Եվրոպայի տարածաշրջանում կորոնավիրուսի պատճառով մահացածների թիվը մեկ շաբաթում 5 տոկոսով աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ շաբաթ ավելի քան 2,1 միլիոն մարդ Է վարակվել կորոնավիրուսով Եվրոպայի տարածաշրջանում, ավելի քան 28 հազարը մահացել Է: Ինչպես նոյեմբերի լույս 17-ի գիշերը հաղորդել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), տարածաշրջանում ախտահարման նոր դեպքերի թիվը յոթ օրում ավելացել Է 8 տոկոսով, իսկ մահացու վախճաններինը՝ 5 տոկոսով, ըստ որում ամբողջությամբ վերցված աշխարհում հիվանդացությունն աճել Է 6 տոկոսով, իսկ մահերի թիվը՝ 1 տոկոսով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նոյեմբերի 8-ից մինչեւ 14-ն ընկած շաբաթում աշխարհում դիտվել Է (վարակման) նոր դեպքերի քանակի աճի միտում, եւ դրանց թիվը նախորդ շաբաթվա համեմատությամբ գերազանցել Է 3,3 միլիոնը, ինչն իրենից ներկայացնում Է 6-տոկոսանոց աճ նախորդ շաբաթվա համեմատությամբ»,- ասված Է ԱՀԿ-ի համաճարակային տեղեկագրում:
Մահացու վախճանների թիվն աճել Է 1 տոկոսով եւ կազմել գրեթե 50 հազար:
Ընդգծվում Է, որ ԱՀԿ-ի Եվրոպայի տարածաշրջանը հայտնել Է վարակման դեպերի 8-տոկոսանոց ավելացման եւ մահացածների թվի 5-տոկոսանոց աճի մասին: Յոթ օրվա արդյունքներով՝ այդ տարածաշրջանին են բաժին ընկնում վարակվածների 64 տոկոսը (2 145 966) եւ մահացու վախճանների 57 տոկոսը (28 304): Շաբաթվա ընթացքում հիվանացությունն աճել Է, բացի Եվրոպայի տարածաշրջանից, միայն Ամերիկայում (8 տոկոսով) եւ Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (6 տոկոսով):
Դրա նվազում Է նկատվել Աֆրիկայում (33 տոկոսով), Արեւելյան Միջեկրածովյան տարածաշրջանում (9 տոկոսով) եւ Հարավ - արեւելյան Ասիայում (3 տոկոսով): Մահացու վախճանների թիվն առանձնապես զգալիորեն նվազել Է Աեւելյան Միջերկրածովյան տարածաշրժանում (14 տոկոսով), մինչդեռ, բացի Եվրոպայից, աճ Է արձանագրվել Աֆրիկայում (3 տոկոսով) եւ Հարավ - արեւելյան Ասիայում (1 տոկոսով): Տեղեկագրում բերված տվյալների համաձայն՝ նոյեմբերի 8-ից մինչեւ 14-ն աշխարհում հայտնաբերվել են 3 346 517 վարակված եւ մահվան 49 584 դեպք:
Շաբաթվա ընթացքում ախտհարվածների ամենամեծ թվի մասին հայտնել Է ԱՄՆ-ը (550 684): Այնուհետեւ գալիս են Ռուսաստանը (275 579), Գերմանիան (254 436), Մեծ Բրիտանան (252 905) եւ Թուրքիան (180 167): Մյուս շտամների նկատմամբ գերակշռել շարունակող «դելտա» տարբերակը վերջին 60 օրում հայտնաբերվել Է անալիզների 99,7 տոկոսի դեպքում, նշում Է ԱՀԿ-ն: ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ նոյեմբերի 16-ի դրությամբ՝ աշխարհում համավարակի սկզբից արձանագրվել Է կորոնավիրուսով վարակման 253 640 693 հաստատված դեպք, մահացել Է 5 104 899 մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число умерших из-за коронавируса в Европейском регионе возросло за неделю на 5%
Более 2,1 млн человек заразились коронавирусной инфекцией в Европейском регионе за минувшую неделю, свыше 28 тыс. умерли. Как сообщила в ночь на среду Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), число новых случаев инфицирования увеличилось в регионе за семь дней на 8%, а летальных исходов - на 5%, при этом в целом заболеваемость в мире возросла на 6%, а число смертей на 1%, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"За неделю с 8 по 14 ноября наблюдалась тенденция к росту количества новых случаев [заражения] в мире, и их число превысило 3,3 млн по сравнению с предыдущей неделей, что представляет собой 6-процентный рост по сравнению с предыдущей неделей", - говорится в эпидемическом бюллетене ВОЗ. Число летальных исходов выросло на 1% и составило почти 50 тыс. Подчеркивается, что Европейский регион ВОЗ сообщил о 8-процентном увеличении случаев заражения и 5-процентном росте числа умерших.
На этот регион приходится по итогам семи дней 64% заразившихся (2 145 966) и 57% летальных исходов (28 304). За неделю заболеваемость выросла, помимо Европейского региона, только в Америке (на 8%) и Западно-Тихоокеанском регионе (на 6%). Ее снижение отмечено в Африке (на 33%), Восточном Средиземноморье (на 9%) и Юго-Восточной Азии (на 3%). Число летальных исходов особенно значительно уменьшилось в Восточном Средиземноморье (на 14%), тогда как рост, помимо Европы, зафиксирован Африке (на 3%) и Юго-Восточной Азии (на 1%).
Согласно приведенным в бюллетене данным, с 8 по 14 ноября в мире выявлены 3 346 517 заразившихся и 49 584 случая смерти. О самом большом числе инфицированных за неделю сообщили США (550 684). Далее следуют Россия (275 579), Германия (254 436), Великобритания (252 905) и Турция (180 167).
Продолжающий доминировать над другими штаммами вариант "дельта" за последние 60 дней выявлен в 99,7% анализов, отмечает ВОЗ.
По данным ВОЗ на 16 ноября, в мире с начала пандемии зарегистрировано 253 640 693 подтвержденных случая заражения коронавирусом, умерли 5 104 899 человек.