Լեհաստանում կորոնավիրուսի դեմ կպատվաստեն 5-11 տարեկան երեխաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանում դեկտեմբերի 13-ից սկսվելու է 5-11 տարեկան երեխաների պատվաստումը կորոնավիրուսի դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին խորհրդարանում հայտարարել է առողջապահության փոխնախարար Վալդեմար Կրասկան:
Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալությունը նոյեմբերի վերջին խորհուրդ էր տվել ամերիկյան Pfizer պատվաստանյութի կիրառումն ընդլայնել և կիրառել այն նաև 5-11 տարեկանների համար: Մինչ այդ, տվյալ պատվաստանյութով թույլատրվում էր պատվաստել 12 և բարձր տարիք ունեցող անձանց:
Լեհաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումը մեկնարկել է 2020 թվականի դեկտեմբերի 27-ին և իրականացվում է կամավորության սկզբունքով: 38 մլն բնակչություն ունեցող երկրում լիարժեք պատվաստված է 24.3 մլն մարդ:

Польша начнет вакцинацию от коронавируса детей в возрасте 5-11 лет
Власти Польши 13 декабря начнут вакцинацию от коронавируса детей в возрасте от 5 до 11 лет. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил в среду в Сейме (нижней палате парламента) замминистра здравоохранения Польши Вальдемар Краска.
"С 13 декабря все начнется. Мы планируем, что до этого дня до нас дойдут предназначенные [для этой возрастной группы] вакцины", - сказал он.
Европейское агентство по лекарственным средствам (ЕМА) в конце ноября рекомендовало расширить применение вакцины американской компании Pfizer и ее германского партнера BioNTech для детей в возрасте 5-11 лет. Ранее применение этого препарата было разрешено с 12 лет.
Вакцинация началась в Польше 27 декабря 2020 года и проводится на добровольной основе. Полный курс вакцинации в 38-миллионной стране прошли 24,3 млн человек.