Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Բուլղարիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստան Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Կալին Անաստասովը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և մաղթել հաջողություններ: Հայաստանի և Բուլղարիայի հարաբերությունները մշտապես կառուցվել են ամուր պատմամշակութային կապերի և երկու ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամության հենքի վրա: Նշվել է, որ հաջորդ տարի լրանում է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման երեսուն տարին:
Դեսպան Անաստասովն ասել է, որ առավելագույն ջանքեր կներդնի առաջ մղելու երկկողմ կապերը և համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում:
Ընդգծելով, որ հայ-բուլղարական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ ունեն՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ակնկալում է դեսպանն իր ակտիվ աշխատանքով կնպաստի այն իրացնելուն:
Դեսպան Անաստասովը նախագահ Սարգսյանին է հանձնել Բուլղարիայի նախագահի նամակը, որով Ռումեն Ռադևը վերահաստատել է Բուլղարիա պաշտոնական այց կատարելու՝ Հայաստանի նախագահին ուղղված հրավերը:
Հանրապետության նախագահն ու Բուլղարիայի դեսպանն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, նշել, որ առկա են համատեղ ծրագրեր իրականացնելու մեծ հնարավորություններ:

Новоназначенный посол Болгарии вручил Армену Саргсяну верительные грамоты
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял верительные грамоты от новоназначенного посла Республики Болгария в Республике Армения Калина Анастасова. Об этом Арменпресс сообщили в Управлении по связям с общественностью Аппарата президента.
Президент республики поздравил новоназначенного посла и пожелал ему успехов. Отношения между Арменией и Болгарией всегда строились на основе прочных исторических и культурных связей между двумя народами и традиционной дружбы. Было отмечено, что в следующем году исполняется тридцатая годовщина установления дипломатических отношений между двумя странами.
Посол Анастасов ответил, что он приложит максимум усилий для продвижения двусторонних связей и сотрудничества в различных сферах, представляющих взаимный интерес.
Подчеркнув, что армяно-болгарские отношения имеют большой потенциал развития, президент Саргсян отметил, что ожидает, что посол своей активной работой будет способствовать их реализации.
Посол Анастасов вручил президенту Армении письмо президента Болгарии, в котором Румен Радев подтверждал приглашение президенту Армении посетить Болгарию с официальным визитом.
Президент республики и посол Болгарии коснулись повестки двусторонних отношений, отметили, что существуют большие возможности для реализации совместных программ.