Թուրքական լիրայի փոխարժեքը նորացրել է դոլարի նկատմամբ ռեկորդային նվազագույնը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական արժույթի փոխարժեքը մայիսի 28-ին իջել Է միջեւ մեկ դոլարի դիմաց 8,59 լիրա՝ անցնելով նախորդ ռեկորդային նվազագույնից (8,49), որն արձանագրվել Էր անցյալ տարա նոյեմբերի 3-ին: Այդ մասին հայտնում Է Bloomberg գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալությունը թուրքական արժույթի անկումը կապում Է այն անհանգստությունների հետ, թե Թուրքիայի դրամա-վարկային քաղաքականությունը չափազանց ազատ կմնա արագացող գնաճի զսպման համար:
Երկրի Կենտրոնական բանկն ավելի վաղ հարկադրույքը պահպանել Է առանց փոփոխությունների 19 տոկոսի մակարդակում եւ հայտարարել Է, որ գների աճի տեմպերը հասել են իրենց առավելակետին:
Այնուամենայնիվ վերջին երեք ամսում արժույթն ավելի քան 13 տոկոսով թուլացել Է:
Դա ամենամեծ ցուցանիշն Է զարգացող շուկաների թվում:
Անցյալ աշնանը Թուրքիայի ազգային արժույթի թուլացումն, ըստ Bloomberg-ի վարկածի, տեղի Է ունեցել այն պատճառով, որ Թուրքիան ներքաշվել Էր Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտության մեջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Курс турецкой лиры обновил рекордный минимум по отношению к доллару
Курс турецкой валюты упал в пятницу до 8,59 лиры за доллар, пройдя предыдущий рекордный минимум (8,49), который был зафиксирован 3 ноября прошлого года. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентствоBloomberg.
Агентство связывает падение турецкой валюты с опасениями, что денежно-кредитная политика Турции остается слишком свободной для сдерживания ускоряющейся инфляции.
Центробанк страны ранее сохранил ставку без изменений на уровне 19% и заявил, что темпы роста цен достигли своего пика. Тем не менее за последние три месяца валюта ослабла более чем на 13%. Это является самым большим показателем среди развивающихся рынков.
Прошлой осенью ослабление национальной валюты Турции, по версииBloomberg, произошло из-за того, что Турция была втянута в конфликт между Азербайджаном и Арменией.