Լևոն Արոնյանը պաշտոնապես ներկայացնում է ԱՄՆ-ն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը պաշտոնապես ներկայացնում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՖԻԴԵ-ի պաշտոնական կայքում Արոնյանը ներկայացված է որպես ԱՄՆ ներկայացուցիչ:
Հայազգի գրոսմայստերը ընթացիկ տարվա մեկնարկին պաշտոնական հայտարարություն էր տարածել, որում պաշտոնապես ասված էր. «Անցյալ տարին չափազանց ծանր էր բոլորիս համար՝ համաճարակ, պատերազմ, իմ դեպքում նաև՝ անձնական դժբախտությունն ու պետության բացարձակ անտարբերությունը հայկական շախմատի նկատմամբ: Ես հայտնվել էի ընտրության առջև՝ թողնել կյանքիս գործը կամ տեղափոխվել այնտեղ, որտեղ ինձ գնահատում են:
Մեկ տարուց ավելի ներկայիս կառավարության խոստումների իրագործմանը սպասելուց հետո հասկացա, որ ստիպված եմ կայացնել բեկումնային որոշում և հեռանալ հարազատ երկրից: Ակնհայտ է, որ փոփոխության ակնկալիքի յուրաքանչյուր տարին իմ մարզական կարիերայի տեսանկյունից վատնված տարի է: Իսկ ես չափազանց բարձր եմ գնահատում ընտանիքիս, հատկապես մայրիկիս զոհաբերությունները՝ որպես շախմատիստ իմ կայանալու գործում, որ չօգտագործեմ առավելագույնին հասնելու իմ հնարավորությունը:
Ես անկեղծորեն հպարտանում եմ նրանով, որ պատիվ եմ ունեցել զգալի ներդրում ունենալու հայկական շախմատի մեծագույն ձեռքբերումներում․ օլիմպիական երեք ոսկի, ոսկիներ աշխարհի և Եվրոպայի առաջնություններում, աշխարհի երկու գավաթ, մի շարք անհատական և թիմային հաղթանակներ: Կարծում եմ՝ պարզ է, որ շախմատում հնարավոր չէ հասնել համաշխարհային բարձունքների՝ առանց տևական ժամանակ կատարվող հսկայական աշխատանքի և պետության նպատակային օժանդակության: Կարևոր է նշել, որ մեր շախմատային հաջողություններում էական գործոն էր Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի անձնական ուշադրությունը և տարիներ շարունակ ցուցաբերած կարևոր աջակցությունը:
2018 թվականի հեղափոխությունից հետո նոր կառավարությունը խոստացավ շարունակել այդ գիծը, սակայն խոստումը սահմանափակվեց ընդամենը մեկ տարի մասնակի օժանդակությամբ, որից հետո դա էլ դադարեց: Այդ ընթացքում շախմատի ասպարեզ ներխուժեցին սպորտաձևից բացարձակ անտեղյակ նորաթուխ պետական գործիչներ, որոնք մեր հաջողությունները վերագրելով իրենց, սկսեցին ինքնահաստատվել՝ նույնիսկ շանտաժի միջոցով: Նրանց հաջողվեց պառակտել տարիներով ձևավորված շախմատային համերաշխ ընտանիքը և ոլորտը վերածել քաոսի: Իմ մտահոգությունը իրավիճակի վերաբերյալ բազմաթիվ անգամ փորձել եմ ներկայացնել կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախկին նախարար Արայիկ Հարությունյանին, ոլորտի այլ պատասխանատուներին, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետին՝ նրա հետ այս 3 տարիների ընթացքում ունեցած միակ հանդիպման ժամանակ, որի համար նա խստորեն սահմանել էր 15 րոպե:
Շախմատի ոլորտում կայացվող կործանարար որոշումները կասեցնելու իմ բոլոր փորձերը տապալվեցին: Ինձ այդպես էլ չհաջողվեց բացատրել նոր կառավարությանը, որ շախմատը մեր երկրում մեծ ժառանգություն է, և որ այս ոլորտում մեր հաջողությունները, թերևս, մեր երկրի ամենամեծ ձեռքբերումներից են: Անձամբ ինձ համար հայկական շախմատի հաղթանակները Անկախ Հայաստանի երկրորդ հպարտությունն են՝ 1992-1994թթ. Արցախյան ազատամարտում մեր հաղթանակից հետո:
Ես այդպես էլ չկարողացա նրանց փոխանցել այն պարզ ճշմարտությունը, որ պետական աջակցություն խնդրում եմ ոչ թե անձամբ ինձ համար, այլ մեր հաջողություններով հայրենիքին ծառայելու և փառք բերելու հնարավորության, ինչը տասնամյակներ շարունակ Հայաստանը հնարավոր է այլևս չունենա:
