Մեկնարկել է ԱԺ արտահերթ նիստը. օրակարգում ընդգրկված է 2 հարց
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկել է արտահերթ նիստը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նիստի օրակարգում ընդգրկված է երկու հարց:
Պատգամավորներն առաջին և երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկեն Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Քրեական օրենսգրքում փոփոխությամբ առաջարկվում է պատասխանատվություն նախատեսել բոլոր այն դեպքերի համար, երբ ընտրական գործընթացի խոչընդոտման արդյունքում տեղամասում քվեարկության արդյունքները անվավեր են ճանաչվում: Նախագծով առաջարկվում է նախընտրական քարոզչության խոչընդոտման, տեղամասային կենտրոնում կամ տեղամասի մուտքի մոտ բռնություն գործադրելու կամ դրա սպառնալիքի համար ևս նախատեսել քրեական պատասխանատվություն:
Առաջարկվում է ընտրություններին մասնակցող կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) կամ թեկնածուի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ հրապարակելու համար ևս սահմանել քրեական պատասխանատվություն, երբ այդ գործողությունը կատարվել է շահադիտական նպատակներով, մի խումբ անձանց կողմից կամ կազմակերպված խմբի կողմից: Այսինքն, անհատի կողմից կեղծ տեղեկություն հրապարակելը այս կարգավորման տիրույթից դուրս է:
Հստակեցվում է նաև պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռքբերելուն խոչընդոտող տեղեկությունն իրավասու մարմնին չհայտնելու դեպքում քրեական պատասխանատվություն ենթադրող դրույթը: Նույն նպատակով միևնույն փաթեթում լրացում է նախատեսվում նաև «Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքում:
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով առաջարկվում է վարչական տույժ նախատեսել քվեարկության նախորդ օրը և բուն քվեարկության օրը քարոզչություն կատարելու, քարոզչություն կատարելու իրավունք չունեցող անձի կողմից քարոզչություն կատարելու դեպքերի համար:

Началось внеочередное заседание Национального собрания Армении: в повестке два вопроса
Началось внеочередное заседание Национального собрания Республики Армения. Как передает Арменпресс, в повестке заседания два вопроса.
Депутаты в первом и во втором чтении обсудят пакет изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Армения и смежные законы, а также проект закона О внесении изменения в Налоговый кодекс Республики Армения.
Изменения в Уголовном кодексе предлагают предусматривать ответственность за все те случаи, в результате препятствования которых избирательному процессу результаты голосования на участке признаются недействительными. Проектом предлагается предусматривать уголовную ответственность за воспрепятствование предвыборной агитации, применение насилия в участковом центре или у входа на участок.
Предлагается также установить уголовную ответственность за публикацию ложных сведений о партии (партийном блоке) или кандидате, участвующем в выборах, когда это действие совершается в корыстных целях, группой лиц или организованной группой. То есть, публикация ложной информации отдельным лицом выходит за рамки этого диапазона регулирования.
Уточняется также положение, предполагающее уголовную ответственность в случае не предоставления компетентному органу информации, препятствующей приобретению статуса должностного лица. С той же целью в одном пакете предусмотрено и дополнение к Закону Республики Армения “О гражданстве”.
В Кодексе об административных правонарушениях предлагается предусматривать административные штрафы за агитацию лицами, не имеющими права на агитацию в день выборов и за день до выборов.