«Նոր գիրք»-34/21. Բեգլարյան, Գիլբերթ, Արևշատյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2021 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված երեք ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Հրաչ Բեգլարյան, «Խեղված ողնաշարը երկրի»
«Խեղված ողնաշարը երկրի» վեպը 44-օրյա պատերազմի գեղարվեստական ընդհանրացումն է՝ ներառելով նաև այն բոլոր իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան մեր կյանքում վերջին մեկ- երկու տարիներին: Մեկ հերոսի կենսագրությունը, ըստ էության, դառնում է ընդհանրական կենսագրություն՝ բացապարզելով այն բոլոր հոգեկան տվայտանքները և հոգեբանական ապրումները, որոնք վիճակվեցին գրեթե բոլորիս:
Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես» հրատարակչությունը:
Ամերիկուհի գրող Էլիզաբեթ Գիլբերթի հուշագրություններն ամփոփող «Ուտել, աղոթել, սիրել» գիրքը կանացի ուխտագնացություն է, զգայական հաճույքի, հոգևոր լուսավորման ու կենսական ներդաշնակության փնտրտուք Իտալիայի, Հնդկաստանի ու Ինդոնեզիայի մշակութային ոլորաններում։ Սրամտությամբ, ինքնահեգնանքով, ազատագրության մղումով լի այս ներաշխարհային ճամփորդությունը կենտրոնացնում է ընթերցողի ուշադրությունը էականի վրա, շեղում անկարևորից, ձևակերպում պոստֆեմինիստական աշխարհում ապրող ու առաջին հայացքից երջանիկ կյանք վարելու բոլոր նախադրյալներն ունեցող կնոջ խնդիրը, օրակարգ բերում հարցեր, որոնց շուրջ քանիցս մտորելու անհրաժեշտություն կա, և առաջարկում դասեր, որոնք միանգամայն փոխադրելի են ժամանակի ու տարածության մեջ։ Թարգմանիչն է Լիլիթ Հայրապետյանը։
Գիրքը լույս է ընծայել «Զանգակ» հրատարակչությունը:
Աշոտ դպիր Արևշատյան, «Հայաստան. արարչագործությունից մինչև երկրորդ գալուստ»
Ընթերցողին ներկայացվող սույն աշխատությունը նվիրված է հայոց պատմության այն էջերին, որոնց մասին շատ քիչ է խոսվել, իսկ որոշ նյութեր ընդհանրապես ծածկված են եղել անհայտության շղարշով։ Այնինչ պատմության հենց այս հատվածներն են ի հայտ բերում հայ ժողովրդի ինքնության գաղտնիքները։
Աշխատությունը (hատոր Ա) հագեցած է մասնագետների ուսումնասիրություններից մեջ բերված բազմաթիվ հղումներով, որոնք գիտական ապացույցներ են և կամա-ակամա հաստատում են նաև սուրբ հայրերի մեկնությունները։

“Новая книга” - 34/21: Бегларян, Гилберт, Аревшатян
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе Арменпресс выделил 3 примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2021 году, и уже переданных на суд читателей.
Грач Бегларян: Искалеченный хребет страны
Повесть «Искалеченный хребет страны» - это художественное обобщение 44-дневной войны, включившей все события, произошедшие в нашей жизни за последние 2 года. Биография одного героя, по сути, становится общей биографией, раскрывающей все душевные муки, психологические переживания, которые выпали на долю всех нас.
Книга выпущена издательством «Антарес»
Элизабет Гилберт: Ешь, молись, люби
В книге воспоминаний американской писательницы Элизабет Гилберт: «Ешь, молись, люби» паломничество женщины, поиск чувственных наслаждений, вдумчивого просветления и жизненной гармонии в культуре Италии, Индии и Индонезии. Это путешествие по миру, наполненное остроумием, самоконтролем, стремлением к освобождению. Книга концентрирует внимание читателя на существенном, отвлекает от неважного, второстепенного. Она формулирует проблему женщины, живущей в постфеминистическом мире и имеющей на первый взгляд все предпосылки для счастливой жизни, поднимает вопросы, вокруг которых возникает необходимость размышлять, и предлагает решения, которые вполне переносимы во времени и в пространстве. Переводчик: Лилит Айрапетян.
Книга выпущена издательством «Зангак».
Святой отец Ашот Аревшатян: Армения. От сотворения мира до второго пришествия
Книга посвящена малоизвестным страницам истории Армении, о которых очень мало сказано, а некоторые события покрыты завесой неизвестности. Между тем, именно эти составные истории раскрывают тайны идентичности армянского народа.
Работа наполнена многочисленными ссылками на исследования специалистов, которые являются научными доказательствами, и в то же время подтверждающими толкования святых отцов.