Արմեն Սարգսյանը ՀՀ տնտեսական ու ներդրումային հնարավորություններն է ներկայացրել միջազգային հայտնի ընկերությունների ղեկավարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում՝ Շամոնիում գտնվող ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Մտքերի գագաթնաժողովի» (Summit of Minds) շրջանակում սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան աշխատանքային հանդիպում է ունեցել գագաթնաժողովի մասնակից երկու տասնյակից ավելի միջազգային հայտնի ընկերությունների, հիմնադրամների ու կազմակերպությունների (այդ թվում՝ Google, Cargill, Nestlé, Revolution, Highgate, OneRagtime) ղեկավարների հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից՝ մանրամասնելով, որ հանդիպումը բացառիկ հնարավորություն էր՝ ներկայացնելու Հայաստանի տնտեսական ներուժը, զարգացման լուրջ կարողություններ ունեցող ոլորտներն ու փոխգործակցության համար հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղությունները: Իր խոսքում Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է հայաստանյան բիզնես միջավայրին, ներդրումների համար գրավիչ ոլորտներին ու ներդրումային հնարավորություններին:
Խոսելով կորոնավիրուսի համավարակի և պատերազմի հետևանքով առաջացած դժվարությունների ու մարտահրավերների մասին՝ նախագահ Սարգսյանը, մասնավորապես, ասել է, որ պետք է կարողանալ ճիշտ ելքեր գտնել առկա իրավիճակից, պայմաններ ստեղծել տնտեսության զարգացման համար, և նախանշել է առավել հեռանկարային ու զարգացման լուրջ հնարավորություններ ապահովող ոլորտները։
Պատասխանելով գործարարների հարցերին՝ նախագահը ներկայացրել է ապագայի՝ ուժեղ Հայաստանի իր տեսլականը, որին հասնելու համար պետք է օգտագործել հայ ազգի ամենամեծ առավելությունը՝ մարդկային ռեսուրսը, երկրի զարգացմանը ծառայեցնելով Հայաստանի և հայության ողջ ներուժը:
Որպես մեր երկրի կարևոր մրցակցային առավելություններից մեկը՝ Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է նրա կամրջող դերը Եվրամիության եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ, ինչն օտարերկրյա գործարարների եւ ներդրողների առջեւ բացում է նոր ու լուրջ հնարավորություններ։ Նա նշել է, որ պատրաստ է իր լիազորությունների սահմաններում հնարավորինս աջակցել այն ընկերություններին ու գործարարներին, որոնք հետաքրքրված են Հայաստանի հետ համագործակցությամբ:
ՀՀ նախագահը ներկաներին հրավիրել է մասնակցելու այս տարվա հոկտեմբերի 23-24-ը Հայաստանում՝ Դիլիջանում նախատեսված «Մտքերի հայկական երրորդ գագաթնաժողովին»:

President Sarkissian presents Armenia’s investment climate to leaders of famous int’l organizations
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian met with leaders of a number of famous international organizations and foundations (Google, Cargill, Nestlé, Revolution, Highgate, OneRagtime) on the sidelines of the Summit of Minds in the French city of Chamonix.
In a statement the President’s Office said that this meeting was an exclusive opportunity to present Armenia’s economic potential, areas of development capacities and directions for mutual interest.
In his remarks President Sarkissian introduced Armenia’s investment climate, the attractive areas for investments and the investment opportunities.
Talking about the coronavirus pandemic and the challenges caused by the recent war, President Sarkissian highlighted the need for finding right ways for getting out of this situation, creating conditions for economic development.
Answering the questions of the businessmen, the Armenian President presented his vision about the future, about the strong Armenia, which, he noted, requires the use of the greatest advantage of the Armenian people – the human resource.
One of the key competitive advantages of Armenia, Armen Sarkissian highlighted its bridging role between the European Union and the Eurasian Economic Union, which, he said, opens new and serious opportunities for foreign businessmen and investors. The President said he is ready to assist those companies and businessmen, who are interested in the cooperation with Armenia, as much as he can within his powers.
President Armen Sarkissian invited the meeting participants to attend the Armenian Summit of Minds this year in the town of Dilijan on October 23-24.