Պատասխանը եղավ. «Մեր փորձագետները գտնում են, որ Լևոն Արոնյանը այլևս պոտենցիալ չունի»:
Անմիջապես այս «դատավճռից» հետո Ստավանգերի հեղինակավոր մրցաշարում ես պարտության մատնեցի և՛ աշխարհի չեմպիոնին, և՛ աշխարհի թիվ երկու խաղացողին:
Տարիներ շարունակ ես տարբեր երկրներից հանդես գալու բազմաթիվ գրավիչ առաջարկներ եմ ստացել: Այդ թվում, ամերիկացի մեծ բարերար և շախմատի սիրահար Ռեքս Սինկեֆելդի կողմից, որն ամեն տարի կրկնում էր Միացյալ Նահանգներ տեղափոխվելու իր առաջարկը: Ես ամեն անգամ մերժումս հիմնավորում էի նրանով, որ այն, ինչ արվում էր իմ պետության կողմից շախմատի զարգացման համար, անգնահատելի էր, և որ ոչ մի նյութական արժեք չէր կարող համեմատվել այն հարգանքի հետ, որ վայելում էր շախմատիստը Հայաստանում:
Ուզում եմ երախտագիտությունս հայտնել հարգարժան Ռեքս Սինկեֆելդին, որ այսօր էլ շարունակում է հավատալ ինձ: Շնորհակալ եմ նաև Ֆաբիանո Կարուանային, ով լինելով Ամերիկայի ուժեղագույն խաղացողը, աջակցում է ինձ և կիսում թիմակիցներ լինելու որոշումս: Ես շատ շնորհակալ եմ նաև ընտանիքիս, հարազատներիս, ընկերներիս և բոլոր այն մարդկանց, ովքեր գիտեն իմ սկզբունքները և հասկանում են ինձ:
Մայրս հաճախ է կրկնում հայկական ասացվածքը. «Աստված ամեն մարդու իր չափով է փորձություն տալիս»: Իմ կյանքում շատ փորձություններ են եղել, և յուրաքանչյուր նորը ես ընդունում եմ խոնարհությամբ և երեկվա համեմատ ավելի լավը լինելու պատրաստակամությամբ: Հուսով եմ՝ այս մեկն էլ արժանապատվորեն կհաղթահարեմ:
Համոզված եմ, որ կանցնի ժամանակ, և շախմատը Հայաստանում կվերադառնա իր կարգավիճակին: Եվ փակվող շախմատային դպրոցների և հեռացած նվիրյալների փոխարեն մենք կրկին կտեսնենք հարգանք այն սպորտաձևի նկատմամբ, որտեղ մենք՝ որպես ազգ և երկիր, ունեցել ենք և, կարծում եմ, դեռ կունենանք մեր կայուն տեղը:
Իսկ մինչ այդ, ուզում եմ ևս մեկ անգամ հավաստիացնել, որ բոլոր թելերով կապված եմ հայրենիքիս և անգամ հեռվից շարունակելու եմ հնարավորն ու անհնարինն անել իմ երկրի համար»:
Լևոն Արոնյան (ծնվել է 1982-ի հոկտեմբերի 6-ին, Երևանում), հայ շախմատիստ, միջազգային գրոսմայստեր։ 2005-ի աշխարհի գավաթակիր, Հայաստանի հավաքականի կազմում 37-րդ, 38-րդ և 40-րդ համաշխարհային օլիմպիադաների, 2011 թ. աշխարհի թիմային առաջնության հաղթող, բազմաթիվ գերմրցաշարերի, ՖԻԴԵ-ի Մեծ մրցանակի, Բիլբաո–Մեծ սաղավարտի հաղթող, 2009-ի արագ շախմատի աշխարհի չեմպիոն, 2006-ի և 2007-ի Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոն, 2010-ի կայծակնային շախմատի աշխարհի չեմպիոն, 2002-ի Հայաստանի չեմպիոն։ 2011-ին Մոնակոյում մասնակցել է «կույր» և արագ շախմատի «Ամբեր» ավանդական մրցաշարին և դարձել դրա վերջին հաղթողը (մրցաշարն այլևս չի անցկացվելու)։ Երկու տարի անընդմեջ` 2005-ին և 2006-ին, մարզական լրագրողների հարցմամբ ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն մարզիկ։

Левон Аронян уже официально представляет США
Как передает «Арменпресс», Левон Аронян на официальном сайте ФИДЕ уже представлен как представитель США.
В начале текущего года армянский гроссмейстер выступил с официальным заявлением, в котором было сказано: «Прошлый год был очень тяжелым для всех нас - эпидемия, война. В моем случае - это и личное несчастье, и абсолютное безразличие государства к армянским шахматам. Передо мной встал выбор: бросить свое дело, или переехать в то место, где меня будут ценить.
