ереване, Вы стали свидетелями поистине исторических событий: воссоединения Германии и установления независимости Армении.Для Вас как для посла,какое достижение стало лучшим, какое событие больше всего повлияло на Вашу жизнь?
Ашот Смбатян.Оглядываясь на армяно-германские отношения последних шести лет, пожалуй, не ошибусь, если скажу, что они динамично развивались, отражая интересы двух стран как на двустороннем, так и на многостороннем уровне.
Как по хронологии, так и по важности однозначно следует выделить 2016 год— а именно принятие 2 июня резолюции Бундестага Германии о признании Геноцида армян, что стало не только шагом вперед в процессе международного признания Геноцида армян, но и отразило отношение Германии к подобным преступлениям против человечности.Принятие резолюции в каком-то смысле также открыло новую страницу в армяно-германских отношениях, привлекая внимание немецкого общества не только к процессу международного признания Геноцида армян, но и к Армении как государству, привлекающую интересЕвропы в культурной, политической, экономическойи других сферах.
В последние годы на двустороннем уровне состоялисьофициальные визиты в Германию - по одномудвух президентов Республики Армения, два - премьер-министра и один - спикера НС.Кстати, последний визит на уровне спикера парламента РА в Германию состоялся более 20 лет назад.Со стороны Германииследует выделить первый визит канцлера Ангелы Меркель в Армению в 2018 году.
Это был первый официальный визит на уровне канцлера Федеративной Республики Германии.Естественно, это было знаменательно с точки зрения углубления политического и, конечно, экономического сотрудничества.Здесь хотел бы особо отметить открытие Центра ТУМО в Берлине, которое стало реальностью по непосредственной инициативе канцлера Меркель.
О широком экономическом представительстве Германии в Армении свидетельствует тот факт, что в эти годы в Армении было создано Германское экономическоеобъединение, а такжесостоялся ряд визитов немецких бизнесменов в Армению.
Радтакже отметить, что в этом году крупнейшая авиакомпания Германии Lufthansa возобновила полеты из Франкфурта-на-Майне в Ереван.
Что касается отношений в сфере образования и науки, то радует тот факт, что есть активность и с немецкой стороны.В эти годы в Ереване открылся Центр Гете, что является решающим этапом в создании полноценного института Гете.Надеюсь, что в ближайшем будущем институт Гете в полном объеме заработает в Армении.
Продолжая тему научно-образовательного сотрудничества, хотелось бы выделить подписание соглашений о сотрудничестве между несколькими университетами Армении и Германии.ЕГУ-Йена, ЕГУ-Саарбрюккен, ЕГУ-Галле, ЕГМУ-Магдебургские университеты, НУAСА-Кельнский технический университет.
Яркими примерами углубления децентрализованного сотрудничества стали установление партнерских отношений между городами Ереван-Лейпциг, Гюмри-Галле, а также общинами Давташен-Муггенштурм и Гетап-Йухау.
В Германии важно сохранить преемственность центров арменоведения в лице Центра арменоведения MESROP при университете Мартина Лютера в Галле.В свою очередь, Дом Лепсиуса в Потсдаме внес значительный вклад в изучение Геноцида армян.Нельзя не упомянутьи Институт диаспорологии, действующий в Бохумском университете.
За последние годы число почетных консулов РА в ФРГ увеличилось на 5.В настоящее время открыты офисы почетных консулов Республики Армения в землях Баден-Вюртемберг, Бавария, Гамбург, Саксония, Саксония-Анхальт, Шлезвиг-Гольштейн.Почетные консулы тоже очень эффективно выполняют свои задачи.
Таким образом, могу с уверенностью сказать, что были приложены все усилия для решения стоящих перед нами проблем, во имя углубления сотрудничества между нашими двумя странами.
Вопрос.На Ваш взгляд, какие уроки можно извлечь из немецкого опыта с точки зрения дальнейшего развития демократии в Армении?
Ашот Смбатян.Не секрет, что Армения - молодая демократическая страна.С этой точки зрения ей есть чему поучиться у устоявшихся европейских демократий, включая Германию.Некоторые аспекты демократии, конечно, можно позаимствовать из политической системы Германии, что, кстати, в некоторой степени уже было сделано - введением в Армении парламентской системы правления, которая очень похожа на немецкую модель.Здесь необходимо в какой-то мере адаптировать особенности политической культуры Армении.
Как вы знаете, избирательные системы Армении и Германии более или менее похожи. Армения пытается повысить роль политических партий в демократическом принятии решений как на государственном, так и на региональном уровнях.Лично мне хотелось бы, чтобы политические партии Армении были похожи на немецкие, опирались на идеологическую основу, а сторонники ориентировались на идеи и программы, предлагаемые данной партией.С этой точки зрения нам есть чему поучиться из немецкого опыта.
