Լին Թրեյսին զբոսաշրջիկներին կոչ է անում այցելել Հայաստան և զմայլվել գեղատեսիլ վայրերով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին ընդգծում է, որ Հայաստանը զբոսաշրջության ոլորտում առաջարկելու շատ բան ունի. այս համատեքստում դեսպանն առանձնացնում է հատկապես Սյունիքի մարզը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքում լրագրողների հետ զրույցում դեսպանն անդրադարձավ հարցին, թե ինչպես պետք է Հայաստանը շարունակի գրավել զբոսաշրջիկների ուշադրությունը, իրացնի ներուժը զբոսաշրջության ոլորտում այն պայմաններում, երբ, օրինակ, նույն Սյունիքի մարզի սահմանային հատվածներում Ադրբեջանը պարբերաբար լարում է իրավիճակը, կան անվտանգության հետ կապված հարցեր:
Դեսպան Լի Թրեյսին նշեց, որ անվտանգության հարցերը զբոսաշրջիկները պետք է հաշվի առնեն, բայց միայն Հայաստանի պարագայում չէ, որ զբոսաշրջիկները այդ հարցը պետք է դիտարկեն․ «Անվտանգության հարցերը հրատապ, անհետաձգելի հարցեր են, որոնց հնարավորինս արագ լուծումը շատ կարևոր է, բայց այցելությունները պետք է շարունակվեն ինձ նման այցելուների, զբոսաշրջիկների համար: Պետք է այցելել և զմայլվել այս վայրերով։ Ես ինքս մի քանի շաբաթ առաջ այստեղ էի գտնվում, և դա է պատճառը, որ այսօր նորից այստեղ եմ և իմ ներկայությամբ ուզում եմ մեկ անգամ ևս շեշտել ու կարևորել զբոսաշրջության դերը: Հայաստանը այս ոլորտում առաջարկելու շատ բան ունի, հատկապես՝ Սյունիքի մարզը»,- ասաց դեսպան Թրեյսին։

YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. United States Ambassador to Armenia Lynne Tracy has said that Armenia has a lot to offer in the tourism sector. During a press briefing with reporters, the ambassador specially pointed out the Syunik province in this context.
Asked by reporters in Syunik’s Sisian on how Armenia must continue attracting tourists in conditions of Azerbaijani border provocations, she underscored that tourists do need to be mindful of security conditions, but “that is not necessarily a question that is unique to Armenia when it comes to hosting visitors.”
“It is very important that these security issues are addressed, these are very urgent issues. But I think also it is possible for visits not just by people such as myself but tourists to come to these areas, there are areas where it is possible to safely come to and enjoy. I did so several weeks ago myself. And it’s one of the reasons I am here today and why I am underscoring the importance of supporting the tourism industry. Armenia has a lot to offer in this area, and certainly Syunik does. And for today let me say particularly Sisian”, the ambassador said.