Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Բուլղարիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստան Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Կալին Անաստասովը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և մաղթել հաջողություններ: Հայաստանի և Բուլղարիայի հարաբերությունները մշտապես կառուցվել են ամուր պատմամշակութային կապերի և երկու ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամության հենքի վրա: Նշվել է, որ հաջորդ տարի լրանում է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման երեսուն տարին:
Դեսպան Անաստասովն ասել է, որ առավելագույն ջանքեր կներդնի առաջ մղելու երկկողմ կապերը և համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում:
Ընդգծելով, որ հայ-բուլղարական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ ունեն՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ակնկալում է դեսպանն իր ակտիվ աշխատանքով կնպաստի այն իրացնելուն:
Դեսպան Անաստասովը նախագահ Սարգսյանին է հանձնել Բուլղարիայի նախագահի նամակը, որով Ռումեն Ռադևը վերահաստատել է Բուլղարիա պաշտոնական այց կատարելու՝ Հայաստանի նախագահին ուղղված հրավերը:
Հանրապետության նախագահն ու Բուլղարիայի դեսպանն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, նշել, որ առկա են համատեղ ծրագրեր իրականացնելու մեծ հնարավորություններ:

New Ambassador of Bulgaria presents credentials to Armenian President
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of Bulgaria to Armenia Kalin Anastasov presented his credentials to President Armen Sarkissian, the Armenian President’s Office told Armenpress.
President Sarkissian congratulated the Ambassador on appointment and wished him success. He said the relations between Armenia and Bulgaria have always been built on firm historical-cultural ties. It was stated that next year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Bulgaria.
The Ambassador said he will invest maximum efforts to promote the bilateral ties and the cooperation in different spheres of mutual interest.
In turn President Sarkissian noted that the Armenian-Bulgarian relations have a great potential for development and stated that he is expecting the Ambassador will contribute to its utilization with his active works.
The Ambassador handed over the letter of the Bulgarian President to his Armenian counterpart where he reaffirms the invitation sent to Sarkissian to pay an official visit to Bulgaria.
The Armenian President and the Bulgarian Ambassador also discussed the agenda of the bilateral relations, stating that there are great opportunities for implementing joint programs.