COVID-19-ով վարակման դեպքերի թիվն աշխարհում գերազանցել է 222,5 միլիոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: COVID-19 կորոնավիրուսով վարակման գրանցված դեպքերի թիվն աշխարհում սեպտեմբերի 9-ի առավոտվա դրությամբ կազմել Է 222 միլիոն 564 հազար 649:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Ջոնս Հոփքինսի ամերիկյան համալսարանի տվյալները: Վիրուսի տարածման սկզբից ի վեր COVID-19-ի հետ կապված հիվանդություններից մահացածների թիվը հասել Է 4 միլիոն 596 հազար 53 մարդ:
COVID-19-ով վարակման ավելի քան 20 միլիոն դեպք գրանցած երկրների թվի մեջ մտնում են ԱՄՆ-ը, Հնդկաստանը եւ Բրազիլիան:
Վարակվածների եւ մահացածների թվով առաջատարը մնում Է Միացյալ Նահանգները, որտեղ միագումար հայտնաբերվել Է 40 միլիոն 456 հազար 788 COVID-19-ով ախտահարված, իսկ մահացածների թիվը հասել Է 652 հազար 672-ի:
Վարակվածների թվով երկրորդ տեղն զբաղեցնում Է Հնդկաստանը, որտեղ COVID-19-ի հաստատված դեպքերի թվաքանակը հասել Է 33 միլիոն 139 հազար 12-ի, իսկ ախտահարման հետեւանքներից մահացածների թիվը կազմել Է 441 հազար 749 մարդ:
Աշխարհում ախտահարվածների թվով երրորդ հորիզոնականում գտնվում Է Բրազիլիան, որտեղ համավարակի ժամանակաշրջանում գրանցվել Է 20 միլիոն 928 հազար 8 հիվանդացած, մահացել Է 584 հազար 421 մարդ:
Worldometer պորտալի տվյալներով, որը մասնագիտանում Է աշխարհի կարեւորագույն իրադարձությունների վիճակագրության բնագավառում, մոլորակի 1 միլիոն բնակչության հաշվով մահացության գործակիցը սեպտեմբերի 1-ի առավոտվա դրությամբ կազմել Է 591,5:
ԱՄՆ-ում 1 միլիոն բնակչի հաշվով մահացել Է 2014, Հնդկաստանում՝ 316, Բրազիլիայում՝ 2727 մարդ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Число случаев COVID-19 в мире превысило 222,5 млн
Число зарегистрированных случаев заражения коронавирусом в мире на утро четверга составило 222 564 649, свидетельствуют данные американского университета Джонса Хопкинса.
С начала распространения вируса число жертв связанных с COVID-19 заболеваний достигло 4 596 053 человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В число стран с более чем 20 млн случаев заражения COVID-19 входят США, Индия и Бразилия.
Лидером по числу заразившихся и скончавшихся остаются США, где всего выявлено 40 456 788 инфицированных COVID-19, а число летальных исходов выросло до 652 672.
Второе место по числу заразившихся занимает Индия, где количество подтвержденных случаев COVID-19 достигло 33 139 012, а общее число умерших от последствий заражения вирусом в стране составило 441 749.
На третьей позиции в мире по числу инфицированных находится Бразилия, где за время пандемии зарегистрировано 20 928 008 заболевших и умер 584 421 человек.
По данным портала Worldometer, который специализируется на статистике по важнейшим мировым событиям, коэффициент смертности на 1 млн населения планеты составил на утро четверга 591,5. В США на 1 млн жителей скончались 2 014 человек, в Индии - 316, в Бразилии - 2 727.