Financial Times-ն անդրադարձել է Էրդողանի՝ աֆղան փախստականների վերաբերյալ հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Financial Times թերթը, հոդվածում վերլուծելով աֆղան փախստականների խնդիրը, անդրադարձել է նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ աֆղան փախստականների վերաբերյալ հայտարարություններին:
Հոդվածում նշվում է, որ Թուրքիայի կողմից աֆղան փախստականներին չընդունելու հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ երկրի տնտեսական վիճակի վատթարացման հետևանքով փոխվել է փախստականների վերաբերյալ երկրի բնակչության վերաբերմունքը, ինչն էլ վատ է անդրադարձել Թուրքիայի իշխող ուժի և առաջնորդի հեղինակության վրա:
ԹուրքիայիՀանրապետությաննախագահՌեջեփԹայիփԷրդողանըԳերմանիայինախագահՖրանկՎալտերՇտայնմայերիհետ հեռախոսազրույցի ժամանակ անդրադարձել էր աֆղան փախստականների խնդրին:
Էրդողանը նշել էր, որ Թուրքիան ի վիճակի չէ կրել այդ նոր միգրացիոն բեռը:
Նա ընդգծել էր նաև, թե ոչ ոք չի կամենում, որ Աֆղանստանի փախստականների պարագայում լինի այն, ինչ եղավ 2015թ․սիրիացի փախստականների ալիքի դեպքում:
Էրդողանը աֆղան փախստականներին չընդունելու վերաբերյալ արել է նաև մի քանի այլ հայտարարություններ:
ԹուրքիայիարտաքինգործերինախարարՄևլութՉավուշօղլունևսնախորդամիսմի քանի անգամ հայտարարելէ,թեԹուրքիանմտադիրչէապաստանտրամադրելաֆղանփախստականներին։

Financial Times коснулся заявления Эрдогана относительно афганских беженцев
Газета «Financial Times», в статье, анализирующей проблему афганских беженцев, коснулась и заявлений президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана об афганских беженцах.Как передает «Арменпресс», об этом сообщают турецкие СМИ.
В статье отмечается, что одной из основных причин неприятия Турцией афганских беженцев является то, что вследствие ухудшения экономической ситуации в стране изменилось отношение населения страны к беженцам, что плохо сказалось на правящей силе Турции и на авторитете лидера.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в телефонном разговоре с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером коснулся и проблемы афганских беженцев.
Эрдоган отметил, что Турция не в состоянии взять на себя новый миграционный груз.
Он также подчеркнул, что никто не хочет, чтобы с афганскими беженцами произошло то, что было с сирийскими беженцами в 2015 году.
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в прошлом месяце несколько раз заявлял, что Турция не намерена предоставлять убежище афганским беженцам.