«Երևանյան բեսթսելեր». «Կույսի համաստեղություն»-ն՝ առաջատար. հայ գրականություն, օգոստոս, 2021
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է հայ գրողների գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը՝ ըստ օգոստոսիվաճառքի տվյալների:
Սամվել Սևադայի «Կույսի համաստեղություն»բանաստեղծությունների ժողովածուն առաջին հորիզոնականում է։ Գրքում զետեղված են հեղինակի 190 բանաստեղծություններ, 7 գծանկար և 36 գեղանկարչական աշխատանք: Հեղինակի՝ ժողովածուում տեղ գտած ստեզծագործական տարբեր շրջանների բանաստեղծություններում ներկայացված են նրա հույզերն ու խոհերը:
Աշոտ Աղաբաբյանի«Մենակը»երկրորդ հորիզոնականում է: Ըստ հեղինակի՝ այս գրքի միջոցով առաջին անգամ ընթերցողը ծանոթանում է վերջին տասնամյակներում պետական գաղտնիք համարվող մի շարք իրադարձությունների բացահայտումներին, որոնք թեև առասպելական են թվում, բայց բացարձակ իրական դեպքեր են: Վեպի հիմքում ակադեմիկոս Գրիգոր Գուրզադյանի «գաղտնի» հայտնագործություններն են:
Աղավնի Գրիգորյանի «Դաշնամուրը»երրորդ տեղում է։ Գրիգորյանի պատմվածքների այս ժողովածուի մեղեդին սահում է կյանքի տարբեր՝ շոշափելի կամ երևակայական ստեղների վրայով, ընթերցողին լսելի է դարձնում մանկության քաղցրությամբ և արտագաղթի ցավով, երբեմն էլ՝ զուգահեռ աշխարհների հմայանքով թրթռացող ելևէջները:
Հովիկ Աֆյանի «Կարմիր»-ը չորրորդ տեղում է: Պատերազմները փոխում են ամեն ինչ: Նույնիսկ նկարիչների սիրած գույնը կամ պարուհիների նախընտրած շարժումը: Անփոփոխ են մնում միայն մարդիկ, որոնք պատերազմում են կամ խաղաղություն են որոնում՝ ամեն օր ավելի ու ավելի հեռանալով դրանից: Տարբեր ժամանակների, պատերազմների, երազանքների ու ցավերի մասին այս պատմության կենտրոնում մարդիկ են, որոնք սիրում կամ կռվում են ամեն մեկն իր ներսում, իր տանը, իր քաղաքում, իր երկրի սահմանին: Եվ այդ սերն ու կռիվը երբեք չեն ավարտվում:
Հինգերորդ տեղում էՎահան Թոթովենցի «Բաքու»-ն: Վեպում չքավորության մաքառումներով գոյատևող ամուսիններ Մարթայի և Վիրաբի միակ որդին՝ Լևոնը, որ Թոթովենցի որդու գրականացված տիպն է (Լևոն-Լևիկ), կապիտալիստական աշխարհի անմեղ թիրախն է, որ զրահավորվում է մեծ-մեծ գաղափարներով ու դառնում հաղթանակի ավանդ, գրավական ու մի ողջ եռահատորի սիմվոլ…
Եղիշե Չարենցի «Երևանի ուղղիչ տնից»վեպը վեցերորդ տեղում է: Չարենցի հակասական և բուռն կյանքում հիշարժան է 1926 թվականի սեպտեմբերի 5-ի երեկոն, երբ նա Մարիաննա Այվազյանի դեմ մահափորձի պատճառով հայտնվում է Երևանի ուղղիչ տանը։ «Սիրահարված էի, ցանկություն ունեի նրա հետ ամուսնանալ, առաջարկություն արեցի, մերժեց, որից դրդված՝ ցանկացա նրան սպանել և մահափորձ կատարեցի...»,– հարցաքննության ժամանակ խոստովանում է գրողը։
Այս ինքնակենսագրական պատմությունը հեղինակի բանտարկության փորձառությունն է։ «Երևանի ուղղիչ տունը» խորհրդային բանտի բնակիչների զարմանալի մի աշխարհ է, որտեղ գրողը ներկայացնում է կալանավորների հարաբերությունները, հոգեբանությունը, անձնական կյանքը, նույնիսկ սիրային արկածները:
Մհեր Իսրայելյանի «Մեն ու միակ մոլորակ»գիրքը յոթերորդ տեղում է։ Իսրայելյանի այս ժողովածուի պատմվածքները մարդու մասին են։ Պարզապես մարդու, որ ծնվում է ու մեռնում, որ ծիծաղում է և լաց լինում, որ ճաշակում է պատերազմի դառնահամն ու ըմբոշխնում խաղաղության բերկրանքը։ Հայաստանը սիրո կարոտ մեր փոքր հայրենիքն է, Երկիր մոլորակը՝ մեծ հայրենիքը։ Մարդկությանը միավորում է խաղաղ ու իմաստալից ապրելու երազանքը՝ այն մեն ու միակի վրա, որ պտտվում և դեռ երկար շարունակելու է պտտվել:
Անուշ Սարգսյանի «Անոն»ութերորդ տեղում է։ Սարգսյանի «Անոն» ժողովածուի պատմվածքներն ու համանուն վիպակը կյանքը և մարդկանց առավելապես զգացական ու հոգեբանական հատույթում ընկալելու և վերլուծելու գեղարվեստական իրացումներ են: Հեղինակը ստեղծում է հիշվող ու գունեղ կերպարներ, որոնք, անկախ իրենց կյանքի դժվարություններից, կյանքին հաղթելու նպատակադրումն ունեն: Հիմնական հերոսները կանայք են, որոնք նույն ընտանիքի տարբեր սերունդներ են՝ ժամանակի սեփական զգացողությամբ։ Կյանքի դրամատիզմը նրանց հերոսացման չի մղում, բայց նրանցից յուրաքանչյուրը ակամա լուծում է իր խնդիրը՝ սխրանքի սեփական ճանապարհը գտնելով։
Րաֆֆու «Խենթը»իններորդ տեղում է։ Րաֆֆու «Խենթը» հանրահայտ վեպի այս հրատարակությունն իրականացվում է գրողի երկերի 12-հատորյակի տեքստերի հիման վրա (պատրաստել է Խ. Սամվելյանը)։ Կատարվել են աննշան սրբագրումներ և ուղղումներ:
