Իսրայելում պաշտոնապես մեկնակել է 5 – 11 տարեկան երեխաներին քովիդի դեմ պատվաստման արշավը
ԵՐԵՎԱՆ, 23. ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 23-ին Իսրայելում պաշտոնապես մեկնարկել Է 5-ից մինչեւ 11 տարեկան երեխաներին կորոնավիուսի դեմ պատվաստման արշավը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Իսրայելի Kan ռադիոկայանը:
Ռադիոկայանի տվյալներով՝ այս պահին պոլիկլինիկաներում եւ դպրոցների վարչություններում ստացվել են համապատասխան տարիքի 22 000 երեխաների պատվաստման պատվերներ նրանց ծնողներից:
Նոյեմբերի 22-ի երեկոյան եւս 440 երեխա Է պատվաստվել մանկական առողջության կենտրոններում, նշում Է Kan-ը:
Անցյալ շաբաթվա վերջին Իսրայել Է բերվել Pfizer ընկերության արտադրության «շատ մեծ ծավալներով» մանկական պատվաստանյութ, ավելի վաղ հայտնել Է Իսրայելի նախարաների կաբինետի ղեկավար Նաֆտալի Բենետը:
Նոյեմբերի 14-ին Իսրայելի առողջապահության նախարարության գլխավոր տնօրեն Նախման Աշը հաստատել Է գերատեսչության փորձագիտական խորհրդի հանձնարարականն սկսելու կորոնավիրուսի դեմ 5-ից մինչեւ 11 տարեկան երախաների պատվաստումը:
12 տարեկան եւ բարձր տարիքի դեռահասներին Իսրայելում սկսել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստել հունիսի վերջին: ԱՄՆ-ի Pfizer ընկերության պատրաստուկով Իսրայելի բնակիչների պատվաստման ազգայն արշավն սկսվել Է անցյալ տարվա դեկտեմբերի 20-ին:
Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ ներկայումս պատվաստանյութի առաջին դեղաչափն ստացել Է 6,26 միլիոն իսրայելացի, երկրորդը՝ 5,76 միլիոն, երրորդը՝ 4,1 միլիոն իսրայելացի (երկրի բնակչության ընդհանուր թվաքանակը կազմում Է 9,3 միլիոն):
Նոյեմբերի 3-ին ԱՄՆ-ի Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման դաշնային կենտրոնները թույլատրել են 5 – 11 տարեկան երեխաների պատվաստումը կորոնավիրոսի դեմ Pfizer-ի արտադրության պատրաստուկով:
Ավելի վաղ այդ պատվաստանույթը համանման հավաստագրում Է ստացել 12-ից մինչեւ 15 տարեկան երեխաների ատվաստման համար եւ կիրառման հավանություն Է ստացել 16 տարեկան եւ բարձր տարիքի անձանց համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Израиле официально стартовала кампания по вакцинации от ковида детей 5-11 лет
Кампания по вакцинации от коронавируса детей в возрасте от 5 до 11 лет официально стартовала во вторник в Израиле. Как передает Арменпресс, об этом сообщает государственное израильское радиоKan.
По данным радиостанции, к настоящему моменту в поликлиники и администрации школ поступили заказы на вакцинацию 22 000 детей соответствующего возраста от их родителей. Еще 440 детей были вакцинированы в центрах детского здоровья в понедельник вечером, указываетKan.
В конце прошлой недели в Израиль была доставлена "в очень больших объемах" детская вакцина производства компанииPfizer, сообщил ранее глава израильского кабмина. 14 ноября генеральный директор Министерства здравоохранения Израиля Нахман Аш утвердил рекомендацию экспертного совета ведомства начать вакцинацию от коронавируса детей в возрасте от 5 до 11 лет. Подростков в возрасте 12 лет и старше начали прививать от коронавируса в Израиле в конце июня.
Национальная кампания по вакцинации жителей Израиля препаратом американской компанииPfizerначалась 20 декабря прошлого года. По сведениям Минздрава, к настоящему времени первую дозу вакцины получили 6,26 млн израильтян, вторую - 5,76 млн, третью - 4,1 млн (общая численность населения страны составляет 9,3 млн человек).
3 ноября американские федеральные Центры по контролю и профилактике заболеваний разрешили вакцинацию детей 5-11 лет препаратом от коронавируса производстваPfizer. Ранее эта вакцина получила аналогичную сертификацию для вакцинации детей в возрасте от 12 до 15 лет и была одобрена к применению для лиц в возрасте 16 лет и старше.