Մայիսի 26՝ Վրաստանի անկախության օր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2021 թվականին լրանում է Վրաստանի Ժողովրդավարական Հանրապետության 103-րդ տարեդարձը և Խորհրդային Միությունից անկախության վերականգնման 30-ամյակը: 1918 թվականի մայիսի 26-ին Վրաստանի Ազգային խորհուրդը առաջին իսկ նիստում հռչակեց Վրաստանի անկախությունը: Չնայած իր կարճատև գոյությանը (1918-1921թթ․)՝ Վրաստանի Ժողովրդավարական Հանրապետությունը անչափելի ազդեցություն ունեցավ երկարաժամկետ հեռանկարում Վրաստանի պետականության զարգացման գործում: Անկախության ակտը սահմանեց պետության կառավարման և քաղաքականության հիմնական սկզբունքները՝ պետական ինքնիշխանություն, Ժողովրդավարական Հանրապետություն՝ որպես անկախ Վրաստանի քաղաքական գոյության ձև, բարյացակամ վերաբերմունք այլ պետությունների, հատկապես հարևանների նկատմամբ, քաղաքացիական և քաղաքական ազատություն, ազգային փոքրամասնությունների ազատ զարգացում։ Վրաստանը դարձավ առաջին երկրներից մեկը, որտեղ կանայք ունեին ընտրելու և ընտրվելու իրավունք: Այս ամենը օրգանապես կապված էր 1921 թ. սահմանադրության հետ, որը հիմնված էր ժողովրդավարական արժեքների և սկզբունքների վրա և նպատակ էր հետապնդում Վրաստանում հիմնելու և ամրապնդելու ժողովրդավարական ինստիտուտներ:
1991 թվականին երկիրը վերականգնեց իր անկախությունը, որը ջրբաժանի դեր խաղաց Վրաստանի պատմության մեջ և սահմանեց երկրի ապագան: 1991 թ. մարտի 31-ին անցկացված հանրաքվեի ընթացքում բնակչության 99.08 տոկոսը (ներառյալ Հարավային Օսիայի նախկին ինքնավար շրջանի և Աբխազիայի Ինքնավար Հանրապետության բնակչությունը) կողմ է քվեարկել1 միակ տրված հարցին. «Համաձա՞յն եք, թե՞ ոչ Վրաստանի պետական անկախության վերականգնմանը 1918 թվականի մայիսի 26-ի ակտի հիման վրա» (ընդհանուր 3 672 403 գրանցված ընտրողից մասնակցել է 3 326 100 մարդ (90,57%); Աջակցության դիրքորոշում են հայտնել 3 295 493 ընտրող (99.08%), դեմ ՝ 16 917 (0,51%), փչացած / դատարկ քվեաթերթիկ ՝ 13 690 (0,41%)): Համապատասխանաբար Վրաստանի Գերագույն խորհուրդը միաձայն ընդունեց Վրաստանի պետական անկախության վերականգնման ակտը 1989 թ. ապրիլի 9-ին՝ խորհրդային բանակի կողմից Թբիլիսիում խաղաղ ցույցի արյունալի ճնշումից ուղիղ երկու տարի անց:
Իր անկախությունը վերականգնելուց ի վեր Վրաստանը դարձել է թշնամական պետության համար հիբրիդային պատերազմի թիրախ, որի նպատակն է ապակայունացնել երկիրը՝ պահել իր ազդեցության տակ և խոչընդոտել նրա ժողովրդավարական զարգացմանը և արևմտամետ արտաքին քաղաքական ընտրությանը: Այսօր էլ Վրաստանը ներգրավված է տարածքային ամբողջականության համար պայքարում:
Չնայած մարտահրավերներին՝ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Վրաստանը մեկ անգամ ևս քայլ առ քայլ ամուր հիմք դրեց անկախ պետության կառուցման գործընթացին: Պետությունը շարունակում է ամենօրյա աշխատանքը: Անկախության երեսուն տարիները զգալի փոփոխություններ բերեցին երկրին և բնակչությանը: Ուժեղ ոգին և նպատակասլացությունը հնարավորություն տվեցին պետությանը և նրա հասարակությանը հաղթահարելու հսկայական խոչընդոտները, ինչը ավելի հզորացրեց և ամրապնդեց երկիրը:
Վրաստանը կայացել է որպես միջազգային հանրության վստահելի գործընկեր: Երկրի աշխարհաքաղաքական, տնտեսական և մշակութային շահերը գլոբալ են, միևնույն ժամանակ նրա անվտանգությունը, քաղաքական և տնտեսական կայունությունը բխում են աշխարհի շատ երկրների շահերից: Աշխարհի հետ կապակցվելու ոգեշնչմամբ երկիրը ստեղծել և շարունակում է վարել անսասան արտաքին քաղաքականություն և պրոակտիվ դիվանագիտություն՝ առաջնորդվելով օրինաչափությամբ, կայունությամբ և կանխատեսելիությամբ:
Վրաստանը և Հայաստանը կապված են ժողովուրդների միջև հարաբերություններով, քաղաքական և տնտեսական համագործակցությամբ և բարիդրացիական համակեցության երկար պատմությամբ: Անհրաժեշտ է էլ ավելի խորացնել և ամրապնդել այդ կապերը:

