Գալստյանը մատնանշեց ԿԲ գնահատականի համեմատ տնտեսական ակտիվության դրական միտումները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մակրոտնտեսական զարգացումները մատնանշում են ԿԲ գնահատականների համեմատ ավելի դրական միտումները թե տնտեսական ակտիվության, թե ներքին պահանջարկի ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման ներկայացմանը:
Գալստյանը նախ խոսեց 2020-ին կորոնավիրուսային համավարակով, ռազմական դրության հայտարարմամբ պայմանավորված դժվարությունների ու ԿԲ համարժեք արձագանքների մասին: Նա նշեց նաև միջազգային ապրանքահումքային շուկաներում և ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրներում գնաճային միջավայրի էական ավելացման մասին:
«Ըստ 2021 թվականի առաջին եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի՝ կորոնավիրուսի համավարակի շարունակվող տարածման և տնտեսական հեռանկարի հարցում կուտակված մեծ անորոշությունների պայմաններում ՀՀ-ում դեռևս շարունակվում է պահպանվել ցածր տնտեսական ակտիվություն և պահանջարկի թույլ միջավայր»,- ասաց Գալստյանը:
ԿԲ առաջին եռամսյակի կանխատեսումների համաձայն՝ 2021 թվականին կշարունակվի համախառն պահանջարկի դանդաղ վերականգնումը՝ համավարակի վերջնական հաղթահարման, ինչպես նաև տնտեսական հեռանկարի հետ կապված անորոշությունների պայմաններում:
«Հատկանշական է, սակայն, որ ընթացիկ մակրոտնտեսական զարգացումները մատնանշում են թե տնտեսական ակտիվության և թե ներքին պահանջարկի ուղղությամբ ԿԲ գնահատականների համեմատ ավելի դրական միտումներ»,- ասաց ԿԲ նախագահը:
Դրական զարգացումներն առավել տեսանելի են եղել արդյունաբերության և ծառայությունների ճյուղերի թողարկումներում, իսկ ներքին պահանջարկի սպասվածից արագ տեմպերով վերականգնմանը հիմնականում նպաստել են արտերկրից դրամական փոխանցումների և տնտեսության վարկավորման ավելի դրական զարգացումները:

Мартин Галстян представил положительные тенденции экономической активности в сравнении с оценкой ЦБ
Макроэкономические развития указывают на более позитивные тенденции, чем оценки ЦБ, как в направлении экономической активности, так и внутреннего спроса.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании постоянной комиссии Национального собрания Армении по финансово-кредитным и бюджетным вопросам сообщил председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
Галстян представил проблемы, вызванные в 2020 году эпидемией, введением военного положения и адекватную реакцию Центробанка. Он отметил и существенное увеличение инфляционной среды на международных товарно-сырьевых рынках и в основных странах-партнерах Армении.
“Согласно программе денежно-кредитной политики за первый квартал 2021 года, в условиях продолжающегося распространения пандемии и накопившейся большой неопределенности в вопросе экономической перспективы в Армении все еще сохраняется низкая экономическая активность и слабая среда спроса”, - сказал Галстян.
Согласно прогнозам ЦБ на первый квартал, в 2021 году в условиях окончательного преодоления кризиса продолжится медленное восстановление валового спроса, а также неопределенности, связанной с экономическими перспективами.
“Однако, примечательно, что текущие макроэкономические развития указывают на более положительные тенденции в сравнении с оценками ЦБ как в направлении экономической активности, так и внутреннего спроса”, - сказал председатель ЦБ.
Позитивные развития заметнее были в отраслях промышленности и услуг, а быстрому восстановлению внутреннего спроса, в основном, способствовали позитивные развития в сфере денежных переводов и кредитования экономики из-за рубежа.