Նվիրաբերված 620 հազար դեղաչափ «Մոդեռնա» պատվաստանյութը Հայաստանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիայի կողմից «Թիմ Եվրոպա» (Team Europe) նախաձեռնության շրջանակում հասանելի «ԵՄ Քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմի» աջակցությամբ Հայաստանին նվիրաբերված «Մոդեռնա» տեսակի պատվաստանյութի 620 հազար դեղաչափն արդեն Հայաստանում է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, նվիրատվությունն առողջապահության նախարարությանն է հանձնել Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը և Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության դեսպան Հելեն Սանդ Անդրեսենը «Զվարթնոց» օդանավակայանում։
«Շնորհակալ ենք Նորվեգիային և Եվրոպական միությանը COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի խմբաքանակի նվիրաբերության համար, հատկապես Հայաստանի համար այս ծանր շրջանում։ Չնայած մեր երկրում առկա՝ համավարակով պայմանավորված հրատապ մարտահրավերներին, մենք շարունակում ենք պատվաստումների վերաբերյալ տեղեկատվական արշավը։ Այսպիսի մեծ նվիրատվության միջոցով հնարավորություն կունենանք բարձրացնելու բնակչության պատվաստումների տոկոսային մակարդակը և ընդլայնելու ծածկույթն ամբողջ Հայաստանում։ Համերաշխության և համախմբվածության միջոցով կհաղթահարենք այս համաճարակը», - նշել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Հույս ունենք, որ պատվաստանյութը կօգնի Հայաստանին համավարակից պաշտպանվելու, սիրելիներին և լայն հասարակությանը համերաշխություն ցուցաբերելու առումով», - նշել է Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության դեսպան Հելեն Սանդ Անդրեսենը։
«Հաշվի առնելով Հայաստանում COVID-19-ի դեպքերի աճը և պատվաստումների մակարդակը բարձրացնելու անհրաժեշտությունը՝ կարծում ենք, որ պատվաստանյութի առաքումը տեղի է ունենում ճիշտ ժամանակին։ Կարծում ենք, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար հասանելի պատվաստանյութերի լայն տեսականու շնորհիվ հնարավոր կլինի ապահովել պատվաստվածության ավելի բարձր գործակից։ COVID-19-ի դեմ պայքարելու, այն մեղմելու և կանգնեցնելու միջոցը պատվաստանյութերն են», - կարևորել է ԵՄ դեսպան Վիկտորինը։

Переданные в дар 620 тысяч доз вакцины Moderna уже в Армении
620 тысяч доз вакцины Moderna, подаренных Армении при поддержке «Механизма гражданской защиты ЕС» и предоставленных Норвегией в рамках инициативы Team Europe, уже в Армении.
Как передает Арменпресс, по сообщениюМинздрава РА, пожертвование было передано Минздраву послом ЕС в Армении Андреа Викторин и послом Королевства Норвегия в Армении Хелен Санд Андресен в аэропорту Звартноц.
«Мы благодарим Норвегию и ЕС за передачу партии вакцины COVID-19, особенно в это трудное для Армении время.Несмотря на насущные проблемы в нашей стране из-за эпидемии, мы продолжаем информационную кампанию по вакцинации.Благодаря такому крупному пожертвованию у нас будет возможность увеличить процент прививок населения, расширить охват по всей Армении. Мы преодолеем эту эпидемию благодаря солидарности», - сказала министр здравоохранения Анаит Аванесян.
«Мы надеемся, что вакцина поможет Армении защититься от эпидемии – в плане проявления солидарности со своими близкими и широкой общественностью», - сказала Хелен Санд Андресен, посол Королевства Норвегия в Армении.
«Принимая во внимание рост случаев COVID-19 в Армении и необходимость повышения уровня вакцинации, мы считаем, что доставка вакцины происходит в нужное время.Мы уверены, что благодаря широкому ассортименту вакцин, доступных гражданам Армении, можно будет обеспечить более высокий уровень вакцинации.Вакцины - это способ бороться с COVID-19, остановить его», - сказал посол ЕС Викторин.