Վրաստանը հունիսի 1-ից բացում Է ցամաքային սահմանները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի իշխանությունները հունիսի 1-ից կբացեն ցամաքային սահմանները, որոշումն ընդունվել Է COVID-19-ի դեմ պայքարի համակարգող շտաբի նիստի արդյունքներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վրաստանի ցամաքային սահմանները փակ են 2020 թվականի մարտից կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով: «Միջգերատեսչական համակարգող խորհուրդը որոշում ընդունեց ցամաքային սահմանները բացելու մասին, ինչը գործի կդրվի հունիսի 1-ից»,- հայտարարել Է Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջգերատեսչական համակարգող խորհրդի օպերատիվ շտաբի ղեկավար Գիորգի Գիբրաձեն մայիսի 25-ին կայացած ճեպազույցում:
Վրաստանի սահմանը հատել կարելի կլինի փաստաթղթով, որը կհավաստիացնի COVID-19-ի դեմ պատվաստման լրիվ բուժընթացը կամ Էլ բացասական պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա- թեստով, որն արվել Է վերջին 72 ժամվա ընթացքում: «Այդ դեպքում, այն անձինք, ովքեր Վրաստան կժամանեն պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա- թեստով, պարտավոր կլինեն հետագա 72 ժամվա ընացքում կատարել կրկնական պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա-թեստ»,- նշել Է Գիբրաձեն:
Նա նաեւ բոլոր օտարերկրացի այցելուներին խորհուրդ Է տվել իրենց հետ ունենալ բժշկական ապահովագրություն, որը անհրաժեշտության դեպքում կծածկի կորոնավիրուսային վարակի բուժման ծախսերը, հաղորդել Է Sputnik -ը:

Грузия открывает сухопутные границы
Власти Грузии откроют сухопутные границы с 1 июня, решение принято по итогам заседания координационного штаба по борьбе сCOVID-19.
Сухопутныеграницы Грузии закрыты с марта 2020 года из-за пандемии коронавируса.
"Межведомственный координационный совет принял решение об открытие сухопутных границ, что будет задействовано с 1 июня",-заявил глава оперштаба Межведомственного координационного совета по борьбе с коронавирусом ГеоргийГибрадзе на брифинге во вторник.
Пересечь границу Грузии можно будет с документом, удостоверяющим полный курс вакцинации отCOVID-19 иле же с отрицательным ПЦР тестом, сделанным за последние 72 часа,сообщает Арменпресс со ссылкой наSputnik.
"В таком случае, те лица, которые приедут в Грузию с ПЦР-тестом, будут обязаны в течение последующих 72 часов сделать повторный ПЦР-тест", - отметил Гибрадзе.
Он также рекомендовал всем иностранным визитерам иметь при себе медицинскую страховку, которая в случае надобности покроет расходы на лечение коронавирусной инфекции.