Երևանի և Տյումենի միջև նոյեմբերի 20-ից կհաստատվի ուղիղ ավիակապ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 20-ից կմեկնարկի Տյումեն-Երևան ուղիղ չվերթը, որից հետո Տյումեն-Երևան-Տյումեն կանոնավոր չվերթեր կիրականացվեն շաբաթը մեկ անգամ։ Թռիչքները կիրականացնի «Utair» ավիաընկերությունը։
«Տեղեկացնելով այս մասին նախարար Վահան Քերոբյանին՝ Տյումենի մարզի հայերի միության նախագահ Աբրահամ Հովեյանը հույս է հայտնել, որ մշտական չվերթերը կնպաստեն պատմական հայրենիքի հետ Տյումենի հայ համայնքի մշակութային և հոգևոր կապերի ամրապնդմանը, կխթանեն Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև բիզնես գործընթացները և զբոսաշրջության զարգացումը։ Նա նաև պատրաստակամություն է հայտնել գործադրել Տյումենի մարզի հայերի միության և շուրջ 25 հազարանոց հայ համայնքի ներուժը՝ առավելագույն արդյունավետությամբ օգտագործելու ստեղծված հնարավորությունը Հայաստանի հետ մարզի տնտեսական և մշակութային համագործակցությունն աշխուժացնելու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից:
Վահան Քերոբյանը շնորհակալություն է հայտնել Աբրահամ Հովեյանին Տյումեն-Երևան-Տյումեն կանոնավոր ուղիղ չվերթը կազմակերպելու հարցում իր ջանքերի և հետագա համագործակցության պատրաստակամության համար՝ նշելով, որ չափազանց կարևորում է Սփյուռքի մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսության զարգացման հարցում։ Նա նաև հավելել է, որ ակնկալում է ակտիվ համագործակցություն՝ իր հերթին վստահեցնելով, որ նախարարությունը նույնպես կօգտագործի ընձեռված հնարավորությունը Տյումենի մարզի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունները նոր մակարդակի հասցնելու համար։

Между Ереваном и Тюменью с 20 ноября установится прямое авиасообщение
Прямой рейс Тюмень-Ереван начнет действовать с 20 ноября текущего года, после чего регулярные рейсы Тюмень-Ереван-Тюмень будут выполняться раз в неделю. Рейсы будет выполнять авиакомпания «Utair».
Сообщив об этом министру экономики Ваану Керобяну, президент Союза армян Тюменской области Абраам Овеян выразил надежду, что регулярные рейсы укрепят культурные и духовные связи армянской общины Тюмени с исторической родиной, будут стимулировать развитие бизнеса и туризма. «Он выразил готовность использовать весь потенциал Союза армян Тюменской области и армянской общины численностью почти в 25 000 человек, чтобы достичь активизации экономического и культурного сотрудничества этого региона с Арменией», - сообщили в Минэкономики.
Ваан Керобян поблагодарил Абраама Овеяна за его усилия в организации регулярного прямого рейса Тюмень-Ереван-Тюмень и готовность к дальнейшему сотрудничеству, отметив, что участие диаспоры в развитии экономики Армении очень важно. Он добавил, что рассчитывает на активное сотрудничество. И в свою очередь заверил, что министерство воспользуется предоставленной возможностью для вывода торгово-экономических отношений с Тюменской областью на новый уровень.