Իրանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի հետ ամուր հարաբերություններ զարգացնելու մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության հետ արդեն բանակցությունների մի քանի փուլ են անցկացրել Իրաքում երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ, մտադիր են Էր Ռիադի հետ ամուր հարաբերություններ սկսել փոխադարձ համաձայնության հիման վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 4-ին հայտարարել Է Իրանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն:
Ավելի վաղ Իրաքի նախագահ Բարհամ Սալեհը դրական տեղաշարժ Է նշել Թեհրանի եւ Էր Ռիադի բանակցություններում: Բաղդադում Իրանի դեսպան Իրաջ Մասջեդլին նաեւ նշել Է, որ Իրաքի մայրաքաղաքում կկայանա Թեհրանի եւ Էր Ռիադի միջեւ բանակցությունների չորրորդ փուլը, հավելելով, որ կողմերը ձգտում են երկխոսության եւ արդյունքների ձեռքբերման:
«Բաղդադում բանակցությունների մի քանի փուլ Է տեղի ունեցել տարածաշրջանային եւ երկկողմ հարցերի շուրջ: Երկու կողմից նախնական պայմաններ չկան, եւ մենք փորձում ենք հաստատուն հարաբերություններ սկսել փոխադարձ համաձայնության շրջանակներում:Սաուդյան Արաբիայի պատվիրակության ուղարկումը Իրան դեռ չի հաստատվել»,-Fars գործակալությունը մեջբերում Է Խաթիբզադեի խոսքը:
Էր Ռիադի եւ Թեհրանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները խզվել են 2016 թվականից սկզբին շիա քարոզիչ Նիմրա ան-Նիմրայի մահապատժի պատճառով Իրանում սաուդյան դիվանագիտական ներկայացուցչության վրա հարձակումներից հետո: Դրանից առաջ հարաբերությունները լրջորեն սրվել Էին 2015 թվականի մարտին Սաուդյան Արաբիայի գլխավորությամբ արաբական կոալիցիայի կողմից Եմենի տարածքում հուսիների «Անսար Ալլահ» շարժման դեմ ռազմական գործողություն սկսելու կապակցությամբ:
Դրա հետ մեկտեղ սաուդցի միապետը մեղադրել Է Եմենի հյուսիսում կառավարող շիա ապստամբներին, որոնք վայելում են Իրանի աջակցությունը, անցյալ տարի Էլ Ռիադում հաշտության նախաձեռնություն ընդունել չցանկանալու, ծովային առեւտրական ճանապարհների անվտանգության համար սպառնալիքներ ստեղծելու եւ թագավորության տարածքում քաղաքացիական օբյեկտների ամենօրյա գնդակոծությունների մեջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

МИД Ирана заявил о намерении развивать прочные отношения с КСА
ВластиИранауже провели несколько раундов переговоров сСаудовской Аравиейпо налаживанию двухсторонних отношений вИраке, намерены начать прочные отношения с Эр-Риядом на основе взаимного согласия, заявил в понедельник официальный представительМИД ИранаСаид Хатибзаде.
Ранее президент ИракаБархам Салехотметил положительный сдвиг в переговорахТегеранаиЭр-Рияда. Посол Ирана вБагдадеИрадж Масджеди также отметил, что в иракской столице состоится четвертый раунд переговоров между Тегераном и Эр-Риядом, добавив, что обе стороны стремятся к диалогу и достижению результатов, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"В Багдаде прошло несколько раундов переговоров по региональным и двусторонним вопросам. С обеих сторон нет предварительных условий, и мы пытаемся начать прочные отношения в рамках взаимного согласия. Отправка делегации Саудовской Аравии в Иран пока не подтверждается", - приводит агентство Fars слова Хатибзаде.
Дипломатические отношения между Эр-Риядом и Тегераном были разорваны в начале 2016 года после нападений на саудовские диппредставительства в Иране из-за казни шиитского проповедника Нимра ан-Нимра. До этого отношения серьезно обострились в марте 2015 года с началом арабской коалиции во главе с Саудовской Аравией военной операции на территорииЙеменапротив движения "Ансар Алла" (хуситов).
При этом саудовский монарх обвинил правящих на севере Йемена шиитских повстанцев, которые пользуются поддержкой Ирана, в нежелании принять предложенную Эр-Риядом в прошлом году мирную инициативу, создании угроз для безопасности морских торговых путей и ежедневных обстрелах гражданских объектов на территории королевства.