Կրասնոդարում վթարային վայրԷջք Է կատարել մարդատար ինքնաթիռը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: SSJ-100 ինքնաթիռը, որի մեջ գտնվում Էր ավելի քան 90 մարդ, վթարային վայրԷջք Է կատարել Կրասնոդարի օդանավակայանում գազատուրբինի խափանման պատճառով: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է արտակարգ ծառայությունների ներկայացուցիչը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ինքնաթիռը… բարեհաջող վայրԷջք Է կատարել Կրասնոդարում գազատուրբինի խափանումից հետո»,-ասել Է գործակալության զրուցակիցը: Նրա խոսքով՝ օդանավում գտնվում Էր 91 մարդ: Միջադեպի հանգամանքները պարզվում են: Նախնական տեղեկատվության համաձայն, ինքնաթիռն իրականացնում Էր Կրասնոդարից Սանկտ Պետերբուրգ չվերթը: Ինքնաթիռը, որը թռչում Էր Սանկտ Պետերբուրգ, Կրասնոդար Է վերադարձել խցիկի մակափչման՝ սրահ օդի ներմղման հետ կապված խնդրի պատճառով. ուղեւորներն սպասում են ռեզերվային ինքնաթիռի, ավելի ուշ հաղորդել Է օդանավակայանի մամուլի ծառայությունը:
«Ազիմուտ» ավիաընկերության ինքնաթիռը, որը Կրասնոդարից մեկնում Էր Սանկտ Պետերբուրգ, օդանավակայանից թռել Է 08:50-ին, թռիչքից հետո օդանավի հրամանատարը զեկուցել Է խցիկի մակափչման հետ կապված անսարքությունների մասին: Վառելիքի սպառումից հետո ինքնաթիռը բարեհաջող վերադարձել Է Կրասնոդարի բազավորման օդանավակայան: Օդանավում գտնվում Էր 91 մարդ: Ավիաընկերությունը ուղեւորներին տրամադրել Է ռեզերվային ինքնաթիռ»,-հաղորդում Է Կրասնոդարն օդանավակայանի մամուլի ծառայությունը:
«Խցիկի մակափչումը գործընթաց Է, երբ օդ Է ներմղվում ինքնաթիռի խցիկ/սրահ՝ մեծ բարձրությունների վրա մարդկանց համար անվտանգ եւ հարմարավետ միջավայր ստեղծելու համար»,-լրագրողներին ճշտել են մամուլի ծառայությունում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Краснодаре аварийно сел пассажирский самолет
СамолетSSJ-100, на борту которого находились более 90 человек, совершил аварийную посадку в аэропорту Краснодара из-за отказа газовой турбины, сообщил РИА Новости представитель экстренных служб.
"Самолет... благополучно приземлился вКраснодарепосле отказа газовой турбины", - сказал собеседник агентства.
По его словам, на борту воздушного судна находился 91 человек. Обстоятельства инцидента выясняются.
По предварительной информации, самолёт выполнял рейс из Краснодара вСанкт-Петербург,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Самолет, вылетевший в Санкт-Петербург, вернулся в Краснодар из-за проблемы с наддувом кабины - закачиванием воздуха в салон, пассажиры ждут резервный борт, позже сообщила пресс-служба аэропорта.
"Бортавиакомпании "Азимут", следовавший из Краснодара в Санкт-Петербург, вылетел из аэропорта в 08.50, после взлета командир воздушного судна доложил о неполадках с наддувом. После выработки топлива самолет благополучно в 9.52 вернулся в аэропорт базирования в Краснодаре. На борту находился 91 пассажир. Авиакомпания предоставит пассажирам резервный самолет", - сообщает пресс-служба краснодарского аэропорта.
"Наддув кабины - процесс, в котором воздух закачивается в кабину/салон самолёта для создания безопасной и комфортной среды для людей на больших высотах", - уточнили журналистам в пресс-службе.