Թուրքիան ԵՄ-ից օգնություն է խնդրել անտառային հրդեհների մարման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան Եվրամիությունից օգնություն Է խնդրել իր տարածքում անտառային սաստիկ հրդեհների մարման գործում: Օգոստոսի 2-ին այդ մասին հայտնել Է Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Թուրքիան գործի Է դրել Քաղաքացիական պաշտպանության եվրոպական մեխանիզմը: Խորվաթիան եւ Իսպանիան արդեն հայտարարել են աղետի գոտի հրշեջ ինքնաթիռ ուղարկելու մասին, որը մտնում Է աննախադեպ եւ ավերիչ հրդեհների դեմ պայքարի համար ԵՄ-ի փրկարար օդանավատորմի կազմի մեջ:
Հուլիսի 29-ին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել Է, որ պետությունը կրակի դեմ պայքարի համար մոբիլիզացրել Է բոլոր հնարավոր ուժերը: Նախագահական վարչակազմի տվյալներով՝ հրդեհների մարմանը գործի Է դրված ավելի քան 1,1 հազար միավոր տեխնիկա, այդ թվում երեք ռուսական Բե-200 ամֆիբիա-ինքնաթիռ: Թուրքիայի գյուղատնտեսության եւ անտառային տնտեսության նախարարության՝ օգոստոսի 1-ին տարածված ամփոփագրի համաձայն՝ հրշեջները ներկայումս անտառային հրդեհների օջախների դեմ պայքար են մղում Անթալիայի եւ Մուղլայի նահանգներում: Գերատեսչության տեղեկատվությամբ՝ մեկուսացնել հաջողվել Է 107 օջախ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Турция запросила помощь ЕС в тушении лесных пожаров
Турция запросила помощь ЕС в тушении сильных лесных пожаров на своей территории. Об этом сообщила в понедельник Еврокомиссия (ЕК).
"Турция задействовала Европейский механизм гражданской обороны. Хорватия и Испания уже объявили о направлении в зону бедствия пожарного самолета, входящего в спасательный флот ЕС для борьбы с беспрецедентными и разрушительными пожарами, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
29 июля президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что государство мобилизовало на борьбу с огнем все возможные силы. По данным президентской администрации, в тушении пожаров задействовано более 1,1 тыс. единиц техники, в том числе три российских самолета-амфибии Бе-200.
Согласно распространенной в воскресенье сводке Министерства сельского и лесного хозяйства Турции, пожарные в настоящее время ведут борьбу с пятью очагами лесных пожаров в провинциях Анталья и Мугла.По информации ведомства, локализовать удалось 107 очагов.