ԼՂ հակամարտության լուծման հարթակը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, որը կայուն և երկարատև խաղաղություն կբերի. Հանդիպել են Սուրեն Պապիկյանն ու Ջոն Գալագերը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը հոկտեմբերի 1-ին ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից՝ մանրամասնելով, որ Պապիկյանը գոհունակություն է հայտնել հանդիպման և ծանոթության համար՝ նշելով, որ հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի համար կարևոր է:
Նա հավելել է, որ երկկողմ հարաբերություններում բազում չօգտագործված հնարավորություններ կան և անհրաժեշտ է երկուստեք ջանքերի ներդրմամբ նոր օրակարգեր ձևավորել: Սուրեն Պապիկյանն արտահայտել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային և գիտակրթական ոլորտներում:
Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ միաժամանակ շնորհավորելով Սուրեն Պապիկյանին ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթելով արդյունավետ գործունեություն: Ներկայացնելով Հայաստանի պետական-քաղաքական տարբեր շրջանակների հետ հանդիպումների արդյունքները՝ նա շեշտել է, որ Միացյալ Թագավորությունը հետաքրքրված է բազմակողմ համագործակցությամբ:
Քննարկվել են երկկողմ գործակցության հեռանկարները տարբեր բնագավառներում, ինչպես, օրինակ՝ գործարարության, զբոսաշրջության, նոր տեխնոլոգիաների, կլիմայի փոփոխության մարտահրավերի դեմ պայքարի, արդյունավետ կառավարման և քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների զարգացման ուղղությամբ: Փոխվարչապետը վստահեցրել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է կառավարման համակարգի բարեփոխումների և ժողովրդավարական ինստիտուտների ու մեխանիզմների զարգացման քաղաքականությանը: Ըստ նրա՝ Հայաստանը հանձնառու է 2018թ. հեղափոխությունից ստանձնած պարտավորությանը՝ հաստատակամորեն ընթանալու աշխարհի ժողովրդավարական պետությունների ընտանիքի անդամ դառնալու ուղղությամբ:
Զրույցի ընթացքում Սուրեն Պապիկյանն առանձնացրել է հայ-բրիտանական համագործակցության հնարավոր ուղղությունները տնտեսական ասպարեզում: Մասնավորապես, նշվել է Երևանի և Լոնդոնի միջև ուղիղ չվերթների վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ ելնելով երկկողմ համագործակցության խորացման և բիզնես ոլորտի զարգացման անհրաժեշտությունից: Անդրադարձ է կատարվել նաև վերականգնվող, մասնավորապես, արևային էներգիայի արտադրության ոլորտում համագործակցության, գիտության ու կրթության բնագավառներում նոր տեխնոլոգիաների համատեղ կիրառման հնարավորություններին:
Անդրադառնալով հետպատերազմյան շրջանում ստեղծված իրադրությանը՝ փոխվարչապետն ընդգծել է տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման ուղղությամբ բազմակողմանի ջանքերի ներդրման անհրաժեշտությունը: Նա գնահատելի է համարել Միացյալ Թագավորության դիրքորոշումն առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հարթակը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, որը կայուն և երկարատև խաղաղություն կբերի:
Քննարկվել է նաև Սյունիքի անվտանգության և սոցիալ-տնտեսական դրությունը: Այդ համատեքստում, փոխվարչապետը ներկայացրել է մարզի ճանապարհային ցանցի նորացման, համայնքների զարգացման և բնակչության սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման նպատակով ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունները՝ վստահություն արտահայտելով, որ մինչև տարեվերջ այդ ուղղությամբ էական տեղաշարժեր են սպասվում:

Платформа разрешения карабахского конфликта, стабильного и долгосрочного мира - МГ ОБСЕ: встреча Папикяна с Галагером
1 октября вице-премьер РА Сурен Папикян принял посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джона Галагера.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Аппарат вице-премьера, уточняя, что Папикян выразил удовлетворение знакомством и встречей, отметив, что развитие армяно-британских отношений для Армении очень важно.
Он добавил, что в двусторонних отношениях есть много неиспользованных возможностей, необходимо совместными усилиями создавать новые повестки . Сурен Папикян выразил готовность правительства РА к развитию двустороннего сотрудничества в политической, экономической, социальной, культурной и научно-образовательной сферах.
Посол Великобритании Джон Галагер поблагодарил за прием, одновременно поздравив Сурена Папикяна со вступлением на должность вице премьера Республики Армения и пожелав ему плодотворной деятельности. Представляя результаты встреч с различными государственными и политическими кругами Армении, он подчеркнул, что Великобритания заинтересована в многостороннем сотрудничестве.
Обсуждались перспективы двустороннего сотрудничества в различных сферах, таких как бизнес, туризм, новые технологии, проблемы изменения климата, эффективное управление и развитие институтов гражданского общества. Вице-премьер заверил, что Армения привержена политике реформ управления, развития демократических институтов и механизмов. По его словам, Армения нацелена на выполнение обязательств, принятых после революции 2018 года, решительно стремиться к членству в семье мировых демократий.
В ходе беседы Сурен Папикян выделил возможные направления армяно-британского сотрудничества в экономической сфере. В частности, была отмечена необходимость возобновления прямого авиасообщения между Ереваном и Лондоном в связи с необходимостью углубления двустороннего сотрудничества и развития делового сектора. Также были затронуты возможности сотрудничества, возобновляемого, в частности, в области производства солнечной энергии, совместного использования новых технологий в сферах науки и образования.
Касаясь ситуации в послевоенный период, заместитель премьер-министра подчеркнул необходимость многосторонних усилий по установлению стабильности и мира в регионе. Он высоко оценил позицию Великобритании, что платформой для урегулирования нагорно-карабахского конфликта является Минская группа ОБСЕ, которая принесет прочный «прочный» мир.
Обсуждалась также безопасность и социально-экономическая ситуация в Сюнике. В этом контексте вице премьер представил приоритеты правительства Республики Армения по обновлению дорожной сети, развитию общин и улучшению социально-экономического положения населения, выразив уверенность в том, что в этом направлении до конца года ожидается значительный прогресс.