ՀՀ-ն դիմում է ՌԴ-ին 1997-ի պայմանագրի շրջանակում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու համար Ռուսաստանին դիմելու գործընթաց է սկսում՝ երկրների միջև 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակներում:
«Արմենպրես»-ի փոխնցմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկերության տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Մենք կարևոր ենք համարում ընդգծել՝ քանի որ հարձակում է տեղի ունեցել Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա, մենք դիմում ենք Ռուսաստանին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև գոյություն ունեցող 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակներում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով և համաձայնագրի շրջանակներում փոխադարձ պարտականությունները իրագործելու տրամաբանության շրջանակներում»,- հայտարարեց Գրիգորյանը:
Հարցին՝ սա բանավոր դիմո՞ւմ է, թե գրավոր ընթացակարգով էլ դիմել են, Գրիգորյանը պատասխանեց. «Սա բանավոր դիմում է, որը գրավոր ընթացակարգ է ունենալու: Մենք ուզում ենք հանրությանը և մեր գործընկերներին տեղեկացնել, որ այսպիսի գործընթաց ենք սկսում: Մենք ակնկալում ենք, որ ՌԴ-ն օգնություն կտրամադրի, և մենք հնարավորություն կունենանք վերականգնել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը»,- ասաց ՀՀ ԱԽ քարտուղարը:
Նա հավելեց՝ բազմաթիվ անգամ խոսվել է, որ ՀՀ պետական սահմանը կարմիր գիծ է ՌԴ-ի համար: Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ մայիսի 12-ից սկսած՝ ադրբեջանցիները խախտում են այդ կարմիր գիծը: «Այս առումով մեր դաշնակցին դիմում ենք, որպեսզի կարողանանք մեր դաշնակցային պարտավորությունների շրջանակներում վերականգնել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը»,- մանրամասնեց Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով հարցին՝ այդ օգնությունը ենթադրում է բանակցություններին մասնակցություն, թե՞ զինված ուժերով օգնություն. Գրիգորյանն արձագանքեց. «Եթե հնարավոր լինի այս իրավիճակը լուծել բանակցային ճանապարհով, ապա բանակցային ճանապարհով լուծել, եթե հնարավոր չի լինում լուծել բանակցային ճանապարհով, ապա տրամադրել ՀՀ-ին բավական ռազմական օգնություն, որպեսզի ՀՀ-ն կարողանա ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծել»,- նշեց նա:

YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Yerevan is officially invoking the Armenia-Russia 1997 treaty asking Moscow to help resolve the situation at the Armenian-Azerbaijani border, the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan said on Public Television.
“We find it important to underscore that since there’s been an attack on sovereign territory of Armenia, we are applying to Russia with a call to defend Armenia’s territorial integrity within the framework of the existing treaty between Armenia and Russia of 1997 and within the framework of the logic of implementing mutual obligations as part of the treaty,” he said.
He said there will also be a written procedure invoking the treaty. “We want to inform the public and our partners that we are starting this process. We expect that Russia will provide support and we will have the opportunity to restore Armenia’s territorial integrity,” he said.
Grigoryan added that it’s been numerously said that Russia considers the Armenian state borders to be a “red line”. He noted that the Azerbaijani military is violating this red line since May 12. “In this regard we are applying to our ally so that we’ll be able to restore the territorial integrity of the Republic of Armenia within the framework of allied obligations,” Grigoryan said.
Asked whether or not the support is expected to be in the form of participation in negotiations or military assistance, Grigoryan said: “If it will be possible to solve this situation with negotiations, then solve with negotiations, if not, then to provide sufficient military assistance to Armenia so that Armenia is able to resolve the situation,” he said.