Մինչև 1920-ականների բոլոր քարտեզներում Ալ լճերը նշված են որպես ՀՀ տարածք. Գնել Սանոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը դեռ չի կարող ասել, թե Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանների հստակեցման համար որ քարտեզները հիմք կընդունվեն, սակայն օրինակ մինչև 1920-ականների բոլոր քարտեզներում Ալ լճեը նշված են՝ որպես Հայաստանի տարածք, այսպիսով` այդ քարտեզներով առաջնորդվելու դեպքում այդ հատվածում փոփոխությունը կլինի հօգուտ հայկական կողմի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարն այս հարցին անդրադարձավ ԱԺ-ում՝ լրագրողների հարցերին ի պատասխան:
«Տարբեր քննարկումներ կան, տարբեր քարտեզներ կան: Թե որ քարտեզները հիմք կընդունվեն, կարևոր է այն, թե այդ քարտեզներն ինչ իրավական կարգավիճակ ունեն: Այսինքն, եթե այդ քարտեզները նույնիսկ խորհրդային տարիների են, պետք է իրավաբանորեն հստակեցված և բոլոր կողմից ընդունված լինեն, որ դա հիմք հանդիսանա»,-ասաց Սանոսյանը:
Անդրադառնալով օրինակ 20-ականների քարտեզներին՝ նա ասաց, որ դրանով բավականին փոփոխություններ կարող են լինել: Թե հօգուտ ո՞ր կողմի են լինելու այդ փոփոխությունները՝ նա ասաց. «Ալ լճերի մասով՝ հօգուտ մեզ, որովհետև, ինչքան ես գիտեմ, մինչև 20-ականների վերջ բոլոր քարտեզներում Ալ լճերը նշված են որպես ՀՀ տարածք: Այդ քարտեզներում որոշակի գիծ կա, որից այս կողմ են մնում այդ լճերը»:

На всех картах до 1920 г. озера Ал Лчер обозначены как территория Армении: Гнел Саносян
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян пока не может сказать, какие карты будут использованы в качестве основы для определения границ между Арменией и Азербайджаном, но, на всех картах до 1920 г. озера Ал Лчер обозначены как территория Армении. При руководстве этими картами изменения будут в пользу армянской стороны. Как сообщает «Арменпресс», министр заявил об этом в Национальном собрании, отвечая на вопросы журналистов.
«Есть разные обсуждения, есть разные карты. Какие карты будут взяты за основу, зависит от их юридического статуса. То есть, даже, если эти карты с советских лет, они должны быть юридически обоснованы и приняты всеми сторонами, чтобы стали основой», - сказал Саносян.
Говоря о картах 1920-х годов, он сказал, что в случае их применения можно будет внести много изменений. Относительно того, в чью пользу будут эти изменения, - он сказал: «Что касается Ал Лчер, то в нашу пользу, потому что, насколько мне известно, до конца 20-х годов эти озера на всех картах были обозначены как территория Республики Армения. На тех картах есть определенная линия, за которой остались эти озера».