Իրանը, ՌԴ-ն, Թուրքիան կարող են տարածաշրջանի անվտանգությունը պաշտպանել տարածաշրջանի այլ երկրների հետ համագործակցությամբ.
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, Ռուսաստանը և Թուրքիան տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ համագործակցությամբ կարող են պահպանել անվտանգությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում, ըստ իրանական վարչակազմի կայքի, հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով իրանական Tasnim լրատվական գործակալությունը, նա նաև նշել է. «Սպիտակ տունը սովորեցնում և զինում է տարածաշրջանի բոլոր ահաբեկչական խմբերին, այդ թվում ՝ ԴԱԻՇ-ին (Իսլամական պետություն, ԻԼԻՊ) և PKK-ին (Քրդստանի աշխատավորական կուսակցություն) ՝ նրանց մատակարարելով ահաբեկչական սարքավորումներ և գործիքներ ՝ անվտանգ իրադրության ստեղծման համար»:
Էբրահիմ Ռաիսին մտահոգություն է հայտնել Աֆղանստանում «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների ներկայությունից հետո այդ երկրում անվտանգության վատթարացման կապակցությամբ: «Ահաբեկչական խմբավորումները ոչ միայն սպառնալիք են ստեղծում Աֆղանստանում անվտանգության համար, այլև սպառնում են տարածաշրջանային անվտանգությանը։ Այդ պատճառով մենք չպետք է թույլ տանք, ահաբեկչական խմբավորումներին, ինչպիսին են ԴԱԻՇ-ը և PKK-ն, սպառնալ տարածաշրջանի երկրների անվտանգությանը», - ասել է Իրանի նախագահը:
Նա նաև նշել է Իրանի և Թուրքիայի միջև համագործակցության լայն և բազմազան ոլորտները տարբեր հատվածներում, ներառյալ՝ էներգետիկան, բանկային գործը և դրամավարկային հարցերը, ինչպես նաև առևտրային փոխանակումները՝ հավելելով. «Մենք պետք է նպաստենք տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, և այդ պատճառով արտոնյալ սակագները կարող են վերանայվել»:

Иран, Россия и Турция могут поддерживать безопасность в регионе при сотрудничестве с другими странами региона: Эрдоган
Исламская Республика Иран, Россия и Турция могут поддерживать безопасность и стабильность в регионе при сотрудничестве с другими странами региона, согласно веб-сайту иранской администрации, заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время встречи с президентом Ирана Эбрагим Раиси.
Как передает Арменпресс со ссылкой на иранское информационное агентство Tasnim, от также отметил. «Белый дом обучает и вооружает все террористические группы в регионе, включая Даиш и РПК, снабжая их террористическим оборудованием и инструментами для создания небезопасной обстановки».
Эбрагим Раиси выразил обеспокоенность по поводу ухудшения безопасности в Афганистане после присутствия террористов ИГИЛ (Даиш) в этой стране. «Террористические группировки не только создают угрозу безопасности в Афганистане, но и угрожают региональной безопасности. Поэтому мы не должны позволять террористическим группировкам, таким как Даиш и РПК (Рабочая партия Курдистана), угрожать безопасности стран региона », - сказал президент Ирана.
Он также указал на широкие и разнообразные области сотрудничества между Ираном и Турцией в различных секторах, включая энергетику, банковское дело и денежно-кредитные вопросы, а также торговые и коммерческие обмены, добавив: «Мы должны способствовать развитию экономических отношений, и в этом поэтому льготные тарифы могут быть пересмотрены».