Միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները և տարածքային ամբողջականությունը մեր կարմիր գիծն են. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում մտահոգված են վերջին երկու շաբաթների ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող սրացումներով և հույս ունեն, որ իրավիճակը խաղաղ հանգուցալուծում կստանա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Իրանի Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ հանդիպման ընթացքում:
«Շատ մտահոգված ենք վերջին 2 շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած սրացումներով: Մենք զգուշացրել ենք, որպեսզի զսպվածություն ցուցաբերվի: Կոնկրետ այս այցի նպատակն այն է, որպեսզի օգտակար լինեմ նման սրացումները լուծելու հարցում: Ես երեկ շատ հանգամանալից զրույց եմ ունեցել Ադրբեջանում, այսօր շատ կարևոր հարցերի մասին զրույց եմ ունեցել ձեզ հետ, դրանից հետո կհանդիպեմ նաև վարչապետի և նախագահի հետ և հուսով եմ, որ կկարողանանք վերջին ժամանակահատվածում սրված իրավիճակը հանգուցալուծելու տարբերակներ գտնել: Մենք ընդգծել ենք և դարձյալ ընդգծում ենք՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները և տարածքային ամբողջականությունը մեր կարմիր գիծն են»,- ասել է Իրանի ԱԳ նախարարը:
Նա հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանը կայունության, համագործակցության և ընդլայնված կապերի հաստատման ուղղությամբ կընթանա:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ընդգծել է, որ Հայաստանը միշտ եղել է շատ լավ հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար: «Երկկողմ հարաբերությունների շրջանակում շատ ջանքեր են գործադրվել, և այս վերջին երկու օրվա ընթացքում նաև Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարն էր գտնվում Հայաստանում և այդ շրջանակում շատ արդյունավետ համաձայնություններ են ձեռք բերվել: Հարավային Կովկասը մեզ համար կենսական նշանակություն ունի և ազգային անվտանգությունը խաղաղության և կայունության պահպանումն է տարածաշրջանում: Իրանի քաղաքականությունը եղել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանումը: Մենք այս քաղաքականությունը շարունակում ենք և հարգում ենք բոլոր երկրների ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը»,- նշել է նա:
Իրանի ԱԳ նախարարը հավելել է, որ ԼՂ հակամարտության ընթացքում աշխատել են օգտակար լինել հարևաններ Ադրբեջանին և Հայաստանին, որպեսզի ճգնաժամը խաղաղ լուծում ստանա: «Մենք հարգել ենք այդ երկրների տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը, այդ երկրների ժողովուրդների իրավունքները: Այս նոր ճգնաժամի ընթացքում հատուկ ջանքեր ենք գործադրել, որպեսզի մեր դերակատարումը ունենանք ճգնաժամի լուծման համար, այդ իսկ պատճառով մեր հատուկ բանագնացին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալին, գործուղեցինք տարածաշրջան»,- ասել է Զարիֆը:

‘Internationally recognized borders and territorial integrity are our red line’ – Iran’s Zarif
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. Iran is concerned over the escalations on the Armenian-Azerbaijani border happening in the past two weeks and hopes that the situation will have a peaceful solution, Foreign Minister Mohammad JavadZarif said during the meeting with Armenia’s caretaker Foreign Minister Ara Aivazian in Yerevan on May 26.
“We are very concerned over the escalations of the past two weeks. We have warned to show restraint. The main purpose of this visit is for me to be useful in solving such escalations. Yesterday I had quite a thorough talk in Azerbaijan, today I had a talk to you about many important issues, I will then meet with the Prime Minister and the President, and hope that we will be able to find options for solving the situation that has escalated recently. We have stated and again state that the internationally recognized borders and the territorial integrity are our red line”, the Iranian FM said.
He expressed hope that the region will move on the path to establishing stability, cooperation and expanded ties.
Mohammad JavadZarif stated that Armenia has always been a very good neighbor for Iran. “Many efforts have been made on the sidelines of the bilateral relations, and during the past two days Iran’s minister of roads and urban development was also in Armenia, and many productive agreements have been reached within that framework. South Caucasus is of vital importance for us, and the national security is the preservation of peace and stability in the region. Iran’s policy has been the preservation of peace and stability in the region. We continue this policy and respect the sovereignty and territorial integrity of all countries”, he added.
FM Zarif added that during the Nagorno Karabakh conflict they have tried to be useful to both Armenia and Azerbaijan in order for the crisis to be solved peacefully. “We have respected the territorial integrity and sovereignty of these countries, the rights of their peoples. During this new crisis we have made special efforts to play a role in solving the crisis, that’s why we have sent our special envoy – the deputy foreign minister, to the region”, he said.