Սպանության փորձ՝ Կոտայքի մարզում. 25-ամյա երիտասարդը ձերբակալվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 5ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021թ. սեպտեմբերի 4-ին՝ ժամը 21:10-ին, «Ռուբիկ Հարությունյանի անվան Աբովյան բժշկական կենտրոնից» ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի բաժնում ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ «Կրծքավանդակի ձախ հետին պատի կտրած-ծակած թափանցող վերքեր, պնևմոթորաքս» ախտորոշմամբ իրենց մոտ բուժօգնության է դիմել Կոտայք գյուղի 20-ամյա բնակիչը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021թ. սեպտեմբերի 3-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, ՀՀ Կոտայքի մարզի Մայակովսկի գյուղի 25-ամյա բնակիչը գնացել է Կոտայք գյուղի բնակչի տուն, որը զբաղվում է ավտոմեքենայի շարժիչի վերանորոգմամբ, հանդիպելով նրան ու վերջինիս 20-ամա որդուն՝ վիճաբանել է նրանց հետ իր ավտոմեքենան պատշաճ չվերանորոգելու հարցի շուրջ, սակայն հարևանների միջամտության արդյունքում երիտասարդը հեռացել է՝ խոստանալով վերադառնալ: Մոտ 30 րոպե անց վերջինս հոր, մոր և ևս մի քանի անձանց հետ վերադարձել է նշված տուն, որտեղ վերջիններս վիճաբանել են տանտիրոջ և նրա որդու, ինչպես նաև հարևանությամբ գտնվող անձանց հետ: Վիճաբանության ժամանակ 25-ամյա երիտասարդի հայրը փայտե մահակով հարվածներ է հասցրել Կոտայք գյուղի բնակչի ընտանիքի անդամներից մեկի մարմնի տարբեր մասերին, իսկ 25-ամյա երիտասարդը, անտեսելով դեպքի վայրում հավաքված անձանց ներկայությունը, իր մոտ ապօրինի կերպով պահվող, 5.45մմ տրամաչափի ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել, որի ընթացքում սուր կտրող-ծակող գործիքով դիտավորությամբ հարվածներ է հասցվել 20-ամյա երիտասարդի կենսական կարևոր օրգանի՝ կրծքավանդակի ձախ հետին հատվածին՝ առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս:
Դեպքի առթիվ 2021թ. սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով:
Կատարվել են քննչական և դատավարական այլ գործողություններ, այդ թվում՝ հարցաքննվել են մի շարք անձինք, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Նույն օրը՝ ժամը 05:11-ին, 25-ամյա երիտասարդն ինքնակամ ներկայացել է ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի բաժին, ներկայացրել է հանցագործության գործիք հանդիսացող «ԱԿ» տեսակի ինքնաձիգը՝ 4 փամփուշտով, ինչպես նաև՝ տվել ինքնախոստովանական ցուցմունք:

Покушение на убийство в Котайкской области: арестован 25-летний мужчина
4 сентября 2021 г.в 21:10 час в Котайкское отделение Полиции РА из Абовянского медицинского центра имени Рубика Арутюняна поступил звонок о том, что к ним обратился 20-летний житель села Котайк, которому поставили диагноз «проникающие ранения левой задней стенки грудной клетки, пневмоторакс».
Как сообщили Арменпресс в Следственном комитете Республики Армения, в результате принятых мер была получена информация, что 3 сентября 2021 года, около 19:30 часов, 25-летний житель села Маяковский Котайкской области РА пошел к жителю села Котайк, занимающемуся ремонтом двигателей автомобиля, в его доме встретил его и его 20-летнего сына. Началась ссора по поводу недобросовестно отремонтированного мотора. Вмешались соседи, разъединили их, молодой человек ушел, пообещав вернуться.Примерно через 30 минут последний вернулся в упомянутый дом, но уже не один – с отцом, матерью и еще с несколькими людьми. Ссора возобновилась уже и с родственниками, а также с находящимися рядом людьми.
Во время ссоры отец 25-летнего мужчины нанес удары деревянной палкой по разным частям тела одного из членов семьи жителя села Котайк, а 25-летний мужчина, не обращая внимания на собравшихся на улице людей, выстрелил из находившегося при нем автомата калибра 5,45 мм, в то же время острым колюще-режущим инструментом предумышленно нанес удары 20-летнему мужчине по жизненно важным органам – задней левой стенке грудной клетки, чем причинил тяжкий вред здоровью последнего.
По данному факту 5 сентября 2021 года в Абовянском отделении Котайкского областного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по статьям п.6 ч.2 ст.34-104, ч.1 ст. 235 и ч.4 ст. 258 Уголовного кодекса РА.
Проведены также другие следственные и судебно-процессуальные действия, в том числе допрос ряда лиц. Назначена судебно-медицинская экспертиза.
В тот же день, в 05:11 часов, 25-летний мужчина добровольно явился в Котайкское отделение полиции, предъявил орудие преступления - автомат типа «АК» с 4 патронами, а также дал признательные показания.