Թուրքիայում հնագետները 3500 տարվա վառարան են հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում, Տեպեչիկ բլրում, որը գտնվում Է Չինե քաղաքի շրջանում (Այդին նահանգի արեմուտք), հնագետները հայտնաբերել են երեք ու կես հազար տարվա վառարան: Այդ մասին հաղորդել Է Daily Sabah-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս վայրերում պեղումներն անցկացվում են 2004 թվականից՝ Հաջեթեփեի համալսարանի հնագիտության ֆակուլտետից պրոֆեսոր Սեւինչ Գյունելի ղեկավարությամբ: 17 տարվա ընթացքում գիտնականները հայտնաբերել են երեք աշտարակ, իրերով լի սենյակներ՝ նախատեսված պաշտոնական այցերի համար, եւ օբսիդիան՝ գործիքներ պատրաստելու համար: Իսկ այժմ հնագետները վառարան են գտել:
«Շրջանը, որտեղ մենք վերջերս աշխատել ենք, պահպանվել են 3500 տարվա վաղեմություն ունեցող ճարտարապետական մնացորդներ: Մենք կարծում ենք, որ սա վառարան Է: Այն պատրաստվել Է կերամիկական սալիկներից, իսկ հատակը՝ կավե աղյուսից»,-պատմել Է Գյունելը:
Նա հավելել Է, որ վառարանի շրջակայքում մասնագետները գտել են կերամիկական կճուճներ: «Դա ապացուցում Է, որ այստեղ մեծաքանակ արտադրություն Է իրականացվել»,-ընդգծել Է նա:
Պրոֆեսորի խոսքով՝ այդ գտածոյի մասին ավելի հստակ տեղեկատվություն կհայտնվի առաջիկայում, քանի որ հնագիտական աշխատանքները շարունակվում են:
Ավելի վաղ վառարանից 20 մետր հեռավորությամբ Գյունելը եւ նրա թիմը հայտնաբերել են պահեստ՝ մթերքներով լցված բանկաների եւ անոթների մնացորդներով: «Բայց այն խիստ վնասված Էր: Ամենայն հավանականությամբ՝ հեղեղումների պատճառով, որոնք տեղի են ունեցել այն ժամանակներում»,-ընդգծել Է հնագետը:
Սեւինչ Գյունելը նաեւ պատմել Է, որ այս տարածաշրջանում յոթ ու կես հազար տարի շարունակ գտնվել են մի քանի բնակավայրեր: Բլրի վրա հնագետները հայտնաբերել են բոլոր ժամանակաշրջանների կյանքի հետքեր: Պրոֆեսորի խոսքով՝ դա ապացուցում Է, որ այստեղ եղել Է հզոր տնտեսական կենտրոն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Турции археологи обнаружили печь возрастом 3500 лет
В Турции, в кургане Тепечик, расположенном в районе города Чине (запад провинции Айдын), археологи обнаружили печь возрастом три с половиной тысячи лет, передаетАрменпресссо ссылкой наРИА Новости.
Раскопки в этих местах ведутся с 2004 года под руководством профессора Севинч Гюнель с факультета археологии Университета Хаджеттепе. За 17 лет ученые обнаружили три башни, комнаты с предметами, предназначенные для официальных визитов, и обсидиан для изготовления инструментов. А сейчас археологи нашли печь.
"В районе, где мы недавно работали сохранились архитектурные останки 3500-летней давности. Мы думаем, что это печь. Она сделана из керамической плитки, а пол из глиняного кирпича", — рассказала Гюнель.
Она добавила, что вокруг печи специалисты нашли керамические горшки. "Это доказывает, что здесь велось массовое производство", — подчеркнула она.
По словам профессора, более четкая информация об этой находке появится в ближайшее время, так как археологические работы продолжатся.
Ранее в 20 метрах от печи Гюнель и ее команда обнаружила склад с осколками банок и сосудов с продуктами. "Но он был сильно поврежден. Скорее всего, из-за наводнения, которое произошло в те времена", — подчеркнула археолог.
Севинч Гюнель также рассказала, что в этом регионе на протяжении семи с половиной тысяч лет находились несколько поселений. В кургане археологи обнаружили следы жизни всех периодов. По словам профессора, это доказывает, что здесь располагался мощный экономический центр.