Ճապոնիայի ԱԳ նախարարն Իրանին կոչ կանի վերադառնալու միջուկային գործարքի պարտավորություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տոսիմիցու Մոտեգին օգոստսի 10-ին լրագրողներին հայտնել Է, որ մտադիր Է Իրան կատարելիք՝ իր առաջիկա ուղեւորության ընթացքում տեղի իշխանություններին կոչ անել վերադառնալու միջուկային գործարքի՝ իր պարտավորություններին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր երկրի հետեւողական դիրքորոշումն այն Է, որ մենք պաշտպանում ենք միջուկային գործարքը: Ես մտադիր եմ Իրանի իշխանություններին կոչ անել վերադառնալու գործաքի պարտավորություններին: Մենք նաեւ չափազանց կարեւոր ենք համարում երկխոսության հաստատումն Իրանի եւ ԱՄՆ-ի իշխանությունների միջեւ»,- ընդգծել Է գերատեսչության ղեկավարը:
Ավելի վաղ Մոտեգին հայտարարել Է, որ պլանավորում Է օգոստոսի 15-ից մինչեւ 24-ն այցելել Եգիպտոս, Իսրայել, Պաղեստին, Հորդանան, Թուրքիա, Իրան եւ Կատար՝ Մերձավոր Արեւելք՝ իր այցի շրջանակում: Վիեննայում ապրիլից ընթանում են բանակցություններ Իրանի եւ միջազգային հնգյակի (Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի) միջեւ իրանական միջուկային համաձայնագիրն իր սկզբնական տեսքով վերականգնելու խնդրի շուրջը:
Կողմերը քննարկում են Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների վերացման, Իրանի կողմից միջուկային պարտավորությունների կատարման, ինչպես նաեւ գործարքին ԱՄՆ-ի վերադարձման հարցերը: Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի մասնակից պետությունների ներկայացուցիչները նաեւ առանձին կոնսուլտացիաներ են անցկացնում ԱՄՆ-ի պատվիրակության հետ՝ առանց Իրանի մասնակցության: Սկզբնապես պատվիրակությունները մտադիր Էին աշխատանքն ավարտել մայիսի վերջին, իսկ այնուհետեւ հունիսի առաջին օրերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава МИД Японии призовет Иран вернуться к обязательствам по ядерной сделке
Министр иностранных дел Японии Тосимицу Мотэги во вторник сообщил журналистам, что намерен в ходе своей предстоящей поездки в Иран призвать местные власти вернуться к их обязательствам по ядерной сделке, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Последовательная позиция нашей страны заключается в том, что мы поддерживаем ядерную сделку. Я намерен призвать иранские власти вернуться к обязательствам по ней. Мы также считаем крайне важным построение диалога между властями Ирана и США", - подчеркнул глава ведомства.
Ранее Мотэги объявил, что планирует с 15 по 24 августа посетить Египет, Израиль, Палестину, Иорданию, Турцию, Иран и Катар в рамках своего визита на Ближний Восток.
В Вене с апреля ведутся переговоры между Ираном и международной "пятеркой" (Россия, Великобритания, Китай, Франция и ФРГ) по проблеме восстановления иранского ядерного соглашения в его первоначальном виде. Стороны обсуждают вопросы снятия санкций США с Ирана, выполнения ядерных обязательств Ираном, а также возвращения США в сделку. Представители государств - участников Совместного всеобъемлющего плана действий также проводят отдельные консультации с делегацией США без участия Ирана. Первоначально делегации рассчитывали завершить работу в конце мая, а затем - в первых числах июня.