Вопрос.В Доме-музее Лепсиуса в Потсдаме три года назад Вы рассказали об усилиях Армении по проведению сбалансированной внешней политики, охарактеризовав ее как «географический мост между Европой и Азией».Армения развивает тесные отношения с Европой и Европейским Союзом, сохраняя хорошие отношения со странами бывшего Советского Союза - через ЕАЭС.Как Вы оцениваете текущую ситуацию?
Ашот Смбатян.Действительно, географическое положение Армении и вообще региона таково, что оно может служить мостом между Европой и Азией.Такой подход на протяжении многих лет был одним из столпов внешней политики Армении.В этом контексте, с одной стороны, мы построили стратегический союз с Россией.С другой стороны, Армения, которая также является членом ОДКБ, ЕАЭС, придает большое значение этим форматам.
В то же время Армения поддерживает тесные партнерские отношения с ЕС как структурой, а также со странами-членами ЕС на двусторонней основе.С момента обретения Арменией независимости ЕС внес большой вклад в осуществление реформ в Армении в ряде областей, оказал большую поддержку процессу демократизации в Армении.Как вы знаете, с 2009 года ЕС запустил программу Восточного партнерства, в которую, наряду с 5 другими странами, входит и Армения.Именно в результате сотрудничества в рамках Восточного партнерства в 2017 г.между Арменией и ЕС было подписано Всеобъемлющее соглашение о расширенном партнерстве (CEPA), которое открыло новый этап в отношениях Армения-ЕС и обозначило перспективы сотрудничества на ближайшие годы.Это «конституция» сегодняшних отношений Армения-ЕС.
Подводя итоги отношений с ЕС, надеюсь, что в ЕС будет должным образом проанализировано, оценено то, что армянское общество, выбравшее путь демократии, во время 44-дневной войны ожидало от ЕС большего.
Вопрос.44-дневная прошлогодняя арцахская война привела к резкому обострению ситуации в регионе и опасениям возобновления агрессии со стороны Азербайджана.Какпо-Вашему, может ли Минская группа ОБСЕ продвинуться к справедливому дипломатическому решению?Какую роль может сыграть Германия?
Ашот Смбатян.Сопредседатели Минской группы ОБСЕ остаются единственным международно признанными приемлемым международнымформатом для урегулирования нагорно-карабахского конфликта.Проблема, лежащая в основе нагорно-карабахского конфликта – статус Нагорного Карабаха, не решена, она может быть решена только волеизъявлением населения Нагорного Карабаха.Сегодня работе Минской группы ОБСЕ чрезвычайно мешает деструктивная позиция Азербайджана. Азербайджан, который с фальшивой готовностью выступает перед международным сообществом за сосуществование и мир в регионе, отказывается вернуть армянских пленных, несмотря на четкое заявление 9 ноября о том, что обе стороны должны вернуть всех пленных, что армянская сторона уже сделала. Более того, Азербайджан с мая 2021 году, как и еще раз в последние дни, совершает агрессию против суверенной территории Республики Армения.Говорить о мирном сосуществовании двух народов, и при этом расстреливать мирных жителей, выполняющих сельскохозяйственные или строительные работы, что произошло совсем недавно, просто несовместимо.
Таким образом, рано говорить о полноценном мире или эффективных переговорах, пока Азербайджан не прекратит свое разнузданное и безответственное поведение.Желания и протянутой руки одной лишь стороны никогда не бывает достаточно для утверждения прочного мира.
Что касается позиции Германии, то Армения всегда использовала уравновешенную позицию Германии как члена Минской группы ОБСЕ, тем более что правительство Германии всегда поддерживало эту меру.Германия всегда уделяла пристальное внимание происходящим процессам вокруг нагорно-карабахского конфликта и пыталась способствовать мирному урегулированию конфликта.
Кроме того, можно констатировать, что сегодня Евросоюз может оказать адресную гуманитарную помощь армянскому населению Арцаха, тем самым способствуя стабилизации ситуации в регионе.В связи с этим, почему бы и нет, стоит ожидать активных шагов и со стороны Берлина.
Вопрос.Армения, как и Германия, имеет богатое культурное наследие в области литературы, искусства, архитектуры, особенно музыки.Между учреждениями культуры двух стран развивается плодотворное сотрудничество.Последний включает сотрудничество с Матенадараном, Институтом Фраунгофера, Германской службой академических обменов (DAAD), состоялись концерты Ансамбля юных армянских певцов в Германии, мужского хора Ars Musica в Армении, Дни армянской культуры в ряде городов Германии и установление городского партнерства.На Ваш взгляд, как это сотрудничество может развиваться дальше?
