Մահացել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին նախագահը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի հիվանդանոցում 88 տարեկանում մահացել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին նախագահ Աբոլհասան Բանիսադրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Fars գործակալությունը՝ չհստակեցնելով մահվան պատճառը:
Բանիսադրը նախագահ էր ընտրվել 1980 թվականի հունվարի 25-ին՝ ստանալով ձայների 76.5 տոկոսը: 1980 թվականի իրան-իրաքյան պատերազմի պատճառով Հոմեյնին մեղադրել էր նրան երկիրը ու ռազմական գործողությունները ղեկավարելու կարողություններ չունենալու մեջ՝ զրկելով գլխավոր հրամանատարի լիազորություններից: 1981 թվականի հունիսին խորհրդարանը Բանդիսարին անվստահություն էր հայտնել «իսլամական հոգևորականության դեմ գործունեության համար», ինչից հետո Հոմեյնին նրան ազատել էր նախագահի պաշտոնից: Դրանից հետո Աբոլհասան Բանիսադրը մի խումբ այլ քաղաքական գործիչների հետ լքել էր երկիրը:
Թեհրանն առաջնահերթություն է տալու հարևանների հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը. Իրանի նորընտիր նախագահ

Умер первый президент Исламской Республики Иран
Аболхасан Банисадр, ставший первым президентом образовавшейся в 1980 году Исламской Республики Иран, умер в Париже, в больнице Сальпетриер в возрасте 88 лет.
Как сообщает Арменпресс, об этом сообщает агентство Fars, не уточняя причину смерти.
Аболхассан Банисадр был избран президентом 25 января 1980 года, получив 76,5 процента голосов.Из-за ирано-иракской войны 1980 года Хомейни обвинил его в отсутствии способности руководить страной и ее военными операциями, лишив его полномочий главнокомандующего.
В июне 1981 года парламент объявил о недоверии Бандисандру за «деятельность против исламского духовенства», после чего Хомейни сместил его с поста президента.После этого Аболхассан Банисадр покинул страну вместе с группой других политиков.
Тегеран будет уделять приоритетное внимание укреплению отношений ссоседями. Новоизбранный президент Ирана