May 26 - Independence Day of Georgia
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. 2021 marks 103 years of the Democratic Republic of Georgia as well as 30th anniversary of the restoration of independence from the Soviet Union. On 26 May 1918, Georgia’s independence was declared by the First Meeting of the National Council of Georgia. Despite the short period of its existence (1918-1921), the Democratic Republic of Georgia had a significant impact on the development of the Georgian statehood in a long run. The Act of Independence laid out the basic principles of state organization and country policy: state sovereignty; democratic republic as a political form of independent Georgia; goodwill with all states, especially neighbours; civil and political freedom; free development for national minorities. Georgia at a time became one of the pioneer countries where women had the right to vote and stand for election. This was organically linked to the 1921 Constitution, which focused on democratic values and principles as well as establishment and strengthening of democratic institutions in Georgia.
In 1991, the country gained back its sovereignty which was a turning point in Georgian history altering country’s future. At the referendum of 31 March 1991, 99.08% of the population (including the population of the former South Ossetia region and the Autonomous Republic of Abkhazia) voted in favour to one single question: “Do you support the restoration of the independence of Georgia in accordance with the Act of Declaration of Independence of Georgia of 26 May 1918?” (Out of total 3,672,403 registered voters 100%, the turnout was 3,326,100 (90.57%); for - 3,295,493 voters (99.08%); against - 16,917 voters (0.51%), Invalid/blank votes - 13,690 (0.41%)). Consequently, Georgian Supreme Council unanimously passed Act of Restoration of State Independence of Georgia on the second anniversary of the Soviet army crackdown on peaceful protests in Tbilisi on 9 April 1989.
Since gaining independence, Georgia has been target of hybrid warfare from the hostile country, aiming to destabilise the country, keep it in the sphere of influence and hinder its democratic development and pro-western foreign policy choice. Even today Georgia continues its fight for territorial integrity.
Despite the challenges, through past 3 decades, step by step, Georgia has once again laid the extensive groundwork for building an independent state. Today and every day work of the State continues. 30 years of independence has brought significant changes to the country as well as its citizens. Determination and dedication has allowed to overcome obstacles as a state and as a society, resulting in strength and resilience.
Georgia has become a reliable partner in the international community. Country’s geopolitical, economic and cultural interests have spread across the globe while its security, political and economic stability are in the interests of the majority of the countries in the world. In pursuit to bridge Georgia and the world, country has built and continues to maintain a persistent foreign policy and conduct proactive diplomacy guided by predictability, sustainability, and continuity.
Georgia has a long history of people-to-people, political, economic and neighborly relations with Armenia, which should be further strengthened and advanced.