ԱՄՆ-ի ՌՕՈՒ-ն անօդաչուների կիրառմամբ հարվածներ է հասցրել սիրիա-իրաքյան սահմանին. ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան ՌՕՈՒ-ն Իրաքի և Սիրիայի սահմանին մի շարք հարվածներ է հասցրել իրաքյան շիա «Ալ Հաշդ աշ Շաաբի» աշխարհազորի դիրքերին: Այս մասին հուլիսի 18-ին հաղորդել է AlHadath հեռուստաալիքը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը:
Հեռուստաալիքի աղբյուրների տվյալներով՝ հարվածների են ենթարկվել շիաների աշխարհազորի 14-րդ բրիգադի զենք տեղափոխող տրանսպորտային միջոցները, որոնցից մեկը խիստ տուժել է: «Ալ Հաշդ աշ Շաաբի» մարտիկների շրջանում զոհերի եւ վիրավորների մասին տեղեկություններ չեն հաղորդվում:
Մինչդեռ, ինչպես հաղորդել Է Սիրիայի պետական SANA գործակալությունը, անօդաչու սարքի հարվածին է ենթարկվել նաեւ պարենով բեռնատար ավտոմեքենա, Իրաքի հետ սահմանից ոչ հեռու գտնվող Բու Քեմալ քաղաքի շրջանում, որը գտնվում է Դեյր էզ Զորի նահանգում: Հարձակման հետեւանքով տրանսպորտային միջոցն ավերվել է, զոհերի եւ տուժածների մասին չի հաղորդվում:
ՏԱՍՍ-ի տվյալներով ՝ սա վերջին շրջանում ամերիկացի զինվորականների մասնակցությամբ առաջին նման միջադեպը չէ: Այսպես, հունիսի լույս 28-ի գիշերը ԱՄՆ ՌՕՈՒ ինքնաթիռները ավիահարվածներ են հասցրել «Ալ Հաշդ աշ Շաաբի» դիրքերին Իրաքի և Սիրիայի սահմանին։ Հարձակման հետեւանքով զոհվել է աշխարհազորայինների առնվազն չորս մարտիկ: Բացի այդ, ինչպես տեղեկացնում Է SANA-ն, Սիրիայում երեխա է զոհվել, եւս երեք մարդ վիրավորվել է: Ի պատասխան, իրաքյան այսպես կոչված դիմադրության զինված խմբավորումները (արաբական հանրապետությունում շիաների աշխարհազորայինների միավորումը) «բաց պատերազմ» են հայտարարել ԱՄՆ-ի զինված ուժերին՝ երկրում ամերիկյան ներկայության դեմ ուղղված կոնկրետ գործողությունների իրականացմամբ։

СМИ: ВВС США нанесли удары по сирийско-иракской границе с применением беспилотников
Американские ВВС нанесли серию ударов по позициям иракского шиитского ополчения "Аль-Хашд аш-Шааби" на границе Ирака и Сирии. Об этом сообщил в воскресенье телеканалAlHadath, передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
По данным его источников, ударам подверглись перевозившие оружие транспортные средства 14-й бригады шиитского ополчения, одно из которых сильно пострадало. О жертвах и раненых среди бойцов "Аль-Хашд аш-Шааби" информации не поступало.
Между тем, как сообщило сирийское государственное агентствоSANA, удару беспилотника также подвергся и грузовой автомобиль с продовольствием в районе расположенного неподалеку от границы с Ираком города Бу-Кемаль в провинции Дейр-эз-Зор. В результате атаки транспортное средство было разрушено, о жертвах и пострадавших не сообщается.
По данным ТАСС, это не первый подобный инцидент с участием американских военных за последнее время. Так, в ночь на 28 июня самолеты ВВС США нанесли авиаудары по позициям "Аль-Хашд аш-Шааби" на границе Ирака и Сирии. В результате атаки погибли не менее четырех бойцов ополченцев. Кроме того, как информировало SANA, в Сирии погиб ребенок, еще три человека получили ранения. В ответ вооруженные группировки так называемого иракского сопротивления (объединение шиитских ополчений в арабской республике) объявили ВС США "открытую войну" с проведением конкретных операций, направленных против американского присутствия в стране.