Արմեն Սարգսյանը ցավակցել է Ջիվան Գասպարյանի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել լեգենդար դուդուկահար, ժողովրդական արտիստ Ջիվան Գասպարյանի մահվան կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Խոր ցավով տեղեկացա հայկական դուդուկի լեգենդ, ժողովրդական արտիստ Ջիվան Գասպարյանի մահվան մասին:
Նրա արվեստը, հոգու խորքից դուրս հորդող այդ զգայացունց մեղեդիները վաղուց անցել են իրականության բոլոր սահմանները և հատել հավերժության գիծը:
Ջիվան Գասպարյանը կախարդական սրինգին տիրապետելու իր անկրկնելի վարպետությամբ մեր ժողովրդական երաժշտությունը դուրս հանեց միջազգային բեմահարթակ, աշխարհի բեմեր և համաշխարհային կինո՝ տասնամյակներ շարունակ մեր ազգային մշակույթը հասանելի ու հասկանալի դարձնելով նաև օտար հանդիսատեսին:
Դուդուկի մեծ վարպետը մեր ժամանակակից մշակույթի հենասյուներից մեկն էր, ում անվան հետ է կապվում երաժիշտների և հատկապես դուդուկահարների մի ողջ սերնդի ստեղծագործական և աշխատանքային գործունեությունը:
Ցավակցում եմ Ջիվան Գասպարյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մերձավորներին, մեր երկրում եւ աշխարհում նրա արվեստի երկրպագուներին և կիսում բոլորի վիշտը»,- ասված է հեռագրում:

YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian has sent a letter of condolences over the death of legendary duduk player Jivan Gasparyan, the Presidential Office told Armenpress.
“With a deep sorrow I learnt about the death of Armenian duduk legend, People’s Artist Jivan Gasparyan.
His art, melodies have long passed all the boundaries of reality and have crossed the eternity line.
Jivan Gasparyan has presented our folk music at multiple stages and world cinema, making our national culture understandable and available also for the foreign audience for decades.
The great master of duduk was one of the pillars of our modern culture, and the creative activity of musicians and especially duduk players is connected with his name.
I extended condolences to Jivan Gasparyan’s family, relatives and friends, his fans in Armenia and abroad and share the grief of everyone”, the Armenian President said in his letter.