Ашот Смбатян.Как вы правильно заметили, сотрудничество между Арменией и Германией в области культуры и искусства до сих пор было достаточно эффективным.Основная идея здесь - не только поддерживать существующие достижения в этих сферах, но и искать новые точки соприкосновения, которые, в конечном итоге, могут открыть путь к новым измерениям сотрудничества.Например, в прошлом году при поддержке правительства Германии 16 ведущих немецких специалистов в области здравоохранения приехали в Армению благодаря усилиям немецкой организации ISAR, чтобы помочь армянским специалистам в борьбе с Covid-19.Это довольно яркий пример сотрудничества на «новом поприще».
На мой взгляд, правильная презентация нашей многовековой богатой культуры должна занимать стратегическое место в нашей политике, потому что как с точки зрения культурной презентации, так и с точки зрения возможностей выступлений талантливых деятелей культуры, можно должным образом представить культурное богатство Армении за рубежом, сделать Армению привлекательной для иностранных гостей.
Вопрос.Историки и геноцидологи высоко ценят то, как Германия противостоит своему прошлому, создавая культуру памяти через историю Шоа́ (Холокост).В последние годы были предприняты инициативы, посвященные памяти жертв геноцида в Османской империи, такие как установка памятника у евангелической церкви Луизенкирхгоф в Берлине-Шарлоттенбурге, а также установка хачкаров в других местах Берлина, например, ежегодное поминовение24 апреля.Тем не менее, занятия по Геноциду армян в школах и университетах по-прежнему очень редки, несмотря на то, что в 2016 г.в постановлении Бундестага содержится призыв к введению такой программы.Что Вы можете сказать по этому поводу?
Ашот Смбатян.Действительно, принятие 2 июня 2016 года резолюции о признании Геноцида армян германским Бундестагом стало ключевым событием, которым законодательная власть Германии должным образом оценила преступления, совершенные Османской Турцией против армянского народа в начале 20 века.По случаю 100-летия Геноцида армян с этой резолюцией выступили президент Федеративной Республики Германия Йоахим Гаук и председатель Бундестага проф.,докторНорбертЛаммерт. Наряду с этими заявлениями ценный вклад Германии заключается не только в международном признании и осуждении Геноцида армян, но и в контексте всеобщей борьбы за предотвращение геноцидов и преступлений против человечности.
Я думаю, что Германия как страна, стоящая перед своей историей, как яркая носительница политики памяти, может сделать многое, чтобы память о жертвах Геноцида армян стала частью европейской памяти.В этой связи ваш вопрос был очень актуальным, потому что именно через образование, особенно в школьные годы, мы должны говорить о таких преступлениях, то есть о способах предотвращения этих преступлений.
Вы вполне уместно упомянули хачкары и памятники в разных городах Германии, да, они не только символизируют, увековечивают память о жертвах, но и имеют воспитательное значение, потому что каждый посетитель вникает в суть вопроса.
В этом смысле положение принятой Бундестагом резолюции всегда было в центре нашего внимания.Думаю, и посольству, и обществу здесь есть что сделать, так как официально только в 4 землях Германии предлагается познакомиться с этой темой в рамках предмета истории в образовательных программах, используя дидактический материал.Но у Германии 16 земель, так что и в этом смысле есть над чем поработать.
Отмечу также, что Конференция министров культуры Германии, которая координирует школьное образование в Германии, также направила свое предложение в свои земли, чтобы каждый из них мог обсудить и принять решение по этому вопросу.Конечно, у армянской общины тоже есть над чем поработать, чтобы поднять вопрос перед Ландтагами земель.
Согласно «Намибийской резолюции» Бундестага Германии ипризнанием геноцида Намибии, правительство Германии еще раз продемонстрировало свое особое отношение к политике памяти.Не следует забывать, что тогдашний официальный представитель канцлера г-н Ч.Вирцза день до принятия резолюции сообщил немецким СМИ, что канцлер поддерживает резолюцию о Геноциде армян.
Вопрос.Здесь живут несколько немецких интеллектуалов турецкого происхождения, изучающие тему геноцида, например, кинорежиссер Фаттих Акин, недавно скончавшийся писатель, драматург Доган Аканли.Как Вы оцениваете роль подобных инициатив в процессе воспитания, диалога и памяти?
Ашот Смбатян.Действительно, тема Геноцида армян, как одного из самых катастрофических событий 20 века, не осталась вне внимания интеллектуалов всего мира, в том числе и турецких, что, безусловно, достойно похвалы.Отдельно хочу отметить лауреата Нобелевской премии Орхана Памука.
Я лично присутствовал на премьере фильма режиссера Фатиха Акина The Cut, а также знал Догана Аканли, который, к сожалению, безвременноушел из жизни.Одна из их самых важных миссий заключается в том, что на своем родном языке, турецком, они храбро и честно пытались проникнуть в турецкое общество, достучаться до людей.К сожалению, оглядываясь назад, можно сказать, что несколько лет назад турецкая интеллигенция высказывалась по этому поводу гораздо смелее, чем в последние годы, учитывая упадок демократии в Турции в последние годы, давление на людей.Поэтому таких людей всегда нужно поощрять и поддерживать.