Վրաստանում վերջին օրվա ընթացքում կորոնավիրուսի զոհ է դարձել 49 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի բժիշկները վերջին օրվա ընթացքում արել են կորոնավիրուսի 56 հազար 878 թեստ, 34 հազար 374-ը՝ հակագենի, 22 հազար 504-ը՝ ՊՇՌ-թեստ, եւ հայտնաբերվել Է վարակման 5914 նոր դեպք:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է Stopcov.ge. կառավարական կայքում:
Համավարակի սկզբից ի վեր երկրում այսօրվա դրությամբ հայտնաբերվել Է վարակման 496 հազար 376 դեպք:
Դրա հետ մեկտեղ վերջին 24 ժամվա ընթացքում Վրաստանում քովիդ- կլինիկաներից դուրս Է գրվել 3316 մարդ, իսկ համավարակի սկզբից վեր վարակը կարողացել Է հաղթահարել Է 432 հազար 506 հիվանդ: Կորոնավիրուսով պայմանավորված բարդությունների պատճառով վերջին օրվա ընթացքում մահացել Է 49, իսկ համավարակի սկզբից ի վեր՝ 6532 հիվանդ:
5914 նոր դեպքերից Թբիլիսիում գրանցվել Է 2298-ը, Աջարիայում՝ 877, Իմերեթում՝ 789, Քվեմո Քարթլիում՝ 355, Շիդա Քարթլիում՝ 318, Գուրիում՝ 188, Սամեգրելո-Զեմո Սվանեթում՝ 313, Կախեթում՝ 452, Մցխեթ-Մթիանեթում՝140, Սամցխե-Ջավախքում՝ 122, Ռաչա-Լեչխումում եւ Քվեմո Սվանեթում՝ 62: Ներկայում Վրաստանում ակտիվ դեպքերի թիվը հասնում Է 57 հազար 312-ի, նրանցից 7029-ը ստացիոնար բուժման կարիք ունեն, 1461-ի վիճակը ծանր Է, նրանցից 327 հոգի միացված են արհեստական շնչառության սարքին:
3450 մարդ գտնվում Է քովիդ-հյուրանոցներում, 46 հազար 833 մարդ բուժընթաց Է անցնում տանը:
Ներկայում կարանտինային տարածքներում գտնվում Է 78 քաղաքացի, ինքնամեկուսացման մեջ Է 51 հազար 513-ը: Դրականության ցուցանիշը (թեստավորում անցածների ընդհանուր թվից ախտահարվածների բաժինը), օգոստոսի 17-ի տվյալներով, կազմում Է 10,40 տոկոս, երկու շաբաթվա ընթացքում՝ 10,71 տոկոս, յոթ օրվա ընթացքում՝ 11,09 տոկոս: Կորոնավիրուսի առաջին դեպքը Վրաստանում հայտնաբերվել Է 2020 թվականի փետրվարի 26-ին, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Главное о COVID на 18 августа в Грузии: жертвами вируса за сутки стали 49 человек
Грузинские медики за последние сутки сделали 56 878 тестов на коронавирус, 34 374 – на антиген, 22 504 – ПЦР-теста, и выявили 5 914 новых случаев инфекции.Как передает Арменпресс, об этом сообщается на правительственном сайте Stopcov.ge.
С начала пандемии в Грузии зафиксировано 496 376 случаев инфицирования.
За последние сутки в Грузии от коронавируса выздоровели 3 316 человек, с начала пандемии побороть инфекцию сумели 432 506 пациентов.
Из-за осложнений, вызванных коронавирусом, за последние 24 часа скончались 49 пациентов, а с начала пандемии – 6 532.
Из 5 914 новых случаев в Тбилиси зафиксировано 2 298 случаев, Аджарии – 877, Имерети – 789, Квемо Картли – 355, Шида Картли – 318, Гурия – 188, Самегрело - Земо Сванети – 313, Кахети – 452, Мцхета-Мтианети – 140, Самцхе-Джавахети – 122, Рача-Лечхуми и Квемо Сванети – 62.
На данный момент в Грузии 57 312 активных случаев, из них 7 029 нуждаются в стационарном лечении. Состояние 1 461 пациента тяжелое, из них 327 подключены к аппарату искусственного дыхания. В ковид-гостиницах находятся 3 450 пациентов, 46 833 инфицированных пациента проходят курс лечения дома.
В карантинных пространствах остаются 78 человек, а в самоизоляции – 51 513.
Показатель положительности по данным на 17 августа составляет 10.40%, за две недели – 10.71%, за семь дней – 11.09%.