Ընթացիկ տարվա օգոստոսին արձանագրվել է 0,4 տոկոս գնաճ․ ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում 2021 թվականի օգոստոս ամսին արձանագրվել է 0,4 տոկոս գնաճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 0,1 տոկոս գնանկման դիմաց։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հրավիրված ասուլիսում այս մասին ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Այդ պարագայում, 12-ամսյա գնաճը շարունակել է ավելանալ և ամսվա վերջին կազմել է 8,8 տոկոս, իսկ բնականոն գնաճը օգոստոսին ևս պահպանվել է 8 տոկոսի շրջակայքում»,- նշեց Գալստյանը։
Նա ասաց նաև, որ 2021 թվականի երրորդ եռամսյակում, չնայած աշխարհում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի կիրառման գործընթացի որոշակի դանդաղեցմանը և բազմաթիվ երկրներում համավարակի նոր բռնկումներին, ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրներում շարունակվում է տնտեսական ակտիվության և համախառն պահանջարկի՝ սպասվածից արագ տեմպերով աճ։
«Ստեղծված իրավիճակում, առաջարկի և պահանջարկի մի շարք գործոնների ազդեցությամբ գնաճը պահպանվում է, ինչպես նաև գործընկերների երկրներում ընթանում է նախկին կանխատեսումների համեմատ ավելի բարձր տեմպերով։ Այս պարագայում արտաքին հատվածից ՀՀ արտաքին տնտեսության վրա ակնկալվում է հիմնականում գնաճային ազդեցություն»,- նշեց ԿԲ նախագահը։

В августе текущего года инфляция составила 0,4%: председатель ЦБ Армении
В августе 2021 года в Армении по сравнению с 0,1% за аналогичный период прошлого года была зафиксирована инфляция в 0,4%.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал председатель ЦБ Мартын Галстян.
«12-месячная инфляция продолжала увеличиваться и в конце месяца составила 8,8%, а нормальная инфляция в августе сохранялась в пределах 8%», - отметил Мартын Галстян.
Он также сказал, что в третьем квартале 2021 года, несмотря на некоторое замедление процесса применения вакцин от коронавируса в мире и новые вспышки эпидемии во многих странах, в основных странах-партнерах Армении продолжался рост экономической активности и валового спроса довольно быстрыми темпами.
«В сложившейся ситуации под влиянием ряда факторов спроса и предложения инфляция сохраняется, в странах партнерах по сравнению с предыдущими прогнозами она идет более высокими темпами. В этом случае ожидается, что инфляционный сектор в основном будет иметь инфляционное влияние на внешнюю экономику Армении», - сказал председатель ЦБ.