«STARMUS VI»-ը աշխարհի տարբեր երկրներից կհամախմբի 60-ից ավելի գիտնականների, ինժեներներների և արվեստագետների
![«STARMUS VI»-ը աշխարհի տարբեր երկրներից կհամախմբի 60-ից ավելի գիտնականների, ինժեներներների և արվեստագետների](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2021/10/1066318.jpg)
ԴԻԼԻՋԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հաջորդ տարվա սեպտեմբերին կայանալիք «STARMUS VI» միջազգային փառատոնը կհամախմբի 60-ից ավելի գիտնականների, ինժեներների, արվեստագետների աշխարհի տարբեր երկրներից: Գիտությունը, կրթությունը, արվեստն ու տեխնոլոգիաները միավորող փառատոնի մասնակիցների ցանկում լինելու են նոբելյան մրցանակակիրներ, ամերիկահայ տիեզերագնաց-օդաչու, բժշկագիտության դոկտոր, հայազգի առաջին տիեզերագնաց Ջեյմս Բաղյանը, «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր, iPod ապրանքանիշի ստեղծող, լիբանանյան ծագումով ամերիկացի գյուտարար Թոնի Ֆադելը և այլք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Դիլիջանում անցկացվող «Մտքերի հայկական երրորդ գագաթնաժողով»-ում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց «STARMUS» փառատոնի հիմնադիր տնօրեն, անվանի գիտնական Գարիկ Իսրայելյանը: «STARMUS VI» միջազգային փառատոնի թեման է «50 տարի Մարսի վրա»: Փառատոնը նվիրված է Մարսի վրա առաջին վայրէջքի 50-ամյակին:
«Հավատում եմ, որ մոտակա 10-20 տարիներին ամենաշատ խոսվող թեման լինելու է Մարսը: Թեման ամենևին չի ենթադրում, թե փառատոնն ամբողջությամբ նվիրված է լինելու աստղագիտությանը: Այս ուղղությունն ընդհանուր քննարկումների շարքում 20 տոկոս է կազմելու, մնացած հատվածում անդրադարձ է լինելու բիոտեխնոլոգիաներին, ֆիզիկային, բարձր տեխնոլոգիաներին և այլն»,-ասաց Գարիկ Իսրայելյանը:
Անվանի գիտնականը նկատեց, որ այսօր մեծ անջրպետ կա հասարակության և գիտության միջև: Տարիների ընթացքում գիտությունը թռիչքային զարգանում է, ճյուղավորվում է ու դրան զուգընթաց այդ անջրպետը մեծանում է: Խնդիր է դրված գիտությունը մոտեցնել հասարակությանը, այն ավելի հասանելի դարձնել ու ներգրավել երիտասարդների: Ահա այդ խնդրի լուծման ճանապարհին իր ուրույն դերն ունի «STARMUS» միջազգային փառատոնը, որի հիմնական նպատակն է կապ ստեղծել հասարակության ու գիտության միջև: Գարիկ Իսրայելյանը հպարտությամբ է ընդգծում այն հանգամանքը, որ «STARMUS» -ը երկու անգամ ճանաչվել է աշխարհի լավագույն գիտական փառատոնը և դա՝ մեծ մրցակցության պայմաններում:
Կարևորելով «STARMUS VI» միջազգային փառատոնի անցկացումը՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշեց, որ հազարավոր մասնակիցներ գալու են Հայաստան՝ մասնակցելու գիտության, ավեստի, երաժշտության այս մեծ տոնին:
«Սա մեր երիտասարդներին քաջալերելու լավագույն ձևն է, որպեսզի հասկանան, որ իրենց, իրենց ընտանիքի, երկրի ապագան կապված է լինելու նոր տեխնոլոգիաների, գաղափարների, գիտության հետ: Մեր երկիրն ունի ամենամեծ հարստությունը՝ տաղանդավոր մարդիկ, որոնց պետք է աջակցել, օգնել, որպեսզի զարգանան: Այդ գործում լավագույն ձևը երիտասարդ սերնդին կրթելը, քաջալերելը, ներկայացնելն է»,-ասաց ՀՀ նախագահը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը նշեց, որ հետպատերազմյան ու համավարակի պայմաններում Հայաստանում «STARMUS»-ի անցկացումը մեծ նշանակություն ունի: Այս ընթացքում մեր հասարակությունը բարձրացնում է անվտանգությանը վերաբերող բազմաթիվ հարցեր: Նախարարի համոզմամբ, անվտանգության լավագույն երաշխիքը հենց զարգացած գիտություն, կրթություն, մշակույթ ունենալն է, և այդ դաշտում առաջատար լինելն է:
«Փառատոնի շրջանակում նախատեսված է շատ հետաքրքիր ծրագիր, որը հասանելի կլինի բոլորին՝ դպրոցականներ, ուսանողներ, ցանկացած մարդու, որը ուզում է մասնակցել: Ասեմ, որ կա նաև գաղափար, որ Հայաստան գան ոչ միայն նոբելյան մրցանակակիրները, ճանաչված արտիստները, այլև նշանավոր մարզիկներ»,-ասաց նախարարը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը ընդգծեց, որ Գարիկ Իսրայելյանի քայլը ոգեշնչող ու լավագույն օրինակն է բոլոր նրանց համար, որոնք ցանկանում են գործել Հայաստանում:
«Դրսում աշխատող մեր գործընկերը, կարևորելով Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններն, իր անձնական նախաձեռնութամբ եկել է Հայաստան, ղեկավարության հետ համաձայնություն ձեռքբերել ու այժմ իրականացվում է այս ծրագիրը: Ոչ ոք չի ասել՝ Գա՛րիկ, գնա արա այդ գործը, նա դա արել է իր նախաձեռնությամբ: Ես կարծում եմ, որ Գարիկ Իսրայելյանը երբևէ Հայաստանից չի էլ հեռացել, նա պարզապես Կանարյան կղզիներում աշխատում է: Ես այդպես եմ ընկալում իրեն, ինքը լավագույն օրինակն է: Այսօր Հայաստանում գործ անելու դաշտը բաց է: Մենք, որպես կառավարություն, ցանկացած համագործակցության, համատեղ ծրագրերի համար բաց ենք»,-եզրափակեց նախարարը:
«STARMUS» փառատոնը սկիզբ է առել Թեներիֆեի աստղաֆիզիկայի համայնքում և 2011 թվականից համախմբում է գիտության ոլորտի միջազգային հեղինակությունների՝ Նոբելյան դափնեկիրների, արվեստի և երաժշտության համաշխարհային հանրահայտ դեմքերի: Հայաստանում այն անցկացվում է ՀՀ նախագահի հովանու ներքո:

STARMUS VI объединит более 60 ученых, инженеров и художников со всего мира
Международный фестиваль STARMUS VI, который состоится в Армении в сентябре следующего года, соберет более 60 ученых, инженеров и художников со всего мира.В список участников фестиваля, объединяющего науку, образование, искусство и технологии, войдут лауреаты Нобелевской премии, первый американский астронавт - армянин по происхождению, доктор медицины Джеймс Багьян, основатель Nest Labs, создатель бренда iPod, американский изобретатель, ливанец по происхождению Тони Фадел и другие.
Как передает Арменпресс, об этом сказал в беседе с журналистами на проходящем в Дилижане Третьем Армянском «Саммите мыслей» (Armenian Summit of Minds) директор-учредитель фестиваля STARMUS известный ученый Гарик Исраелян.
Тема Международного фестиваля STARMUS VI - «50 лет на Марсе».Фестиваль будет посвящен 50-летию первой высадки на Марс.
«Я считаю, что Марс будет самой обсуждаемой темой в ближайшие 10-20 лет.Тема не подразумевает, что фестиваль будет полностью посвящен астрономии.Это направление составит 20% общих дискуссий, в остальной части будет ссылка на биотехнологии, физику, высокие технологии и т.д.», - сказал Гарик Исраелян.
Известный ученый отметил, что сегодня существует большой разрыв между наукой и обществом.С годами наука стремительно развивается, разветвляется, и в то же время увеличивается этот разрыв.Задача - приблизить науку к обществу, сделать ее доступнее и привлечь молодежь.Международный фестиваль STARMUS призван сыграть особую роль в решении этой проблемы, главной целью которого является установление связи между обществом и наукой».
Гарик Исраелян с гордостью подчеркивает, что STARMUS дважды признавался в мире лучшим фестивалем науки, и этот факт имел место в условиях очень сильной конкуренции.
Подчеркнув значение проведения международного фестиваля STARMUS VI, президент РА Армен Саркисян отметил, что тысячи высоких специалистов прибудут в Армению, чтобы принять участие в этом поистине великом празднике науки, искусства и музыки.
«Это лучший способ побудить нашу молодежь понять, что будущее их самих, их семьи, страны будет связано с новыми технологиями, идеями, наукой.У нашей страны самое большое богатство - талантливые люди, которых нужно поддерживать и помогать развиваться.Лучший способ сделать это - воспитывать, поощрять и представлять молодое поколение», - сказал президент Республики Армения.
Министр образования и науки РА Ваграм Думанян отметил, что проведение STARMUS в Армении в послевоенных и эпидемических условиях имеет большое значение.За это время в нашем обществе возникло множество вопросов безопасности.По словам министра, лучшая гарантия безопасности - это иметь развитую науку, образование, культуру, быть лидером в этой сфере.
«В рамках фестиваля запланирована очень интересная программа, которая будет доступна всем - школьникам, студентам, любому желающему принять участие.Стоит сказать, что есть идея, чтобы в Армению приезжали не только нобелевские лауреаты, известные артисты, но и известные спортсмены», - сказал министр.
Министр высокотехнологической промышленности РА Ваагн Хачатурян подчеркнул, что шаг Гарика Исраеляна является вдохновляющим и лучшим примером для всех, кто хочет работать в Армении.
«Наш партнер, работающий за рубежом, воспользовавшись происходящими в Армении изменениями, приехал в Армению по собственной инициативе, заключил договор с руководством, и сейчас эта программа реализуется.Никто ему не говорил - Гарик, иди и делай эту работу, он сделал это по собственной инициативе.Я думаю, что Гарик Исраелян никогда и не уезжал из Армении, он просто работает на Канарских островах.Таким я его вижу, он - лучший пример.Сфера ведения бизнеса в Армении сегодня открыта.Мы, как правительство, открыты для любого сотрудничества, для совместных программ», - заключил министр.
Фестиваль STARMUS стартовал в сообществе астрофизиков Тенерифе и с 2011 года собирает всемирно известных ученых в области науки, в том числе лауреатов Нобелевской премии в области искусства и музыки.В Армении он проходит под патронатом президента Республики Армения.