ՌԴ ներքին գործերի նախարարությունը ադրբեջանցի նախկին դեսպանին 50 տարով արգելել է մուտք գործել Ռուսաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի դաշնության ներքին գործերի նախարարությունը Բելառուսում Ադրբեջանի նախկին դեսպան Իսֆանդիյար Վագաբզադեին 50 տարով արգելել է մուտք գործել ՌԴ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՌԴ ներքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Վագաբզադեի մուտքն արգելելու համար հիմք է հանդիսացել այն, որ նախկին դեսպանը ազգամիջյան ատելություն է հրահրել։
Բելառուսում Ադրբեջանի նախկին արտակարգ և լիազոր դեսպան Իսֆանդիյար Վագաբզադեն կոշտ քննադատության էր ենթարկել Ռուսաստանի Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ, պետդումայի պատգամավոր Վլադիմիր Ժիրինովսկուն։«Ձեր ազգը խոզի պես հոտած է»,-ասել է ասել է Վագաբզադեն։Նա Ժիրինովսկուն անվանել է «հաստլիկ խոզ» և «ծեր էշ»:Նա մասնավորապես ասել է․«Վոլոդյա, լսի՛ր, չաղ խոզ, ծեր էշ: Մի անգամ դու մեզ խոյեր անվանեցիր, բայց ես չեմ հասկանում, թե ինչու բոլորս լռեցինք: Որոշ ժամանակ անցավ և դու սկսեցիր լկտիանալ: Քո լկտիությունը սահմանններ չունի: Դուք խոզի նման գարշահոտ եք, դուք խոզ եք, և ձեր ազգը խոզ է»։

Former Azeri envoy barred from Russia for 50 years
YEREVAN, AUGUST 13, ARMENPRESS. The former Azeri ambassador to Belarus, Moldova and Pakistan Isfandiyar Vahabzade has been declared persona non grata for 50 years by the Russian government for making public insults and “stoking ethnic tensions.” The former Azeri government official is banned from entering Russia for 50 years.
The ban was imposed on a Kazakh national as well.
"Today the decisions were taken to deny entry to the Russian Federation for the term of 50 years to national of the Republic of Kazakhstan Kuat Akhmetov and national of the Republic of Azerbaijan Isfandiyar Vahabzade, who made public statements on the Internet stoking ethnic tensions," the Russian interior ministry said in a statement, according to TASS. "The Russian Interior Ministry warns that the foreign nationals calling for destructive actions against the Russian Federation, its citizens and compatriots living abroad, will not be allowed into the country since their stay in Russia may jeopardize public order and security," the ministry added.