Լիոնում Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ են անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիոնի կենտրոնում՝ Անտոնեն Պոնսե հրապարակում տեղադրված հայերի ցեղասպանության և մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններին նվիրված հուշարձանի առջև ապրիլի 24-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Լիոնում ՀՀ հյուպատոսությունից:
«Նույն օրը, ի հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի, Լիոնի Սուրբ Հակոբ Մայր եկեղեցում մատուցվել է պատարագ՝ Հայ Կաթողիկե և Ավետարանչական եկեղեցիների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Ներկա է եղել նաև Լիոնի արքեպիսկոպոսը: Ոգեկոչման միջոցառմանը մասնակցել են Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեն, Լիոն Մետրոպոլի նախագահ Բրունո Բերնարը, ՕՌԱ (Ontario/Rhone-Alpes) շրջանի պրեֆեկտ Պասկալ Մալհոսը, ՕՌԱ շրջանի նախագահի ներկայացուցիչ Պիեր Բերան, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգման խորհրդի /CCAF-Centre/ կենտրոնական շրջանի համանախագահներ Ժանին Պալուլյանը և Րաֆֆի Տանզիլին, Լիոնի նախկին քաղաքապետ Ժորժ Կեպենեկյանը, Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության ներկայացուցիչ Լևոն Դավթյանը»,- նշում են Լիոնում ՀՀ հյուպատոսությունից:
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ֆրանսիայի ՕՌԱ շրջանի Վալանս, Բուր-լե-Վալանս, Գրենոբլ, Սենթ Էթիեն, Վիեն, Սեն Շամոն, Դեսին, Վիլյորբան, Վո-ան-Վլեն, Մեյզիո, Բրոն, Ռոման, Մոնբրիզոն և մի շարք այլ քաղաքներում նույնպես իրականացվել են ոգեկոչման միջոցառումներ՝ համապատատասխան պետական և քաղաքային իշխանությունների և տեղի հայհամայնքների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

В Лионе прошли мероприятия, посвященные 106-й годовщине Геноцида армян
ЕРЕВАН, 26 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Церемония поминовения, посвященная 106-й годовщине Геноцида армян, прошла 24 апреля перед памятником Геноциду армян, преступлению против человечности, на площади Антуана Понсе в центре Лиона.
Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщает консульство РА в Лионе.
«В этот же день в память о жертвах Геноцида в Лионе в церкви Святой Акопской Матери была отслужена литургия с участием представителей Армянской Католической и Евангелической церквей. Присутствовал также архиепископ Лиона. Мероприятие посетили мэр Лиона Грегори Дусс, председатель Метрополя Лиона Бруно Бернар, региональный префект Паскаль Мальос, региональный представитель ORA Пьер Беран, сопредседатели центра CCAF Жан-Жак Лафайет, Жан-Жак Лафайет, Джордж Кепенекян, представитель Генерального консульства РА в Лионе Леон Давтян», - отмечают в консульстве РА в Лионе.
По случаю 106-й годовщины Геноцида армян во французских регионах Валанс, Бур-ле-Валанс, Гренобль, Сент-Этьен, Вена, Сен-Шамон, Дессен, Виллербанн, Вон-Влен, Мейцио, Брон, Роман , Монбризон и в ряде других городов также были проведены памятные мероприятия с участием представителей соответствующих штатов, городов и местных сообществ.