Միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները և տարածքային ամբողջականությունը մեր կարմիր գիծն են. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում մտահոգված են վերջին երկու շաբաթների ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող սրացումներով և հույս ունեն, որ իրավիճակը խաղաղ հանգուցալուծում կստանա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Իրանի Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ հանդիպման ընթացքում:
«Շատ մտահոգված ենք վերջին 2 շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած սրացումներով: Մենք զգուշացրել ենք, որպեսզի զսպվածություն ցուցաբերվի: Կոնկրետ այս այցի նպատակն այն է, որպեսզի օգտակար լինեմ նման սրացումները լուծելու հարցում: Ես երեկ շատ հանգամանալից զրույց եմ ունեցել Ադրբեջանում, այսօր շատ կարևոր հարցերի մասին զրույց եմ ունեցել ձեզ հետ, դրանից հետո կհանդիպեմ նաև վարչապետի և նախագահի հետ և հուսով եմ, որ կկարողանանք վերջին ժամանակահատվածում սրված իրավիճակը հանգուցալուծելու տարբերակներ գտնել: Մենք ընդգծել ենք և դարձյալ ընդգծում ենք՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները և տարածքային ամբողջականությունը մեր կարմիր գիծն են»,- ասել է Իրանի ԱԳ նախարարը:
Նա հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանը կայունության, համագործակցության և ընդլայնված կապերի հաստատման ուղղությամբ կընթանա:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ընդգծել է, որ Հայաստանը միշտ եղել է շատ լավ հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար: «Երկկողմ հարաբերությունների շրջանակում շատ ջանքեր են գործադրվել, և այս վերջին երկու օրվա ընթացքում նաև Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարն էր գտնվում Հայաստանում և այդ շրջանակում շատ արդյունավետ համաձայնություններ են ձեռք բերվել: Հարավային Կովկասը մեզ համար կենսական նշանակություն ունի և ազգային անվտանգությունը խաղաղության և կայունության պահպանումն է տարածաշրջանում: Իրանի քաղաքականությունը եղել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանումը: Մենք այս քաղաքականությունը շարունակում ենք և հարգում ենք բոլոր երկրների ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը»,- նշել է նա:
Իրանի ԱԳ նախարարը հավելել է, որ ԼՂ հակամարտության ընթացքում աշխատել են օգտակար լինել հարևաններ Ադրբեջանին և Հայաստանին, որպեսզի ճգնաժամը խաղաղ լուծում ստանա: «Մենք հարգել ենք այդ երկրների տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը, այդ երկրների ժողովուրդների իրավունքները: Այս նոր ճգնաժամի ընթացքում հատուկ ջանքեր ենք գործադրել, որպեսզի մեր դերակատարումը ունենանք ճգնաժամի լուծման համար, այդ իսկ պատճառով մեր հատուկ բանագնացին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալին, գործուղեցինք տարածաշրջան»,- ասել է Զարիֆը:

Международно признанные границы и территориальная целостность - наша красная линия: Зариф
Иран обеспокоен эскалацией напряженности на армяно-азербайджанской границе в последние две недели и надеется, что ситуация разрешится мирным путем. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил Мохаммад Джавад Зариф во время встречи с исполняющим обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазяном.
«Мы очень обеспокоены эскалацией конфликта за последние две недели. Мы предупреждали о сдержанности. Цель этого визита - помочь разрешить это обострение. Вчера у меня был очень подробный разговор в Азербайджане, я сегодня говорил и с Вами по очень важным вопросам, после этого я встречусь с премьер-министром, президентом, надеюсь, мы сможем найти пути выхода из недавней напряженной ситуации. Мы подчеркиваем, мы повторяем, международно признанные границы, территориальная целостность - это наша красная линия», - сказал он.
Он выразил надежду, что регион будет двигаться в направлении стабильности, сотрудничества и установления расширенных связей.
Мохаммад Джавад Зариф подчеркнул, что Армения для Исламской Республики Иран всегда была очень хорошим соседом. «В рамках двусторонних отношений было приложено много усилий. В течение последних двух дней в Армении находился министр дорог и городского развития Ирана. Были достигнуты очень эффективные договоренности. Южный Кавказ жизненно важен для нас, национальная безопасность - это поддержание мира и стабильности в регионе. Иран поддерживает мир и стабильность в регионе. Мы продолжаем эту политику, уважая суверенитет и территориальную целостность всех стран региона», - сказал он.
Министр иностранных дел Ирана добавил, что во время арцахского конфликта они старались быть полезными, чтобы помочь Азербайджану и Армении, чтобы кризис мог быть разрешен мирным путем. “Мы уважаем территориальную целостность, суверенитет и права народов этих стран. Во время нового кризиса мы приложили особые усилия, чтобы сыграть свою роль в его разрешении, поэтому мы направили в регион нашего специального посланника, заместителя министра иностранных дел», - сказал Зариф.