Նախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Պերուի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Պերուի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խուան Խենարո դել Կամպո Ռոդրիգեսը (նստավայրը՝ Մոսկվա): «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դիվանագետին և արդյունավետ աշխատանք մաղթել: Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ դեսպանն իր ներդրումը կունենա երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման գործում:
Դեսպան Խուան Խենարո դել Կամպո Ռոդրիգեսն ընդգծել է, որ պատրաստ է գործնական քայլեր ձեռնարկել հայ-պերուական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման ու կապերի աշխուժացման, առևտրատնտեսական հարաբերությունների խթանման հնարավորություններին: Նշվել է, որ գործակցության ներուժ է առկա բարձր տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության, կրթության ոլորտներում: Երկու ժողովուրդների միջև շփումների ակտիվացման տեսանկյունից կողմերը կարևորել են մշակութային ոլորտում փոխգործակցությունն ու փոխանակման ծրագրերի իրականացումը: Այս համատեքստում խոսվել է գալիք տարի՝ Հայաստանի և Պերուի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանում Պերուի և Պերուում Հայաստանի մշակութային օրեր կազմակերպելու մասին:

New Ambassador of Peru presents credentials to Armenia’s President
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. New Ambassador of Peru to Armenia Juan Genaro del Campo Rodriguez (residence in Moscow, Russia) presented his credentials to President Armen Sarkissian, the Presidential Office reports.
The Armenian President congratulated the Ambassador on appointment, wishing productive work. He expressed confidence that the Ambassador will contribute to the deepening of the bilateral relations.
In turn the Ambassador of Peru said he is ready to take practical actions to develop the Armenian-Peruvian relations.
The meeting touched upon the development of the cooperation between Armenia and Peru, the opportunities of boosting the commercial ties. It was stated that there is potential for cooperation in high technologies, mining industry and education. The officials highlighted also the cultural cooperation, and in this context they discussed organizing cultural days in Armenia and Peru next year on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.