Աֆղանստանում հակամարտության հետեւանքով ներքին փախստական է դարձել 5 միլիոն մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանում ավելի քան 5 միլիոն մարդ ներքին տեղահանված անձ Է դարձել վերջին ժամանակներս տեղի ունեցած մարտական գործողությունների պատճառով: Սեպտեմբերի 30-ին այդ մասին հաղորդել Է Աֆղանստանի Ariana News հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով բարեգործական ընկերությունների տվյալները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Amnesty International («Միջազգային համաներում») միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալներով՝ ավելի քան 5 միլոն ներքին տեղահանված անձ հույժ օգնության կարիք ունի Աֆղանստանում սաստկացող հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում: «Համաշխարհային հանրակցությունը պետք Է ապահովի մարդասիրական օգնության անխափան առաքումն Աֆղանստան»,- մեջբերում Է անում հեռուստաալիքը կազմակերպության՝ Քաբուլում տարածված հայտարարությունից:
Հազարավոր մարդիկ, ովքեր փախել են պատերազմից եւ ավերածություններից, Քաբուլում ապրում են ժամանակավոր ճամբարներում, որտեղ նրանց բժշկական օգնություն չի տրամադրվում, պարենի բաշխումը կատարվում Է անկանոն, նշում Է հեռուստաալիքը: Ariana News-ը բերում Է իրենց իսկ փախստականների վկայությունները, որոնք հայտարարում են ճամբարներում ծանր պայմանների մասին: «Տարբեր նահանգներից փախստականները ծանր պայմաններում են ապրում վրաննեում, մինաչեւ հիմա նրանց մասին չեն հոգացել ո՛չ «Իսլամական Էմիրությունը (Աֆղանստան)» («Թալիբան» շարժման ինքնանվանումը), ո՛չ որեւիցե այլ կազմակերպություն»,- ասել Է այդ մարդանցից մեկը: Փախստականները բարեգործական կազմակերպություններին կոչ են անում իրենց ապաստան տրամադրելու Քաբուլում կամ օգնելու վերադառնալ տուն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в результате конфликта в Афганистане 5 млн человек стали внутренними беженцами
Свыше 5 млн человек стали внутренне перемещенными лицами в Афганистане из-за боевых действий в последнее время. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в четверг афганский телеканалArianaNewsсо ссылкой на данные благотворительных организаций.
По сведениям международной правозащитной организацииAmnestyInternational("Международная амнистия"), более 5 млн внутренне перемещенных лиц остро нуждаются в помощи в условиях усиливающегося гуманитарного кризиса в Афганистане. "Мировое сообщество должно обеспечить бесперебойную доставку гуманитарной помощи в Афганистан", - цитирует телеканал распространенное в Кабуле заявление организации.
Тысячи людей, бежавших от войны и разрушений, живут во временных лагерях в Кабуле, где им не предоставляется медицинская помощь, выдача продовольствия проводится нерегулярно, отмечает телеканал.ArianaNewsприводит свидетельства самих беженцев, заявляющих о тяжелых условиях в лагерях. "Беженцы из разных провинций живут в тяжелых условиях в палатках, до сих пор о них не позаботились ни "Исламский эмират [Афганистан]" (самоназвание запрещенного в РФ движения "Талибан"), ни какая-либо иная организация", - сказал один из таких людей. Беженцы призывают благотворительные организации предоставить им убежище в Кабуле или помочь вернуться домой.