9/11 ահաբեկչությունից անցել է քսան տարի. ԱՄՆ նախագահը Նյու Յորքում կմասնակցի հիշատակի միջոցառումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը և նրա կինը՝ Ջիլը ժամանել են Նյու Յորք՝ մասնակցելու 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության 20-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Սպիտակ տունը:
20 տարի առաջ «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման 19 ահաբեկիչներ առևանգել էին ԱՄՆ 4 ուղևորափոխադրող ինքնաթիռներ: Դրանցից երկուսն ահաբեկիչներն ուղղել էին դեպի Նյու Յորքի՝ այն ժամանակվա ամենաբարձր շենքերը՝ Համաշխարհային առևտրի կենտրոնի երկու զույգ կառույցները, երրորդն ուղղել էին դեպի Պենտագոն: Չորրորդ ինքնաթիռը ևս ուղղել էին դեպի մայրաքաղաք Վաշինգտոն, սակայն այն Շանքսվիլ քաղաքից ոչ հեռու կործանվել էր:
Ահաբեկչությունների հետևանքով պաշտոնական տվյալներով մահացել էր 2977 մարդ, ովքեր 90 երկրի քաղաքացիներ էին, տուժել էր ավելի քան 6 հազար մարդ:

20 лет после теракта 9/11. Президент США примет участие в поминальных мероприятиях в Нью-Йорке
Президент США Джо Байден и его жена Джилл прибыли в Нью-Йорк для участия в мероприятиях к 20-й годовщине террористических атак 11 сентября 2001 года.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Белый дом.
В этот день двадцать лет назад 19 боевиков из террористической группировки «Аль-Каида» захватили четыре американских пассажирских авиалайнера.Двое террористов нацелились на самые высокие в то время здания в Нью-Йорке - два здания-близнеца Всемирного торгового центра, а третий направился в Пентагон.Четвертый самолет направлялся в столицу Вашингтона, но разбился недалеко от города Шанксвилл.
По официальным данным, в результате терактов погибло 2977 человек — граждан 90 стран, более 6 тысяч человек получили ранения.