ՀՀ-ն դիմում է ՌԴ-ին 1997-ի պայմանագրի շրջանակում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու համար Ռուսաստանին դիմելու գործընթաց է սկսում՝ երկրների միջև 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակներում:
«Արմենպրես»-ի փոխնցմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկերության տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Մենք կարևոր ենք համարում ընդգծել՝ քանի որ հարձակում է տեղի ունեցել Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա, մենք դիմում ենք Ռուսաստանին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև գոյություն ունեցող 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակներում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով և համաձայնագրի շրջանակներում փոխադարձ պարտականությունները իրագործելու տրամաբանության շրջանակներում»,- հայտարարեց Գրիգորյանը:
Հարցին՝ սա բանավոր դիմո՞ւմ է, թե գրավոր ընթացակարգով էլ դիմել են, Գրիգորյանը պատասխանեց. «Սա բանավոր դիմում է, որը գրավոր ընթացակարգ է ունենալու: Մենք ուզում ենք հանրությանը և մեր գործընկերներին տեղեկացնել, որ այսպիսի գործընթաց ենք սկսում: Մենք ակնկալում ենք, որ ՌԴ-ն օգնություն կտրամադրի, և մենք հնարավորություն կունենանք վերականգնել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը»,- ասաց ՀՀ ԱԽ քարտուղարը:
Նա հավելեց՝ բազմաթիվ անգամ խոսվել է, որ ՀՀ պետական սահմանը կարմիր գիծ է ՌԴ-ի համար: Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ մայիսի 12-ից սկսած՝ ադրբեջանցիները խախտում են այդ կարմիր գիծը: «Այս առումով մեր դաշնակցին դիմում ենք, որպեսզի կարողանանք մեր դաշնակցային պարտավորությունների շրջանակներում վերականգնել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը»,- մանրամասնեց Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով հարցին՝ այդ օգնությունը ենթադրում է բանակցություններին մասնակցություն, թե՞ զինված ուժերով օգնություն. Գրիգորյանն արձագանքեց. «Եթե հնարավոր լինի այս իրավիճակը լուծել բանակցային ճանապարհով, ապա բանակցային ճանապարհով լուծել, եթե հնարավոր չի լինում լուծել բանակցային ճանապարհով, ապա տրամադրել ՀՀ-ին բավական ռազմական օգնություն, որպեսզի ՀՀ-ն կարողանա ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծել»,- նշեց նա:

Армения обращается к России за помощью в разрешении ситуации на армяно-азербайджанской границе
Армения начинает процесс обращения к России за помощью в разрешении ситуации на армяно-азербайджанской границе, в рамках соглашения между странами, заключенного в 1997 году.
Как передает «Арменпресс», об этом в интервью Общественному телевидению заявил секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян.
«Считаем необходимым подчеркнуть, что, поскольку суверенная территория Армении подверглась нападению, мы призываем Россию защитить территориальную целостность Армении в рамках соглашения между Арменией и Россией, заключенного в 1997 году и выполнения взаимных обязательств в рамках этого соглашения», - заявил Григорян.
На вопрос, устное ли это обращение или оно подано в письменной форме, Григорян ответил: «Это устное обращение, которое будет иметь письменную процедуру. Мы хотим проинформировать общественность и наших партнеров, что мы начинаем такой процесс. Мы ожидаем от России помощи, и у нас будет возможность восстановить территориальную целостность Армении», - сказал секретарь Совета безопасности РА.
Он добавил, что неоднократно говорилось, что государственная граница РА является красной линией для России. Армен Григорян отметил, что с 12 мая азербайджанцы нарушают эту красную линию. «В этой связи мы обращаемся к нашему союзнику, чтобы иметь возможность восстановить территориальную целостность Республики Армения в рамках наших союзнических обязательств», - сказал Григорян.
Что касается вопроса, подразумевает ли эта помощь участие в переговорах или помощь вооруженными силами? Григорян ответил. «Если можно разрешить эту ситуацию путем переговоров, то путем переговоров, если невозможно разрешить ее путем переговоров, то предоставить Армении достаточно военной помощи, чтобы Армения смогла бы разрешить ситуацию», - сказал он.