Ադրբեջանա-իրանական սահմանին փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանա-իրանական սահմանին փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել, կա վիրավոր։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշված է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության և պետական սահմանային ծառայության համատեղ հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանական Բոյուք Բահմանլի գյուղի մոտակայքում գտնվող սահմանապահ դիրքի տարածքում սեպտեմբերի 8-ի գիշերը նկատել են, որ երեք անհայտ անձ Իրանի կողմից Ադրբեջանի ուղղությամբ խախտել պետական սահմանը: Սահմանախախտները չեն ենթարկվել սահմանապահների նախազգուշացմանը։ Սահմանախախտների փախուստի փորձը կանխելու համար սահմանապահները կրակ են բացել, ինչի հետևանքով սահմանախախտներից մեկը վիրավորվել է, իսկ երկուսին հաջողվել է դիմել փախուստի։
Ձեռքից վիրավորված սահմանախախտը տեղափոխվել է հիվանդանոց: Նա ներկայացել է որպես 1981 թվականին ծնված Իրանի քաղաքացի Զամանի Միրասկեր Միրագա: Սահմանախախտի մոտ հայտնաբերվել է մոտ 11 կիլոգրամ 770 գրամ դեղորայքի նմանվող նյութեր: Ադրբեջանի պատկան մարմինները դեպքի մասին տեղեկացրել են իրանական կողմին։

На азербайджано-иранской границе прозвучали выстрелы
На азербайджано-иранской границе недалеко от села Беюк Бехменли пограничный наряд Азербайджана 8 сентября примерно в 00:57 выявил нарушение государственной границы тремя неизвестными лицами со стороны Исламской Республики Иран. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на азербайджанские СМИ, об этом говорится в совместной информации ГПС и генпрокуратуры Азербайджана.
Сообщается, что нарушители проигнорировали команду «Стой!» и предупредительный выстрел в воздух пограничного наряда и попытались скрыться, против них было применено оружие.
Нарушитель границы, получивший легкое ранение в руку, был доставлен в Физулинскую центральную районную больницу, ему оказали необходимую медицинскую помощь. В ходе расследования задержанный представился как гражданин Ирана Замани Мираскер Мирага (1981 г.р.). При проверке содержимого его сумки в ней было обнаружено около 11 кг 700 гр веществ, похожих на наркотики.