Վրաստանում ուսումնական տարին հեռավար ձեւաչափով կմեկնարկի սեպտեմբերի 15-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուսումնական տարին Վրաստանի դպրոցներում, բուհերում եւ քոլեջներում կմեկնարկի հեռավար ձեւաչափով. մասնավորապես հեռավար ուսուցումը երկրում կտեւի սեպտեմբերի 15-ից մինչեւ հոկտեմբերի 4-ը: Այդ մասին հայտարարել Է Համավարակի դեմ պայքարի միջգերատեսչական համակարգող խորհրդի օպերատիվ շտաբի ղեկավար Գեորգի Գիբրաձեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչ վերաբերում Է պետական եւ մասնավոր մանկապարտեզներին, ապա դրանք աշխատանքը չեն վերսկսի մինչեւ հոկտեմբերի 4-ը: Թե ինչ կլինի հոկտեմբերի 4-ից հետո եւ ինչ չափանիշներով կղեկավարվեն իշխանությունները, պարզաբանել Է կրթության եւ գիտության նախարար Միխայիլ Չխենկելին:
«Մենք որոշել ենք, որ ունենալու ենք տարբերակված մոտեցում: Դա նշանակում Է հետեւյալը. այն քաղաքներում կամ գյուղերում, որտեղ ախտահարման ցուցանիշը 4 տոկոսից ցածր կլինի, ուսումը կսկսվի դասարաններում եւ, համապատասխանաբար, լսարաններում, այսինքն՝ անմիջակա ձեւաչափով: Իսկ այն քաղաքներում կամ գյուղերում, որտեղ ախտահարման ցուցանիշը 4 տոկոսից բարձր կլինի, ուսումը կշարունակվի հեռավար ձեւաչափով»,-նշել Է Չխենկելին:
Դրա հետ մեկտեղ, ինչպես նշել Է նախարարը, այն քաղաքներում եւ շրջաններում, որտեղ հոկտեմբերի 4-ից հետո ախտահարման ցուցանիշը 4 տոկոսից ցածր կլինի, ծնողներին կառաջարկվի ընտրության տարբերակ:
«Եթե ծնողը նախընտրի, որ իր երեխան ուսումը շարունակի հեռավար ձեւաչափով, ապա մենք այդպիսի հնարավորություն կընձեռենք ծնողներին: Համապատասխանաբար, մեր կողմից առաջարկվող տարբերակը լինելու Է առավելագույնս ճկուն»,-նշել Է Չխենկելին, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Учеба в Грузии начнется дистанционно 15 сентября
Учебный год в школах, вузах и колледжах Грузии стартует в дистанционном формате - в частности, "дистанционка" продлится в стране с 15 сентября по 4 октября. Об этом заявил глава оперативного штаба Межведомственного координационного совета по борьбе с пандемией Георгий Гибрадзе, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
Что касается государственных и частных детских садов, то они не возобновят работу до 4 октября.
Что будет с 4 октября и какими критериями будут руководствоваться власти – это разъяснил министр образования и науки Михаил Чхенкели.
"Мы решили, что у нас будет дифференцированный подход. Это означает следующее: в тех городах или селах, где показатель инфицирования будет ниже 4%, учеба возобновится в классах и, соответственно, в аудиториях. То есть в очном формате. А в тех городах и селах, где показатель инфицирования будет выше 4%, учеба продолжится в дистанционном формате", - отметил Чхенкели.
При этом, как отметил министр, в тех городах и районах, где после 4 октября показатель инфицирования будет ниже 4%, родителям предложат вариант выбора.
"Если родитель предпочтет, чтобы его ребенок продолжил учебу в дистанционном формате, то мы предоставим такую возможность родителям. Соответственно, предложенная нами система будет максимально гибкой", - отметил Чхенкели.