Прождав более года исполнения обещаний действующей власти, я понял, что должен принять поворотное решение - уехать из родной страны. Очевидно, что с точки зрения моей спортивной карьеры, каждый год ожидания перемен был бы пустой тратой времени. Я ценю жертвы, на которые шла моя семья, особенно моя мать, чтобы я стал шахматистом, поэтому я должен использовать свои шансы по максимуму.
Я искренне горжусь тем, что мне выпала честь внести значительный вклад в величайшие достижения армянских шахмат - три золотые олимпийские медали, золото чемпионата мира, два чемпионатов мира, ряд личных и командных побед. Думаю, очевидно, что без большого труда и государственного содействия достичь мировых высот в шахматах невозможно. Следует отметить, что существенным фактором нашего шахматного успеха было личное внимание третьего президента Армении Сержа Саркисяна, сильная поддержка, которую он проявлял на протяжении многих лет.
После революции 2018 года новое правительство обещало продолжить эту линию, но обещание было ограничено годом частичной поддержки, после чего она прекратилась. За это время на шахматную арену вышли новые государственные деятели, которые совершенно не разбирались в спорте и, приписывая им наш успех, начали самоутверждаться, даже путем шантажа. Им удалось расколоть семью шахматной солидарности, которая формировалась годами, и превратить это поле в хаос. Я много раз пытался выразить свою обеспокоенность ситуацией бывшему министру образования, науки, культуры и спорта Араику Арутюняну, другим должностным лицам этой области, а также премьер-министру Республики Армения во время единственной за эти 3 года встречи с ним, на которые он строго отвел 15 минут.
Все мои попытки остановить деструктивные решения в шахматной сфере провалились. Мне не удалось объяснить новому правительству, что шахматы - это великое наследие нашей страны, что наши успехи на этом поприще - это, к сожалению, одно из величайших достижений нашей страны. Лично для меня победы армянских шахмат - вторая гордость после установления Независимости Армении в 1992-1994 годах, после нашей победы в Арцахской освободительной войне.
Я так и не смог донести до них простую истину, что я прошу государственной поддержки не для себя, а для возможности служить и прославлять Родину своими успехами, которых у Армении может не быть десятилетиями!
Ответ был такой: «Наши эксперты считают, что у Левона Ароняна нет другого потенциала».
Сразу после этого «приговора» на престижном турнире Ставангера я победил чемпиона мира и игрока номер два в мире.
За годы своей деятельности я получал много интересных предложений из разных стран. Среди них и предложение великого американского филантропа, любителя шахмат Рекса Синкфельда, который ежегодно повторял свое предложение переехать в Соединенные Штаты. Каждый раз, когда я отказывался, я утверждал, что то, что моя страна делает для развития шахмат, бесценно, что никакая материальная ценность не может сравниться с уважением, которым в Армении пользуется шахматист.
Я хочу поблагодарить уважаемого Рекса Синкфельда за то, что он продолжает верить в меня и сегодня. Благодарю Фабиано Каруане, который, будучи сильнейшим игроком Америки, поддерживает меня и разделяет мое решение стать товарищем по команде. Я ему очень благодарен. Моя семья, родные, друзья, все люди, знающие мои принципы, понимают меня.
Моя мама часто повторяет одну армянскую пословицу: «Бог каждому человеку дает испытания по мере его возможностей». В моей жизни было много испытаний, каждое новое я принимал со смирением, с желанием стать лучше, чем вчера. Надеюсь, я с достоинством преодолею и это.
Уверен, что в Армении со временем шахматы вернут свой статус. И вместо того, чтобы закрывать шахматные школы ушедших приверженцев, мы снова увидим уважение к спорту, которое было у нас, как у нации и страны, и я думаю, что шахматы вновь займут свое место.
А пока я хочу еще раз заверить, что я буду связан со своей родиной, я буду продолжать делать все возможное и невозможное для своей страны даже издалека».
Левон Аронян, армянский шахматист, международный гроссмейстер, родился 6 октября 1982 года в Ереване. Он победитель чемпионата мира 2005 года, член сборной Армении на 37-й, 38-й и 40-й Всемирных олимпиадах. Победитель командного чемпионата мира 2011 г., победитель многих супертурниров, Гран-при ФИДЕ, победитель турнира Большого шлема в Бильбао, чемпион мира по быстрым шахматам 2009 г., чемпион мира турнира Фишера 2006 и 2007 гг., чемпион мира по блиц-шахматам 2010 г.
В 2011 году он принял участие в традиционном «слепом» турнире по быстрым шахматам «Янтарь», проводимом в Монако и стал его последним победителем (турнир больше не проводится). Два года подряд, в 2005 и 2006 годах, по результатам опросов спортивных журналистов, он признавался лучшим спортсменом Армении.