Րաֆֆու «Խաչագողի հիշատակարանը»տասներորդ տեղում է։ «Խաչագողի հիշատակարանը» հանրահայտ վեպի այս հրատարակությունն իրականացվում է գրողի երկերի 12-հատորյակի տեքստերի հիման վրա (պատրաստել են Խ. Սամվելյանն ու Գ. Գասպարյանը): Կատարվել են աննշան սրբագրումեր և ուղղումներ:

“Ереванский бестселлер”: лидирует “Созвездие Девы”: армянская литература, август, 2021
Авторский проект “Ереванский бестселлер” информационного агентства«Арменпресс» на этой неделе представляет лучшую десятку художественных произведений армянских писателей по данным продаж за август.
На первой горизонтали - сборник стихов Самвела Севады “Созвездие Девы”. В сборник включены 190 стихотворений автора, 7 рисунков и 36 живописных работ. Это стихи разных поэтических периодов, в которых проглядываются эмоции и мысли автора.
На втором месте «Одинокий» Ашота Агабабяна. По словам автора, в этой книге читатель впервые откроет для себя ряд событий, считавшихся в последние десятилетия государственной тайной, которые могут показаться мифами, но они абсолютно реальны. Роман основан на секретных открытиях академика Григора Гурзадяна.
На третьем месте «Фортепиано» Агавни Григорян. Мелодия этого сборника рассказов Григоряна скользит по разным клавишам жизни, осязаемым или воображаемым, заставляя читателя услышать сладость детства, боль эмиграции, а иногда и вибрации параллельных миров.
“Красный” Овика Афьяна на четвертом месте. Война меняет все. Даже любимые цвета художников или любимые движения танцоров. Неизменными остаются только люди, которые находятся в состоянии войны или ищут мира, с каждым днем все больше и больше отдаляясь от него. Это история войн разных времен, мечтаний и страданий, история о людях, которые любят или борются с самим собой, в своем доме, в своем городе, на границе своей страны. И эта любовь и борьба никогда не заканчиваются.
На пятом месте “Баку” Ваана Тотовенца. В романе Левон, единственный сын Марты и Вираба, супружеской пары, борющейся с нищетой, - невинная мишень капиталистического мира. Он воодушевлен высокими идеями, он становится залогом победы и символом всей трехтомной книги. Прообразом Левона был сын Ваана Тововенца.
На шестом месте повесть Егише Чаренца “Из исправительного дома Еревана”. В бурной, полной противоречий жизни Чаренца запомнился вечер 5 сентября 1926 года, когда он из-за покушения на Марианну Айвазян оказался в исправительном доме Еревана. «Я был влюблен, хотел жениться на ней, сделал предложение, она отказала, и я захотел убить ее, я совершил покушение…”, - признался поэт на допросе.
Этот автобиографическая история повествует о заключения Чаренца в тюрьме. Исправительный дом Еревана являл собою поразительный мир советских заключенных. Писатель описывает отношения, складывающиеся там, психологию, личную жизнь и даже любовные связи заключенных.
На седьмом месте книга Мгера Исраеляна «Одинокая и единственная планета». Рассказы этого сборника Исраеляна о человеке. Просто человеке, который рождается и умирает, который смеется и плачет, который вкушает горечь войны и наслаждается радостью мира. Армения - наша малая родина, жаждущая любви, планета Земля - большая родина. Человечество объединяет мечта жить мирно и осмысленно. Жить на той единственной, которая вращается и еще долго будет вращаться.
«Ано» Ануш Саргсян находится на восьмом месте. Рассказы сборника Ануш Саргсян «Ано» и одноименной повести - это художественные восприятие и анализ жизни самым эмоциональным и психологическим образом. Автор создает запоминающихся и ярких персонажей, которые, несмотря на жизненные трудности, стремятся побеждать. Главные герои - женщины, принадлежащие разным поколениям одной семьи, со своим чувством времени. Драмы жизни не делают из них героинь, но все они по-своему решают свои проблемы, находя свои героические пути.
«Сумасшедший» Раффи на девятом месте. Это издание знаменитого романа Раффи основано на основе текста из 12-томника произведений писателя. Составитель: Х. Самвелян. Сделаны лишь незначительные корректировки и исправления.
На десятом месте “Дневник крестокрада” Раффи. Эта книга также издана на основе текста из 12-томника произведений писателя. Составители: Х. Самвелян и Г. Гаспарян. Сделаны лишь незначительные корректировки и исправления.