Հայաստանում ներկայում գերակշռում է «դելտա» շտամը. ՀՀ առողջապահության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս պահին ընթանում է հիվանդանոցային մահճակալների ծավալման գործընթաց, քանի որ գրանցվում է կորոնավիրուսային հիվանդության թվի աճ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց, որ կորոնավիրուսով վարակվածների թվերն ավելանում են:
«Վերջերս խստացված հակահամաճարակային միջոցների կիրառման պահանջը հենց այդ թվերի աճի զսպմանն է միտված: Այս պահին հավելյալ հիվանդանոցային մահճակալների ծավալման գործընթաց է ընթանում, և հընթացս պետք է ավելացնենք մեր հզորությունները: Այժմ նկատվում է կորոնավիրուսային հիվանդության երիտասարդացում և ընթացքի ավելի կտրուկ վատթարացում, ինչը նշանակում է, որ կունենանք հոսպիտալացման ավելի երկար օրեր: Առկա մահճակալային ֆոնդի կիրառման առումով շատ ավելի կբարդացնի այս իրավիճակը: Արդեն այս պահին 1000-ից ավելի պացիենտներ ունենք, ովքեր օգտվում են հիվանդանոցային-բժշկական օգնությունից: Հիվանդության զարգացման պատկերը շատ ավելի կտրուկ է»,- նշեց Ավանեսյանը:
Նրա խոսքով՝ հիվանդության բուժման առումով շեշտակի փոփոխություններ չկան, և ամենագործուն միջոցը մնում է դրա կանխարգելումը: Ավանեսյանը շեշտեց նաև, որ ներկայում Հայաստանում շրջանառվող գերակշիռ շտամը «դելտա» շտամն է:
«Եթե 60 հետազոտությունից 50-ից ավելը «դելտա» շտամն է, դա նշանակում է, որ այն բավական ագրեսիվ շտամ է և ճնշել է մնացած շրջանառվող շտամերը: Սիմպտոմների առումով մի փոքր տարբերություն նկատում են մասնագետները: Նախկինում համի-հոտի կորուստը բնորոշիչ էր կորոնավիրուսային վարակին, սակայն այս շտամի պարագայում այդքան էլ այդպես չէ: Շատ դեպքերում համի և հոտի զգացողությունը չեն կորցնում: Բացի դրանից՝ այն ավելի հարբուխային սիմպրոմներ ունի, ինչն անգլիական շտամին այդքան էլ բնորոշ չէ»,- շեշտեց ԱՆ նախարարը:
Ավանեսյանը կարևորեց, որ եթե մինչ ուսումնական տարվա մեկնարկը հնարավորինս մեծ թվով ուսուցիչներ, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմ պատվաստվեն, ապա կկանխվի հիվանդության տարածումը:

В настоящее время в Армении преобладает штамм «дельта». Министр здравоохранения РА
В настоящее время в Армении все больше становится больничных коек, так как количество коронавирусных заболеваний растет.
Как передает Арменпресс, на брифинге с журналистами в Национальном Собрании министр здравоохранения Анаит Аванесян заявила, что число инфицированных увеличивается.
«Недавнее ужесточение противоэпидемических мер направлено именно на сдерживание роста этих показателей.В настоящее время мы расширяем число дополнительных больничных коек, и нам необходимо еще больше увеличить их.Сейчас наблюдается омоложение коронавирусной болезни, более резкое ухудшение течения болезни, а значит, у нас будут более длительные дни госпитализации. У нас уже более 1000 пациентов, получающих стационарную помощь.Картина развития болезни намного острее», - сказала Аванесян.
По ее словам, кардинальных изменений в лечении заболевания нет, самый действенный способ - предотвратить его.Аванесян подчеркнул, что преобладающим штаммом, распространенным в настоящее время в Армении, является штамм «дельта».
«Если более 50 из 60 исследований относятся к дельта-штаммам, это означает, что это очень агрессивный штамм, он подавил другие штаммы.Специалисты отмечают небольшую разницу в симптомах. Раньше потеря вкуса была характерна для коронавирусной инфекции, но это не относится к этому штамму.В большинстве случаев они не теряют обоняния и вкуса», - подчеркнула министр здравоохранения.
Анаит Аванесян сказала, что если как можно больше преподавателей будут вакцинированы до начала учебного года, распространение болезни будет предотвращено.