Պուտինն ու Ալիևը քննարկել են իրադրությունը Լեռնային Ղարաբաղում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Կրեմլը՝ տեղեկացնելով, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ:
«Քննարկվել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2021 թվականի հունվարի 11-ին կնքված համաձայնությունների իրականացման հեռանկարները: Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել Հարավային Կովկասում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային կապերի վերականգնման շուրջ եռակողմ ձևաչափով աշխատանքների ակտիվացմանը»,- ասվում է Կրեմլից տարածած հաղորդագրության մեջ:
Պուտինն ու Ալիևը վերահաստատել են երկկողմ ռազմավարական գործընկերությունը ամրապնդելու պատրաստակամությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել շփումները տարբեր մակարդակներով:

YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. In a telephone conversation with Azerbaijani president Ilham Aliyev, Russian President Vladimir Putin touched upon the situation around Nagorno Karabakh. ARMENPRESS reportss, the Kremlin informed that the telephone conversation was initiated by the Azerbaijani side.
"Prospects for the implementation of the agreements signed between the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020 and January 11, 2021 were discussed. Special attention was paid to the intensification of tripartite work on the restoration of economic ties and transport links in the South Caucasus," the Kremlin said in a statement.
Putin and Aliyev reaffirmed their readiness to strengthen the bilateral strategic partnership. An agreement was reached to continue contacts at different levels.